• sobota 30. dubna 2011
  • Jan Šimek

Matěj Machovský: Nesemkli jsme se a to rozhodlo o neúspěchu

Před nedávnem jsme Vás informovali o startu odchovance opavského hokeje Matěje Machovského na mistrovství světa do osmnácti let v Německu. V tomto článku Vám přinášíme jeho názory a pocity jak k jednotlivým utkáním, tak celému mládežnickému šampionátu. Machovský byl navíc trenéry reprezentace označen jako jeden z hlavních pilířů českého týmu.

Úvod šampionátu mladých Čechům vyšel na výbornou. V napínavé hokejové bitvě příjemně překvapili a po skvělém výkonu porazili favorizované Švédsko v poměru 2:1. „Byli jsme nachystaní na úvodní nápor Švédů. Ten jsme se štěstím přestáli a postupem času se hra vyrovnala. Ve třetí třetině se nám podařilo dvěma góly otočit skóre ve svůj prospěch a v závěru už šlo pouze o to, jestli to ubráníme, což se povedlo,“ okomentoval Machovský první duel, ve kterém byl po zásluze vyhlášen nejlepším hráčem na české straně.

Poté přišel na řadu zápas se silnou Kanadou. V tom už se českým hokejistům příliš nedařilo a zejména díky špatnému vstupu do utkání prohráli 0:5. „Kanada byla odpočatá a hned po úvodním vhazování na nás rychle vlítla. Začátek zápasu jsme úplně zaspali a brzy inkasovali dva slepené góly. To prakticky rozhodlo o vývoji celého utkání. Možná kdybychom jim vstřelili branku, tak by to bylo o něčem jiném, ale bohužel jsme se nezmohli na jediný gól,“ zhodnotil duel s Javorovými listy talentovaný brankář, chytající v zámořské OHL.

Třetím soupeřem českého celku bylo Norsko. Před utkáním byli Češi pasováni na favority a čekalo se povinné vítězství. Nakonec reprezentanti ČR vyhráli 3:2, ale výhra se nerodila lehce, vždyť vítězný gól vstřelil Dmitrij Jaškin až v 59. minutě střetnutí! „Pokud jsme chtěli pomýšlet na postup, museli jsme Norsko porazit. Úvod se nám opět nepovedl a de facto celý zápas jsme jen dotahovali. Nakonec se nám povedlo strhnout vedení na svou stranu, na konci jsme to ubránili a povinná výhra byla na světě,“ vykládá Matěj Machovský.

Čtvrté utkání zavřelo Česku cestu do play – off. K postupu stačil pouhý bod, za jistých okolností případně i porážka o jednu branku, čeští mladíci však bohužel podlehli Finům 3:5. Ještě v 52. minutě přitom vedli 3:2 a nic nenasvědčovalo finskému obratu, jenže pak přišel jakýsi zlom a během pěti minut inkasovali Češi tři branky.

„Finsko bylo na lopatkách, 52 minut jsme hráli vynikající zápas. Potom jako bychom úplně přestali hrát, začali jsme se koukat na hodiny, kolik zbývá času. Byli jsme na koni, každý si chtěl dát gól, ale Fini to nevzdali a za 5 minut ten duel otočili,“ říká sedmnáctiletý gólman Bramptonu Battalion a jedním dechem dodává: „Po utkání jsem byl hodně zklamaný, klukům jsem tam totiž moc nepomohl. Kdybych chytil aspoň jeden z finských nájezdů, tak bychom se po zápase místo pláče radovali, ale bohužel takový je sport. Jediné, co si z toho utkání můžeme pozitivního odnést, je poučení do budoucna.“

O účast v elitní skupině MS pro příští rok tak museli svěřenci trenéra Jiřího Šolce bojovat dále. Díky vítězství nad Slovenskem se to povedlo hned napoprvé. Kuriózním gólem do prázdné klece za vyrovnaného skóre 3:3 rozhodl o výhře Čechů Lukáš Sedlák.

„Byla to klasická hokejová přetahovaná, na každé straně bylo k vidění spousta chyb. Pro oko diváka to příliš pohledný hokej asi nebyl. Pak přišel neočekávaný tah slovenských trenérů, kteří zariskovali. Nechtěli asi spoléhat na to, že by zvítězili v prodloužení, protože k jistotě záchrany by museli spoléhat ještě na Švýcary, aby nás porazili. Nevyšlo jim to a my jsme se v duelu se Švýcarskem nemuseli strachovat o výsledek a mohli jsme hrát v klidu,“ říká velký obdivovatel Patricka Roye a Henrika Lundqvista.

„Celkově si myslím, že kdybychom hráli každý zápas, jak nám trenéři řekli a dodržovali jsme herní systém, tak bychom byli úspěšní, ale na kdyby, se nehraje. Mužstvo jsme měli v Německu určitě kvalitní, bohužel jsme se nesemkli jako tým a v některých chvílích to vypadalo, jako bychom si přišli pouze zahrát a ne uhrát nějaký dobrý výsledek. Tohle myslím v těch vypjatých situacích rozhodlo,“ sumarizuje stříbrný medailista dorostenecké extraligy z roku 2008.

„Jsem zklamaný, s tím týmem co jsme tady měli, jsem chtěl vybojovat medaili. Bohužel tenhle chtíč jsem měl až na pár spoluhráčů, dá se říci, jen já. Nejvíce to šlo vidět na ledě. Ti, co chtěli hrát a vyhrávat, hráli jinak než ti, kteří si jen stěžovali, proč tu s námi jsou, když nehrají, místo toho, aby týmu pomohli. Teď už je to však stejně jedno,“ konstatuje držitel ceny F. W. Moora za letošní sezonu v OHL pro nejlepší nováčka v brance podle nejnižšího průměru inkasovaných branek.

„Se svými výkony moc spokojený nejsem, jeden dobrý zápas v turnaji je pro reprezentačního gólmana trošku málo. Možná někdo řekne něco jiného, ale já to vidím takto,“ zakončil Machovský, který byl po posledním utkání se Švýcary vyhlášen spolu s Lukášem Sedlákem a Davidem Musilem jedním ze tří nejlepších českých hokejistů na mistrovství.

Zdroj fotografií: iihf.com