Play-off je tady, opavský tým vyzve favorita ze Šumperku

A team HC Slezan14.2.2011 | M.Berg, J.Svoboda, M.Schwarz, J.Šimek
/AKTUALIZOVÁNO/ Ani ve své čtvrté druholigové sezóně nebudou hokejisté Slezanu chybět v play-off. Konečné osmé místo po základní části jim za soupeře přisoudilo doposud nejlepší tým moravské skupiny 2.ligy, hokejisty Šumperka. V článku se podívejte na podrobný soupis všech informací, které před play-off potřebujete znát, včetně podrobného profilu týmu našeho soupeře.

Opavský tým: v plné síle

Zatímco v posledním kole základní části chyběli v opavské sestavě zkušení Kukol, Měch, Černý a Suchánek, pro play-off by měl být tým Slezanu připraven v plné síle. Otazník visí pouze nad startem obránce Michala Kukola, o jehož startu se rozhodne až v den zápasu. Až do konce sezóny je mimo hru obránce Vitásek. V brance může trenér Glabazňa využít jak Davida Iláše, tak Filipa Šindeláře.

Soupeř očima kouče Glabazni: Chceme překvapit

„V posledním zápase s brněnskou Technikou již o nic nešlo, takže jsme jej využili k tomu, aby si někteří hráči odpočinuli a nabrali síly na úterý. Šumperk asi žádnou větší slabinu nemá, po celou sezonu je nejlepším mančaftem celé druhé ligy a snad už od září vede ligu s docela velkým náskokem. V posledních duelech, kromě toho sobotního s Novým Jičínem (Šumperk vstřelili pouze tři góly), dávají šumperští hokejisté velké množství branek. V Přerově jich nasázeli devět, předtím třeba šest nebo sedm, všechno to jsou takovéto vysoké příděly. Šumperk je jasný favorit, to jsme si vědomi i my sami. V úterý by měl chytat Filip Šindelář a k dispozici bychom měli mít šest obránců. Na středečním tréninku už jsme nějaké věci pilovali, zaměřili jsme se hlavně na obranu. Sestava už je daná a měnit ji už nechci, takže kluci už ví, v jakém složení v úterý nastoupíme. Na šumperském ledě musíme přežít začátek, když se toto povede, budeme o krůček blíž k překvapení. Hráči však musí podat stoprocentní výkon, gólman dvěstěprocentní, jakmile toto splníme, můžeme uspět. Čtvrtfinále na dva vítězné zápasy je navíc hrozně zrádné, oni musí, kdežto my nemusíme. Tento systém pro nás bude výhodný za předpokladu, že se nám v úterý povede v Šumperku něco uhrát, pak budeme ve výhodě. Já osobně bych byl rád, kdyby se série se Šumperkem protáhla na tři zápasy.“

Tým soupeře: osvědčená kvalita dravé mládí

Jako trenér na lavičce Draků působí již od začátku sezóny Radek Kučera, který zároveň v klubu funguje jako výkonný manažer a spousta opavských fandů si jej určitě pamatuje jako urostlého útočníka právě šumperského mužstva. Kučera si letos odbývá premiérovou sezónu v pozici hlavního trenéra a jak je možné vidět z výsledků mužstva, velice úspěšně.

Brankoviště Šumperka od druhé poloviny základní části stráží kvalitní posila z extraligového Zlína, která do té doby vypomáhala v prvoligové Třebíčí - Tomáš Štůrala. Ten se honosí velmi kvalitními statistikami, které mu trochu poškodilo jen divoké utkání v Přerově, kdy Draci zvítězili 9:7. Záda Štůralovi bude z pozice náhradního gólmana krýt šumperský odchovanec Roman Boška, který v minulosti působil v juniorce Třince, s níž dvakrát postoupil do finále extraligové soutěže této věkové kategorie. I Boška dokázal, že chytat umí, navíc od Radka Kučery dostával v posledních kolech příležitost pravidelně chytat, takže je v zápasovém rytmu.

Jediným třicátníkem v obranných řadách týmu je Aleš Holík, nejproduktivnější bek soutěže, kapitán týmu a v neposlední řadě největší osobnost mužstva. Ofenzivně velmi vydařenou sezónu prožívá i sedmadvacetiletý Tomáš Sedlák, nejvyšším obránce na soupisce je stejně starý Jan Tesařík, který je za Holíkem a Sedlákem třetím nejproduktivnějším zadákem v mužstvu. Další posty v defenzivních řadách pak již obsadili pouze šumperští odchovanci. Stabilní místo na soupisce má duo "zlých" mužů Radislav Ondráček a Martin Novotný, šestým do party se stal mladý Tomáš Drtil. Pozici sedmého beka či záskok za zraněné si během sezóny ozkoušeli Karel Navrátil, Viliam Sóos, Petr Drábek, Petr Gewiese a jako poslední se dočkal i Pavel Feledík. Nejvíce šancí na zapojení se do play-off mají Navrátil s Gewiesem.

Jestliže v obraně tlačí Draky vinou zranění stejně jako Opavu bota, tak v útoku má tým Radka Kučery na výběr slušnou porci hokejistů. O jejich kvalitě nelze pochybovat i s ohledem na počet nastřílených branek v letošní sezóně. Úvod sezóny vyšel fantasticky Michalu Veleckému, který se usadil na špici nejlepších ligových střelců. Nemalou měrou mu k tomu vypomohla jeho křídla z útoku - Adam Červenka a Marek Haas. I Červenka se po zranění, díky kterému propásl začátek sezóny, rozehrál a s bilancí jednoho a půl bodu na zápas patří k nejproduktivnějším hráčům v mužstvu. Marek Haas je pak jistotou při hře v oslabení, pro změnu u Draků vévodí v hodnocení +/-. Opavě se postaví také její vlastní odchovanec, letos bodově aktivní Jakub Hulva. Poctivou práci odvádí ve prospěch mužstva i dvojnásobný mistr světa Roman Meluzín, v průběhu sezóny se do týmu vrátil další zkušený hráč Martin Ambruz. Kouč Radek Kučera se snaží i v útoku těžit z výkonů šumperských odchovanců - pravidelně nastupují Tomáš Brunec a Jan Matějka, o příležitost bojuje vloni nejproduktivnější útočník brněnské Techniky Radek Fischer a příležitosti dostávají i jiní. Nejčerstvější posilou je pak Daniel Vrdlovec, který do Šumperka zamířil z Nového Jičína s vizitkou nejproduktivnějšího hráče tamního celku.

Šumperský tým pár dní před play-off má problémy s marodkou, hlavně v obranných řadách. Zranění ruky hlásí Radislav Ondráček i Tomáš Drtil. Zatímco druhý jmenovaný živí šanci na účast v prvním čtvrtfinálovém utkání, osud Ondráčka je velmi nejistý. Problémy se svalem má Jan Tesařík, který odstoupil také z posledního zápasu základní části. Zkušený obránce by ale přeci jen měl do bojů zasáhnout. Menší zdravotní problémy ovlivňovaly v posledních týdnech i složení útočných řad, ale jak se zdá, pro play-off by měla být ofenzivní mašinérie Draků kompletní.

Vzájemné zápasy: Historicky úspěšnější Opava, v poslední době se však více daří Drakům

První ligové souboje šumperského a opavského hokeje se datují do sezóny 1972-1973, kdy tehdejší Lokomotiva Pramet postoupila do České národní hokejové ligy a ve skupině B se dvakrát střetla se Slezanem Opava. Šumperk skončil ve čtrnáctičlenné soutěži předposlední, Opava uhrála výtečné páté místo. I proto tehdejší vítězství Opavy 12:0 nikoho moc nepřekvapí, o to více působí zajímavěji výhra šumperských hokejistů se stejným soupeřem ze svého ledu - 4:1. Po sezóně došlo k reorganizaci soutěží a cesty obou mužstev se na dlouhé roky rozešly.

Zatímco Opava se snažila probojovat do nejvyšší soutěže, což se jí v roce 1996 povedlo, Šumperk spadl až do přeboru a cestu zpět na ligové výsluní hledal marně. Až v již nedávné historii v roce 1999 vybojovali již Draci postup do 1. ligy a souboje s Opavou začaly na novo. Nikdy v historii se však obě mužstva nesetkala ve vyřazovacích bojích. Většinou byla úspěšnější Opava, nicméně poslední tři mistrovské zápasy obou mužstev vyzněly ve prospěch Draků. Poslední vítězství Opavy v mistrovském zápase se datuje do 12. října 2008.

Přehled vzájemných zápasů:

1972-73 Šumperk – Opava, doma 4:1, venku 0:12
1999-00 Šumperk – Opava, doma 2:3 a 2:4, venku 3:3 a 1:4
2000-01 Šumperk – Opava, doma 3:3 a 5:2, venku 2:3 a 2:1
2001-02 Šumperk – Opava, doma 1:5, venku 3:4p
2008-09 Šumperk – Opava, doma 3:5, venku 5:4
2010-11 Šumperk – Opava, doma 5:2, venku 4:3

Systém play-off: Nevyzpytatelné dva vítězné zápasy

Šumperk je od začátku sezóny považován za největšího favorita, ale systém play-off na dva vítězné zápasy maže všechny jeho zisky ze základní části. Slezan si jistotu play-off zařídil až před několika dny a hokejisté Opavy tak ve vyřazovacích bojích budou jistě pod menším tlakem než soupeř.

V posledních třech sezonách absolvovala Opava čtyři série v play-off. Dvakrát nestačila na Hodonín (2:3 a 0:3 na zápasy), předloni pak porazila 2:1 na zápasy Břeclav, aby poté vypadla poměrem 1:2 na zápasy s Orlovou. Pátá série v novodobé historii opavské účasti v play-off 2. ligy se ze všeho nejvíc podobá úvodnímu meření sil s tehdy také suverénním Hodonínem, který musel o svém postupu rozhodnout až vítězstvím v pátém zápase.

Pro Šumperk hraje letos výhoda silného kádru a produktivních útočníků, Opava zase může těžit z psychické výhody a solidních výkonů brankářů. Pokud by se navíc Opavě podařilo uspět na šumperském ledě v prvním zápase, do domácí odvety by pak šel soupeř s tíživým vědomím, že další porážka pro ně znamená konec sezóny.

Jak úterní zápas v Šumperku, tak čtvrteční odveta v Opavě začínají v 18 hodin a opavští hokejisté budou vaši podporu určitě potřebovat. Pokud se na utkání nedostanete, online přenos zápasů můžete sledovat na www.onlajny.cz.


Aktuálně na webu