• pátek 16. ledna 2004

Město Opava likviduje opavský hokej

O p a v a - Neplnění slibů, nedodržování smluv a snaha dostat opavský hokejový klub až na dno, takto si vedení opavské radnice představuje podporu sportu ve městě. HC Slezan Opava, sportovní klub s největší mládežnickou základnou v okrese, se díky postoji Magistrátu města Opavy ocitl na okraji ekonomické propasti a pokud se město neobrátí k plnění svých závazků čelem, nejspíše v ní skončí.

Zpráva ke stažení ve formátu RTF

Podle platné smlouvy o pronájmu zimního stadionu se hokejový klub musí starat o provoz a údržbu zimního stadionu, jenž je majetkem města. Město klubu až doposud podle této smlouvy hradilo provozní náklady, jako jsou platby za energie či platy technického personálu stadionu, jelikož zastupitelstvo pro tyto účely schválilo dotaci města ve výši 7,3 mil. Kč ročně. Obdobně město hradí provoz dalších sportovišť či například divadla.

Od začátku letošního roku však město odmítá faktury dodavatelů hradit, ačkoli ho k tomu stejná a stále platná smlouva zavazuje. Za jeho postojem je snaha donutit klub nájemní smlouvu vypovědět a přimět jej uzavřít novou, pro klub výrazně nevýhodnou. "Odstoupením od této smlouvy bychom přišli o cca 1,5 mil korun ročně z příspěvků ČSTV a o další finanční prostředky které díky ní můžeme získat z pronájmů jednotlivých částí stadionu. Tyto peníze tvoří podstatnou část našeho rozpočtu a do poslední koruny jdou zpět na rozvoj hokeje a na údržbu objektu" uvedl ředitel opavského zimního stadionu Bohumír Vojtovič. "Bez nich je v současné době provoz klubu na stávající úrovni nemyslitelný," dodal.

Jelikož odpovědnost za provoz stadionu stále leží na klubu, musí jeho představitelé hradit např. faktury za elektřinu z klubového rozpočtu, který ovšem žádnými volnými financemi nedisponuje. "Pokud nám ČEZ vypne proud, do 12 hodin odplave led a může dokonce vzniknout ekologická havárie, nemluvě o dalších škodách. A zodpovědnost bude na klubu, nikoho už nebude zajímat, že kritická situace nastala díky tomu, že město neplní své závazky," komentoval vážnost situace Bohumír Vojtovič. Klub však již pomalu nemá z čeho brát a toho si jsou zástupci města plně vědomi. "Město nás chce nechat ekonomicky vykrvácet a očekává, že přijdeme s prosíkem a vzdáme se smlouvy výměnou za uhrazení všech faktur. To by však znamenalo konec hokeje," předjímá ředitel opavského stadionu.

V kritické situaci se klub snaží shánět podporu kde se dá. Ve městě však není tolik subjektů, které by si mohli dovolit financovat provoz zimního stadionu namísto města. „Jednáme s několika potenciálními partnery, jedním z nich je i pan Radim Masný. Ten nám už nabídl pomoc právníků a řeší kritickou situaci u juniorky, kde přispěl na nákup hokejek. Věříme, že se dohodneme a silný partner nás zachrání, nicméně systémové řešení to není a férové ze strany města už vůbec ne,“ nastínil částečné řešení situace ředitel ZS Vojtovič.

Neradostná ekonomická situace klubu se promítá i do sportovních výsledků, tým mužů se v prvoligové soutěži pohybuje ve spodních patrech tabulky. V dresech HC Slezan však kromě mužů nastupují v nejvyšších soutěžích také všechny mládežnické týmy včetně juniorů a dorostenců, ženský tým dokonce získal třikrát v řadě titul mistryň republiky. Město Opava však o tuto reprezentaci zjevně nestojí, nezajímá jej také naplnění volného času pro cca 300 dětí v žákovských týmech, které klub poskytuje. „Když už město nepřispívá ani na mládežnický hokej a klub na něj shání peníze od rodičů, sponzorů a z grantů, stačilo by, aby hradilo provoz stadionu podle stávajícího režimu. Opravdu nevím, čím si hokej, na rozdíl o fotbalu nebo basketbalu, vysloužil od města pouze snahu zlikvidovat,“ zakončil Bohumír Vojtovič.

Další informace podá:
Bohumír Vojtovič, ředitel ZS Opava, tel. 737 215 543, email: hc.vojtovic@opava.cz

• Prohlášení předsedy HC Slezan - podrobný pohled do problému | ve formátu RTF
  • Tisková zpráva ke stažení ve formátu RTF