Junioři si vezou domů výprask z Budějovic

• sobota 15. ledna 2005
  • Tomáš Zetek

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Junioři Slezanu Opava se namlsáni výbornými výsledky z předchozích utkání vydali na dalekou cestu do Českých Budějovic. Jejich výkon a předvedená hra však zůstala daleko za očekáváním. Domácí si na bezzubých Slezanech pochutnali a ve vycházkovém tempu je porazili rozdílem několika tříd. Svěřenci trenéra Doboše se vydali domů s výpraskem.

36. kolo, sobota 15. 1. 2005

HC Mountfield

7:1 (2:1, 3:0, 2:0)

Branky: 12. Korbela (Bílek, Ficek), 17. J. Hanzal (Ficek), 24. Ježek (Baran), 26. Mertl (Marek, Matušík), 36. J. Černý (Vomela), 48. Mucha (J. Hanzal), 60. Navrátil (Matušík, Mertl) - 20. L. Černý (Kocián). Rozhodčí: Stach - Fiala, Urban. Vyloučení: 1:4, navíc Kuchejda (CEB) 5 + do konce utkání za vražení na hrazení. Využití: 2:0. Diváci: 117. střely na branku: 53:20. Nejlepší hráči: Mucha, Slavík, J. Hanzal .

Salák - Mucha, Bílek, Mrázek, K. Černý, Vomela, Baran, od 41. navíc Vondráček, Gula - Ficek, J. Hanzal, Korbela - Kuchejda (18. Marek), Matušík, Mertl - Ježek, J. Černý, Slavík - od 41. navíc Navrátil.

Doboš - Ícík, Bezouška, Heider, Vrábel, Sochacký, Fišera, Bolek - L. Černý, Kapsa, Weiss - Polok, Kocián, Ferlež - Štindl, Fuks, Kříž - Tůma.

Jedno z posledních utkání před startem nadstavbové části začalo oboustranně opatrně. I přes tuto skutečnost bylo od úvodního buly jasně patrné, které mužstvo bude držet taktovku zápasu ve svých rukou. Byli to domácí, jejichž úmysly a snahy v letošní sezoně směřují rozhodně výše nežli ty opavské. Jihočeši poprvé zatopili před Dobošem v 10. minutě, kdy měli výhodu přesilové hry. V této početní převaze se jim také podařilo otevřít skóre. Provinilec Bezouška se na trestné lavici ani moc neohřál a už se vracel opět na led. Od modré čáry si k hrazení najel Bílek a na zlatém podnose předložil kotouč Jaroslavu Korbelovi, jenž si ještě před poloodkrytou klecí stihl puk přikopnout a následně zasunout za čáru – 1:0. Premiérový úspěch domácí nabudil a Slezané přihlíželi jejich aktivitě s nebývalým nadhledem, jenž se jim však stal o pár minut později osudným. To předvedl okulahodící akci Jiří Hanzal. Vytáhlý útočník prolétl podél mantinelu a vydal se neohroženě proti Dobošovi. Nádhernou otočkou pasoval do role diváka Ícíka a poté doslova zametl kotouč mezi betony strážce hostující svatyně – 2:0. Do konce třetiny mohly ještě Černého ovečky svůj náskok zvýšit, ale to se jim nepovedlo - ba naopak. Za vražení na hrazení se odebral pod sprchy budějovický Kuchejda a Opavským se naskytla příležitost hrát pět minut v početní převaze. Devět sekund před první sirénou ji dokázali využít. Nahození Ícíka od modré čáry doklepl za bezmocného Saláka Lukáš Černý - 2:1. Za tohoto stavu se šlo také poprvé do šaten.

Ihned v úvodu druhého dějství se ještě v oslabení dokázal dostat do samostatného úniku domácí bojovník Josef Slavík. Jeho nájezd Doboš kryl a skóre se tak zatím ještě neměnilo. S tím pohnul až o pár okamžiků později „dělník ledu“ Ondřej Ježek, když využil k dorážce střelu Barana – 3:1. Nad opavským mužstvem se pomalu začala zatahovat mračna. V první třetině alespoň trochu viditelná bojovnost byla ta tam. Jihočeši si chvílemi dělali se soupeřem, co chtěli. Ve 26. minutě to bylo již o tři branky. Domácí rozebrali ve hře pět ne pět defenzívu Slezanů do posledního šroubku a po geniální kombinaci na jeden dotek Marka s Matušíkem neměl nejmenší problém poslat touš do sítě Tomáš Mertl - 4:1. O své místo na slunci se záhy přihlásili i paběrkující hosté. Ostrý projektil vyslal na Saláka Bolek. Budějovický gólman byl však pozorný. Větší potíže měl ale s dorážkou Fukse, která výstražně olízla levou tyč domácí klece. To bylo ze strany Opavských na dlouhou dobu vše. Ve 36. minutě přidal další branku do jejich sítě Jakub Černý, když dorazil střelu Vomely – 5:1. Tento stav svítil na ukazateli skóre i po čtyřiceti odehraných minutách.

Do třetí části vstoupila obě mužstva v duchu předchozího vývoje utkání. Jihočeši podnikali naprosto neohroženě výlety do děravé obrany hostů a Doboš měl práce až nad hlavu. Budějovický tlak byl místy naprosto drtivý a jen nepřesná koncovka a hlavně štěstí ochránily Slezany od ještě většího debaklu. Nutno podotknout, že také brankář Josef Doboš držel svými zákroky své spoluhráče alespoň trochu nad vodou. Obrovské šance domácích Matušíka, Ježka, Slavíka, Jakuba Černého či Jiřího Hanzala zůstaly pohříchu nevyužity. Až ve 48. minutě opět zahřmělo. Agilní Jiří Hanzal zatáhl puk do rohu, odkud našel zpětnou přihrávkou z druhé vlny najíždějícího Jána Muchu, který svou dělovkou „pod víko“ málem protrhl síť – 6:1. Slovenský obránce je stabilním článek A-týmu HC České Budějovice a do juniorky zaskočil na dvě utkání, aby se rozehrál po zranění kolene. Svou hrou rozhodně nenechal nikoho na pochybách, že do „áčka“ patří. Ve třetí třetině dali domácí trenéři šanci náhradníkům a atmosféru na ledě mohli nasát i Navrátil a hlavně Václav Vondráček, jenž se vrací do sestavy po dlouhodobém zranění. Slezané již v závěru nekladli ani ten nejmenší odpor. Dokladem toho je poměr střel na branku, který se ve třetím dějství zastavil na hodnotě 29:3. Definitivní podobu výsledku dal půl minuty před vypršením šedesáté minuty Petr Návratil - 7:1. V Budvar Aréně byla vidět v sobotu jednoznačná partie a Jihočeši si naprosto zaslouženě připsali na své konto dva body.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: „S výsledkem jsme pochopitelně velice spokojeni. Nečekali jsme, že utkání se bude vyvíjet takhle jednoznačně v náš prospěch. Porazili jsme dnes soupeře, s kterým jsme v prvním střetnutí prohráli, což je rozhodně dobře. Šanci dostali všichni hráči sestavy. Po zranění se u nás rozehrává hráč A-týmu Mucha, na němž je kvalita jasně vidět. Do kádru se vrátil Vondráček, který by měl mužstvu určitě pomoci. S výkonem i výsledkem jsme dnes spokojeni.“

Josef Doboš, trenér HC Slezan Opava: „Myslím si, že velký vliv na náš výkon mělo to, že kluci museli stát o půl třetí, abychom vyrazili na dlouho cestu do Budějovic. To ale samozřejmě neříkám jako výmluvu. My jsme k zápasu nepřistoupili tak, jak bychom měli. Poté, co jsme udělali výsledek se Spartou a se Slávií si hráči mysleli, že to půjde samo. To je velká chyba. Někteří si dělali na ledě, co chtěli, a tak to prostě nejde. Domácí byli jasně lepším mužstvem.“