Havířov oplatil Opavě pondělní porážku, ta musí v pátek vyhrát

• středa 06. března 2013

Hokejový Slezan na svůj vynikající výkon z pondělka nenavázal. V Havířově byl sice na začátku aktivnějším týmem a Chalupa dokonce orazítkoval tyčku. Pak ale domácí díky Kolaříkovi využili přesilovku a tentýž hráč dvěma zásahy ve třetí dvacetiminutovce definitivně zlomil houževnatý odpor Opavských. Na konci vstřelil alespoň čestnou branku hostů Kukol a upravil na 3:1. AZet vede v sérii 2:1 a pokud chce Opava ještě pomýšlet na postup, musí v pátek na svém ledě nutně vyhrát.

ČF3, středa 6. 3. 2013

3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 19. Kolařík (Hegegy), 50. Kolařík (Hegegy, Krisl), 51. Kolařík - 58. Kukol (Kocián). Rozhodčí: Mrkva - Barteček, Moravec. Vyloučení: 6:6 navíc Najdek a Prokop (oba HAV) 10 min. OT (zásah do oblasti hlavy a krku), Vrabel (OPA) 5 min. + OK (zásah do oblasti hlavy a krku). Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1680. Průběh utkání: 3:0, 3:1. Stav série: 2:1.

L. Daneček – Prokop, Vydra, Krisl, Hartmann, Rimmel, M. Zientek, L. Zientek, Hegegy – J. Daneček, Najdek, Maruna - Říčka, Haas, Sztefek - Bursík, Pechanec, Klimša - Kolařík, Stránský, Kanko

Šafránek – Kukol, Bednárek, Galvas, Kysela, Mosler, Vrabel – Kocián, Chalupa, Herman – Černý, Měch, Mlýnek – Pavelek, Polok, Wolf – Baďura, Tůma, Svoboda

Třetí čtvrtfinálové utkání bylo ve znamení důležitého skoku v sérii, vítězný tým si mohl zajistit postupové mečboly. Opava se v úvodu utkání jevila opět velmi dobře, jenže Kocián trefil ve velké šanci ležícího Danečka. Tento hráč byl vidět i ve 4. minutě, když dokázal jeho ránu Daneček udržet někde pod rukou. Během úvodních 10 minut měla více velkých šancí Opava, Slezan si dokonce zahrál přesilovku, v ní opět hrozil, ale Chalupa trefil pouze tyčku Danečkovy branky!

Ve 14. minutě se ocitl ve velké šanci Pechanec, ale nedokázal puk před Šafránkem usměrnit za brankovou čáru. V 16. minutě posunul puk na rozjetého Říčku Radim Haas, ale Říčka v bekhendovém blafáku trefil boční síťku branky.

Od 15. minuty se čím dál více prosazoval Havířov. O tři minuty později zranil opavský Lukáš Vrabel Radima Haase, který má podle posledních zpráv vážnou frakturu ruky a sezona pro něj skončila. V této přesilovce se domácí celek poprvé prosadil. Z kruhu nastřelil puk do brankoviště Alexandr Hegegy a u levé tyčky dobře postavený Jan Kolařík puk dorazil – 1:0.

I na začátku druhé třetiny si vytvořil Havířov přesilovkový tlak, ale Prokopova ostrá rána skončila v náručí Šafránka. Ve 26. minutě se po delší době dostala do výrazné šance Opava. Wolfova střela trefila jen velmi těsně beton Danečka. Ve 28. minutě dokázal ubránit AZ dvojnásobné oslabení, čehož mohl využít ve 30. minutě Říčka, ale ten trefil jen horní tyčku! Velkou šanci si připsal i Jan Daneček, když dorážel hned třikrát, puk před Šafránkem. Ve 37. minutě bylo hodně rušno, Říčka trefil ve velké šanci jen Šafránka a na druhé straně těžili málem hosté z dobře odraženého puku od zadního mantinelu.

V závěru druhé periody trefil ve velké šanci Galvas jen masku Danečka. Na druhé straně ujížděl Petr Kanko sám na Šafránka, ale v koncovce svůj bekhendový blafák přizvedl až moc.

Ve 46. minutě si dvojnásobnou přesilovku zahrála Opava podruhé, ale ani nyní neuspěla. Po velkém tlaku dorážel Měch sám před Danečkem, ale ten puk zázračně vyrazil! Po několika šancích se začalo určovat tempo zápasu opět v přesilovce.

AZ měl k dispozici přesilovku 5 na 3 a patřičně ji využil. V 50. minutě si vzal puk Jan Kolařík a dokázal se ze spodního okraje kruhu, trefit do levého horního růžku branky – 2:0. Přesilovka, ale stále pokračovala, i když pouze obyčejná. V 51. minutě dokonal čistý hattrick Jan Kolařík, když se před Šafránkem prosadil střelou někde mezi betony – 3:0.

Za tohoto stavu musel vrhnout Slezan vše do útoku, a to bylo také vidět. Střela Kukola od modré čáry skončila, po krásném zákroku, v lapačce Danečka. V 58. minutě se už ze stejné pozice Michal Kukol dočkal. Jeho tvrdá rána od modré čáry skončila pod horní tyčkou – 3:1.

Tato branka už znamenala pouze papírové upravení stavu, i když to hosté zkusili v šesti. Klimša dokázal ještě trefit tyčku prázdné branky. AZ vyhrál, jak jinak rozhodovaly přesilovky, a v pátek může být série u konce.

Autor reportáže: Josef Nudera, hc-havirov.cz

Tomáš Potěšil (trenér HC AZ Havířov 2010):

Odehráli jsme výborný zápas, hráli jsme v neskutečném nasazení, kluci makali a plnili na sto procent taktické pokyny ohledně přesilovek a oslabení. Jsem rád za to, že se nám podařila všechna oslabení perfektně ubránit, jen mě mrzí vážné zranění Haase, který má dvojitou frakturu předloktí.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava):

Jsme zklamaní, utkání bylo velice vyrovnané a vyhecované. Dost se faulovalo. Rozhodující bylo pět minut při vyloučení Vrabela, kdy jsme inkasovali první gól. Poté jsme museli hru otevřít, ale nebylo to ono. Hodně nám scházel Pepa Tichý, který chodí i na přesilovky a bylo vidět, že nám v nich chybí.