• úterý 24. srpna 2010
  • Daniel Bartonec, Opavský a Hlučínský deník

Matěj Machovský odchází do Kanady

Jeden z největších talentů opavského hokejové klubu se rozhodl zkusit štěstí v zámoří. Jeho kroky vedou do kanadského klubu Guelph Storm, hrajícího v juniorské lize Ontario Hockey League. Sedmnáctiletý mladík nám po několika týdnech strávených za oceánem poskytl rozhovor.

Matěji, jak se tvůj přesun do zámoří vůbec zrodil?

Mojím cílem je postupně přibližovat se NHL. Tento krok, který jsem v létě udělal, jsem zvažoval už o Vánocích. Opavě se moc nedařilo. Řekl jsem tedy agentovi, jestli by mi něco nesehnal. On mi vyhověl a tak se to tedy zrodilo.

Na jakou dobu si podepsal smlouvu?

Smlouva se v těchto dnech ještě ladí. Ale očekávám, že minimálně na jednu sezónu. Spíše však na dvě.

V Kanadě si sám nebo je zde s tebou i někdo z rodiny?

Jsem tady sám. Dostal jsem ubytování v jedné ze zdejších kanadských rodin.

Jak si na tom s angličtinou? Dorozumíš se?

Zatím to jde dobře, rodina je ráda, že umím. Přede mnou tu byli dva češi a ti prý neuměli skoro nic. Tímto jsem je tedy potěšil.

Co říkáš na svůj nový klub? Líbí se ti tamější podmínky?

S tímhle jsem jednoznačně nadmíru spokojen. Guelph Storm hraje juniorskou ligu v Ontario Hockey League. Navíc je zde nová hala pro pět a půl tisíce lidí jen pro naši juniorku. Prostě první pocity určitě skvělé.

V čem je tedy podle tebe největší rozdíl mezi českým a kanadským hokejem?

Přístup lidí je tady úplně o něčem jiném než u nás. Lidé tady hokejem prostě žijí a probírají ho každý den. To u nás zdaleka není.

Co říkáš na své nové spoluhráče? Už jste měli možnost se potkat nebo ještě ne?

Kluky v týmu jsem ještě neviděl. Byl jsem zatím seznámen s realizačním týmem a vedením. Ještě tady není led, tak uvidím až pak. Myslím však, že to bude dobrý. Lidé se tady k sobě chovají vstřícně, takže to je to tady zatím v pohodě.

V Opavě jsi byl vždy jedničkou. Bude tady toto platit i teď v Kanadě?

Jedničkou zprvu asi ne. Jsme tady tři brankáři, takže se o to určitě všichni popereme. Snad se mi povede odchytat co nejvíc zápasů. Jsem nováček, takže neočekávám nějak zvlášť velkou důvěru. Ale časem to bude dobrý.

Vraťmě se ještě k Opavě. Jak na ní s postupem času vzpomínáš? S hokejem si tady začínal, takže asi máš krásné vzpomínky.

Mám na ni prostě jednoduše skvělé vzpomínky. Dostal jsem tam šanci a myslím, že jsem ji chytil. Hlavně bych chtěl moc poděkovat panu Konečnému, který mi tu dal před třemi roky možnost chytat za dorost a jsem za to strašně rád. Dále potom panu Suchánkovi a panu Hadamczikovi.

Na závěr se ještě musíme zeptat, jakého cíle bys chtěl ve své kariéře dosáhnout?

Beze sporů NHL. Kvůli tomu hraji hokej. Věřím, že jednou budu mít možnost si v této soutěži zahrát.