Jasné vítězství zkomplikovala druhá třetina

• čtvrtek 07. prosince 2006
  • Tomáš Kubánek

O p a v a - Útok Herman - Chalupa - Vlašánek se pomalu stává noční můrou jihlavské Dukly. I ve druhém vzájemném utkání na opavském ledě hrála hlavní roli tato trojice, která tentokrát zařídila čtyři branky do sítě mužstva z Vysočiny. Ač výsledek vypadá jednoznačně, musel se Slezan ve druhé třetině o body trochu strachovat. Chvilkový výpadek využila Dukla k dohnání třígólové ztráty. Opavští se však včas znovu zkoncentrovali a vybudovali nový náskok, který již zůstal neohrožen.

27. kolo, čtvrtek 7. 12. 2006

7:3 (1:0, 4:3, 2:0)

HC Dukla Jihlava

Branky: 15. Chalupa (Vlašánek, Herman), 24. Polok (Havlíček, Tichý), 27. Vlašánek (Chalupa), 36. Chalupa (Herman, Vlašánek), 40. Vlašánek (Chalupa, Herman), 52. Havlíček (Tichý), 55. Jurdič (Tošenovjan) - 32. Dolana (Vlk, Pekárek), 34. Man (Hobza), 35. Burian (Navrátil, Dzurik). Rozhodčí: Šír - Jureček, Pala. Vyloučení: 7:11, navíc Pekárek 10 min OT a DKU, Čintala 10 min OT a DKU. Využití: 2:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 87. Střely na branku: 41:24.

Eršek - Plachký, Čermák, Gulda, Plánovský, Tichý, Trefil - Tošenovjan, Herman, Jurdič, Polok, Havlíček, Vlašánek, Kocián, Wolf, Chalupa.

Zour - Posmyk, Čintala, Novák, Kochánek, Hobza, Zelený, Kalab, Cakl, Pekárek - Kuřítko, Vlk, Man, Cirhan, Burian, Navrátil, Pometlo, Oertel, Dzurik, Dolana, Kotlík.

Domácí vtrhli do utkání s velkou chutí co nejrychleji otevřít skóre, což potvrdily ostré střely Chalupy a Tošenovjana. Už ve 4. minutě nechala za sebou jihlavská obrana osamoceného Poloka, který však i díky seknutí Čintaly Zoura nepřelstil. Při následné přesilovce málem dostal Opavu do vedení Chalupa, ale přihrávku zpoza branky namířil jen do tyče. Stejnou smůlu měl o chvíli později v další přesilovce Kocián, který se šikovně prokličkoval od mantinelu až mezi kruhy, ale trefil pouze spojnici tyčky a břevna. Ještě předtím však tuto oblast těsně minula střela Tichého. Opavští nájezdníci pořádali nové a nové útoky na branku Dukly, avšak štěstí se na ně usmálo až v 15. minutě. Učebnicově sehrané přečíslení dva na jednoho zužitkoval Chalupa. Srovnat mohl v oslabení ujíždějící Vlk, ale střílel těsně nad.

Nástup obou týmů do druhé třetiny byl přesně opačný než v úvodní dvacetiminutovce. Tentokrát to byli Jihlavští, kdo lépe bruslil a snadněji se uvolňoval. Ale když Burian mířil v dobré pozici vedle, předvedli Slezané opět své dokonalé přečíslení, které zakončil Polok. Dvoubrankové vedení domácí nabudilo, což se promítlo do velkého tlaku a střel Guldy a Plachkého od modré. Na druhé straně se do úniku dostal Man, ale Eršek sklapnul betony včas. Přečíslení Buriana s Navrátilem zase zhatila sekera Kociána. Jeho vyloučení se však paradoxně vyplatilo Opavským, když ujíždějící Vlašánek nedal bekhendovým blafákem Zourovi šanci. Stejné místo brankové konstrukce jako Kocián napálil i Vlk.

Kdo si myslel, že je stavem 3:0 v polovině zápasu rozhodnuto, ten se šeredně mýlil. Vše odstartovala dvojnásobná přesilovka Dukly, díky níž se hosté nastěhovali do pásma Opavy a po návratu prvního vyloučeného proměnil krásnou přihrávku Vlka skrz celou třetinu Dolana. O dvě minuty později ujel podél levého mantinelu Man, natlačil se před Eršeka a důrazně snížil na jednobrankový rozdíl. I ten však byl záhy vymazán, Burian dorážkou srovnal na 3:3. Nečekaný zvrat vývoje utkání přinutil domácí lavičku k oddechovému času, aby tak otupila nadšení, které panovalo v myslích Jihlaváků. O blahodárném vlivu time-outu svědčí krásná akce, která poslala Slezan opět do vedení. Herman u mantinelu počkal, až mu před brankoviště najede Chalupa, který jeho přihrávku usměrnil přesně. Za další minutu se hned čtveřice domácích ocitla proti samotnému obránci a brankářovi, avšak souhru překombinovala. Přesto šli do kabin Slezané o poznání veselejší než Dukláci. Přesilovku chvíli před druhou sirénou využil Vlašánek.

Třetí dvacetiminutovka přinesla už jen málo dramatických okamžiků. Daleko častěji se vylučovalo. V jedné z přesilovek se podařilo definitivně potvrdit výhru Slezanu dorážkou Havlíčkovi. Zřejmě nejkrásnější akci celého střetnutí vymysleli Opavští pět minut před koncem. Jurdič chtěl vyvézt puk do přečíslení, ale byl nedovoleně zastaven kolenem jednoho z Jihlavských. Při signalizované výhodě se ke kotouči dostal Tošenovjan a zatáhl jej do rohu v útočné třetině. Trpělivě počkal, až mu Jurdič najede mezi kruhy a mezi dvěma beky poslal krásnou příhru, kterou domácí centr přetavil v sedmý gól.

Josef Doboš (HC Slezan Opava): "Kluci utkání pojali dobře, hráli kombinačně. Trochu jsme polevili ve druhé třetině, díky čemuž se utkání zdramatizovalo. Dostali jsme během pěti minut tři góly, a tak jsme si museli vzít time-out, abychom to trošku uklidnili a začali zase pěkně odzadu. Myslím si, že kluci odehráli slušný zápas, měli šance a mohli jsme vyhrát i vyšším rozdílem."