• pátek 25. března 2016
  • Redakce

Stalo se před dvaceti lety: Opava postoupila do extraligy!

Na den přesně před 20 lety, 25. března 1996, se opavský hokejový klub po dlouhých 36 letech probojoval do české nejvyšší soutěže. Mužstvo ze slezské metropole ve čtyřčlenné baráži zdolalo Brno, Pardubice i Přerov a už po pěti utkáních z celkových dvanácti vybojovalo postup mezi elitu.

Opavští v prvoligovém play-off vyřadili Prostějov a Písek a společně s Přerovem postoupili do baráže. Tu hrály čtyři týmy s tím, že každý musel odehrát dvanáct utkání! „Hraju hokej dlouho, ale tak náročný a nesmyslný systém baráže jsem ještě nezažil. Během sedmnácti dnů jsme hráli osm zápasů. Systém byl šitý přesně na míru extraligovým týmům. Vše se dělalo pro to, aby se udržely,“ řekl tehdy pro MF Dnes opavský zadák Petr Tejkl.

Suverénní Opava pod vedením trenérů Konečného, Kukola a Suchánka ale v osmi zápasech v řadě ani jednou neprohrála a zajistila si postup. Ve zbylých duelech dostali příležitost hráči širšího kádru a talentovaní mladíci včetně sedmnáctiletého benjamínka Pavla Selingra.

„Tuším, že jsem odehrál akorát dva zápasy za rozhodnutého stavu. Jeden v Brně a další doma s Pardubicemi. Starší dostali volno. Měl jsem sedmnáct roků a bylo pro mě zážitkem naskočit do takových utkání. Byli jsme z lidí trochu vyjukaní. Už si ani nepamatuji oslavy,“ usmívá se právě Selingr.

Fotogalerie ze sezony 1995-96 na Facebooku »

V rozhodujícím utkání Slezané smetli Přerov v poměru 7:1 a třemi góly se zaskvěl Petr Fabián. V dalším domácím zápase proti Brnu už na opavském zimním stadionu propukly bujaré oslavy. „Lidé přeskočili mantinely a radovali se s námi na ledě. Pak jsme pokračovali v kabině a šlo se na pivo. Užili jsme si to. Sešli jsme se a popili. Vím, že jsme měli i oficiální večeři, kde nám tehdejší vedení poděkovalo,“ vzpomíná další z mohykánů v opavském týmu obránce David Galvas.

Z tehdejšího mužstva, které vybojovalo postup mezi smetánku, hraje v Opavě ještě Zdeněk Pavelek. Dalibor Římský převzal v závěru sezony dorostenecké týmy. Brankář Rostislav Haas (na úvodním snímku vlevo), jenž výraznou měrou přispěl k postupu a byl dokonce vyhlášen nejlepším hráčem 1. ligy, bude v klubu působit jako šéftrenér. „Od začátku se nám dařilo, ale já jsem se nejvíc bál toho, jestli si stabilní formu udržím dlouhodobě,“ přiznal před 20 lety v rozhovoru pro MF Dnes Rostislav Haas.

Aktivním hráčem je i ve 44 letech útočník Martin Filip, který obléká dres Vrchlabí, ale tři starty si připsal také v Litoměřicích ve WSM Lize. Další útočník Martin Lamich (37 let) hraje v německém Ulmu, Jan Žurek (40 let) působí třetí sezonu v třetiligovém Erfurtu a David Dostál (42 let) si v letošním ročníku střihl čtyři zápasy ve francouzském Rouenu.

Konečná tabulka baráže
1. Opava              12 8 1  3 47:38 17
2. Pardubice          12 8 0  4 66:35 16
3. Kometa Brno        12 5 2  5 38:46 12
4. Přerov             12 1 1 10 26:58  3

Hráči, kteří se podíleli na postupu do extraligy:

Brankáři: Rostislav Haas, Roman Šlupina, Radek Masný.

Obránci: David Galvas, Aleš Flašar, Petr Tejkl, Miloš Hrubeš, Radek Měsíček, Josef Doboš, Oldřich Kališ, Karel Frýdl, Jiří Vavrečka, Petr Gregořek.

Útočníci: Martin Filip, Karel Horný, Petr Fabián, Tomáš Lhotský, Dalibor Římský, Juraj Jurík, Jiří Zadražil, Jan Žurek, Zdeněk Pavelek, Radim Raděvič, Petr Pělucha, David Dostál, Pavel Bacho, Anatolij Najda, Pavel Kokoř, Marek Harazim, Martin Lamich, Pavel Selingr.

V základní části nastoupili: Ivan Padělek, Vladan Kupka, Dalibor Sochorek, Michal Černý, Petr Altrichter, Kamil Havlík, Aleš Moravec, Vítězslav Jankových, Jiří Režnar a Marcel Svoboda.

Trenéři: Kamil Konečný, Karel Suchánek a Miloslav Kukol.