Až pátý odraz od tyče přinesl body

• sobota 17. ledna 2004
  • Jaroslav Šindelář

O p a v a - Hokejisté Slezanu Opava nakonec v prodloužení přemohli Mladou Boleslav a zvítězili zaslouženě 2:1. Na branku aktivního Metličky odpověděl krátce po nástupu do druhé třetiny Najdek, ve třetí třetině Slezan tlačil, bojoval, ale branky nepřicházely. Opava podala jeden z nejlepších výkonů v sezóně, ale brankář Šindelář pochytal, co mohl, a navíc měl výborně postavené tyče, celkem čtyřikrát ho zachránila konstrukce branky. Po páté se však štěstí přiklonilo na stranu domácích. Dalibor Sochorek dorazil v prodloužení Najdkovu střelu a puk se odrazil od břevna za Šindelářova záda.

, sobota 17. 1. 2004

2:1p (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

BK Mladá Boleslav

21. Najdek (Mikšan), 63. Sochorek (Najdek) - 16. Metlička (Oliverius). Vyloučení 2:7. Využití: 1:0. Diváci: 480.

Masný - Švarba, Růčka, Kramný, Tůma, Přibyla, Vnenk - Zdeněk, Sochorek, Šebesta - Mikšan, Najdek, Hruška - Lhotský, Harazim, Rozum

Šindelář - Vyskočil, Meňhart, Toužimský, Pazdera, Táborský, Vála - Postl, Oliverius, Metlička - Žák, Král, Kristek - Hlaváček, Weiss, Kadlec.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Šebesta, 2. Mikšan, 3. Harazim

Lahůdka zápasu: Ve 30. minutě ukázal svou bojovností Tomáš Lhotský, že žádný puk není ztracený, za bránou odstavil i s nižší postavou hostujícího obránce a stačil ještě předložit puk Sochorkovi, který vystřelil správně z první, ale štěstí stálo při hostech, puk se odrazil od tyčky.

Zajímavost zápasu: Kromě již zmíněného návratu gomana Masného do opavského týmu, se vrátil po zranění ramene dlouholetá opora Robert Najdek, který spolu se svým dvojčetem Davidem Mikšanem a vsetínským Radimem Hruškou zdařile notoval prvnímu útoku, stejně jako formace Marka Harazima, který slavil životní jubileum.

Co rozhodlo?: Po první třetině se dostali Slezané k nezdařilejšímu výkonu za celý rok, hned v první minutě skóroval Najdek a jen skvělé zákroky brankáře Šindeláře jim zabránily k vítězství již po základním hracím čase.

S očekáváním, kdo nahrádí odvolaného golmana Šlupinu, vstoupil Slezan do svého prvního existenčního zápasu. Čekalo se, kdo nastoupí v pozici brankářské jedničky, jména jako Falter, Hamrla či někdo úplně jiný s extraligovými zkušenostmi, to bylo hlavní téma posledních dnů. Nakonec do branky nastoupil kdysi nadějný opavský mladík, který však nedostával mnoho příležitostí, a když se do brány postavil, byla na něm znát jeho nerozchytanost a Opavu tak opustil jako největší "poušťák". Od té doby však uplynulo hodně vody a z protekčního chlapečka se stala opora, která kryje záda vsetínskému mágovi Bieglovi. Ano, je jím Radek Masný.

Už ve druhé minutě zastavil pokus o rychlou rozehrávku Mikšan, ale golman na brankovišti vystavil kotouči lapačkou stopku v jeho letu do sítě. Ve 4. minutě se dlouhodobě zraněný Robert Najdek uvedl ve stejné formě, jako kdysi, nezištně předložil Davidu Mikšanovi, ale ten nechal vyniknout umu rychle vymrštěné lapačky brankáře Šindeláře. Ani jeho mrštnost mu však nestačila na rychlou akci po vhazování, když Sochorek posunul puk Zdeňkovi a jeho bomba z první rozezvučela horní tyč boleslavské brány.

V té samé minutě byla nabídnuta Opavě šance ke vstřelení první branky v přesilové hře, když v závěru ujel od červené čáry jubilant Marek Harazim, ovšem rychlou střelu zápěstím Filip Šindelář zpacifikoval sevřením betonů. Navlas stejnou situaci provedli i Středočeši, Táborského příhru zachytil Weiss, přebruslil bránícího obránce, ale i Masný předvedl svůj reflex vykopnutým betonem a následnou dorážku zastaví tělem obránce Vnenk.

Ve 12. minutě vyhrál vhazování Oliverius a bekendový pokus Metličky zapadl těsně za opavskou branku. V následujícím útoku způsobil zmatek před Masným svým najetím do brankoviště Žák a jen štěstí rozhodlo o tom, že dvojice Kristek-Král nedopravila puk za brankovou čáru. To se ale nedrželo Slezanů v šestnácté minutě, kdy si Oliverius dojel pro puk za bránu, předložil ho jak na talíři Metličkovi a ten si vybral místo nad lapačkou a neudělal špatně.

Domácí hráči, vědomi si toho, že poslední desetiminutovka jim moc nevyšla, vlétli na svého soupeře od úvodní minuty a hned první střela druhé třetiny skončila v bráně. Mikšan přes celou šíři hřiště našel na modré rozjetého Najdka, jehož střela mezi betony se Šindelářovi odrazila tak nešťastně, že se puk dokutálel jen několik čísel za brankovou čáru. Hráčům Opavy evidentně narostla křídla a hrát se na šance, bodově by dnes jednoznačně zvítězili.

Ve 27. minutě pokazil Harazimovi přihrávku na volného spoluhráče Vyskočil, hned po něm zkoušeli své štěstí střelami Sochorek a Mikšan, ovšem i tentokrát boleslavský mág svou bránu úspěšně zaklel. Jeho spoluhráči nevěděli, kde jim hlava stojí a tak si vykoledovali odpočinek na trestné lavici. Ve 29. minutě se z pravého křídla vyřítil kapitán domácích Šebesta, branka však měla menší rozměry, než předpokládal. V plném počtu hráčů na ledě dojel ztracený puk Lhotský, předložil jej jako při prvním gólu hostí přímo před volného Sochorka, který tentokrát trefil tyč.

Ve 35. minutě rozpoutal před Šindelářem peklo znovu první útok, ale jak Zdeněk, tak Šebesta nenalezli cestu k převážení stavu na svou stranu. Kdo čekal, že si Středočeši v kabině oddychnou a budou tak důstojnějším soupeřem pro nenasytné Slezany, se mýlil. Její prapor nesl Pavel Šebesta, který jako správný kapitán neustále držel golmana v pozornosti, když sice několikrát váhal s přihrávkou, ale pak vzorně předložil puk Zdeňkovi a ten se snad odkryté brány zalekl a puk se mu svezl.

Jedinou akci zavánějící gólem předvedli hosté ve 48. minutě. To Král nahazoval puk před Masného a zapomenutý Kadlec z bezprostřední blízkosti trefil boční síť. Akcie opavských držel stále první útok, útočným pásmem projel jako blesk Zdeněk a poslední instancí ke skórování mu byl Šindelář svým provazem na ledě. Od této chvíle přišel největší nápor opavských barev, v jediné minutě se mohli k nebezpečným střelám dostat Hruška, Lhotský a Mikšan, ale zemřeli na krásu, když hledali ještě jiné hráče. To namíchlo trenéra hostí dostatečně na to, aby si vzal oddechový čas a vysvětlil jim, že s takovýmto výkonem by v playoff první housle jistě nehráli.

Od této chvíle se hra urovnala a až vyloučení Krále v 59. minutě dávalo ještě šanci Slezanům něco s výsledkem provézt. Hráči obou týmu však už nic nevymysleli a tak přišlo na řadu prodloužení. Hned v první minutě byl vyloučen Meňhart a Boleslav šla do tří. V zoufalé snaze si pět hráčů spíš překáželo a tak rozhodla až šťastná branka při odrazu puku od břevna. Gól byl připsán Sochorkovi.

Josef Doboš: Boleslav byla velmi silný soupeř, ale kluci dneska předvedli, že umí bojovat srdcem. Klobouk dolů před jejich výkonem, protože hráli výborně. Měli jsme vyhrát už v normální hrací době, protože se v poslední třetině hrálo prakticky jen na jednu bránu. Takový je ale hokej a my jsme za ty dva body jenom rádi.

Jiří Kročák: Jsem zklamán z předvedeného výkonu. Přijeli jsme pro tři body, máme jen jeden. Vzhledem k tomu, že hrajeme o play-off, tak mě zklamal přístup některých hráčů.