Mladší dorost v dramatickém souboji neuspěl, nad jeho síly byl Havířov

• sobota 03. ledna 2015
  • Lukáš Jasoněk, Petr Miklas

H a v í ř o v - Své první utkání v novém kalendářním roce odehráli v odpoledních hodinách extraligoví opavští mladší dorostenci, kteří Havířově svedli důležitý souboj s tamním AZetem. Přestože si mladí Opavané zásluhou Frydrycha vypracovali dvoubrankové vedení, dokázali Azeťáci čtyřmi brankami v prostřední části duel otočit. Ve třetí periodě opavští hokejisté náskok svého soka mocně dotahovali a z hole Pěluchy vsítili kontaktní branku. Havířovští si ovšem tři body vzít nenechali a své vítězství zpečetili v závěrečné minutě gólem do opuštěné opavské klece.

25. kolo, sobota 3. 1. 2015

HC AZ Havířov 2010

5:3 (0:1, 4:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Juhász, 31. Skalka (Szturc, Hýsek), 35. Peterek (Potočný), 38. Pawliczek (Bambula, Hýsek), 60. Pawliczek (Juhász, Szturc) – 15. Frydrych, 23. Frydrych (Kvasnica), 46. Pělucha (Lelek, Hudečka). Rozhodčí: Janda - Stonavský, Stavjaný. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 128. Střely na branku: 29:23. Průběh utkání: 0:2, 4:2, 4:3, 5:3.

Velička – Szturc, Srníček, Ševěček, Teplanský, Pavelek, Adámek – Pawliczek, Ligocký, Piš, Peterek, Juhász, Skalka, Zíka, Bambula, Hýsek, Potočný

Mocher – Kroček, Mar, Kunc, Lelek, Hadamczik – Pělucha, Hilšer, Frydrych, Hudečka, Hladoník, Kvasnica, Věntus, Adamczyk, Bitomský

Utkání dvou sousedů v tabulce začalo velmi opatrně z obou stran, Havířovu k šanci nepomohla ani přesilovka, kterou měl hned na začátku první třetiny. První velká šance přišla až na konci 11. minuty, kdy opavský Hladoník zkoušel nadvakrát propasírovat puk skrz Veličkovy betony.

O minutu později měli možnost přesilové hry hosté, tuto možnost sice nevyužili, ale mrzet je to nemuselo, protože v polovině 15. minuty se prosadil Lukáš Frydrych, který vybojoval puk a střelou nad pravý beton překonal Veličku. V závěru třetiny mohli hosté své vedení ještě navýšit, u obou akcí byl Frydrych, ale ani jedna z nich brankou neskončila.

Opava vstoupila do druhé třetiny velmi dobře, protože už po necelých třech minutách přidal při přesilovce svou druhou branku Lukáš Frydrych, jenž tečoval Kvasnicovu střelu od modré. Zdálo se, že hosté už budou mít utkání pod kontrolou, ale pak se začaly dít věci. Ve 28. minutě se havířovský Lukáš Juhász dostal k puku mezi kruhy, Mocher měl zakrytý výhled a na střelu domácího útočníka nezareagoval.

Vstřelená branka Azet nakopla, hned za tři minuty vyrovnal Jan Skalka, který dorazil Szturcovu střelu. Ve 35. minutě už Havířov vedl zásluhou Jonáše Peterka, jenž se zmocnil vyraženého puku a rychlou kličkou do bekhendu překonal Mochera. To však nebylo vše, o tři minuty později přidal čtvrtý gól AZetu Dominik Pawliczek, který využil přesilovku. V závěru druhé části měl obrovskou šanci opavský Hladoník, ale ztroskotal na Veličkovi. Po dvou třetinách vedl Havířov 4:2.

Začátek třetí třetiny byl velmi bojovný, oba celky hrály aktivně, ale do šancí se příliš nedostávaly. Vše se změnilo 46. minutě, kdy hostující Šimon Pělucha šikovnou tečí snížil na rozdíl jediné branky. Domácí střídačka si vzala oddechový čas a trenéři svým svěřencům připomněli, co mají hrát. O dvě minuty později předvedli závar před Mocherem domácí útočníci Bambula s Peterkem, ale Opava se ubránila. V 51. minutě se hnal do úniku útočník Slezanu Hadoník, ale možnost zakončit mu vzal vypíchnutím puku Potočný.

Jak se blížil závěr třetiny, narůstal tlak Opavy. Tento tlak však byl bezzubý, protože hosté sice hráli v útočném pásmu, ale nedokázali si vytvářet střelecké příležitosti. Když minutu před koncem fauloval kapitán hostí Frydrych, vypadalo to s nadějemi Opavy bledě. Hosté si však vzali oddechový čas a čtyřicet vteřin před koncem zkusili hru bez brankáře. Pomohlo jim vyloučení domácího Srníčka 25 vteřin před koncem. Havířovští ale vybojovali kotouč a Dominik Pawliczek jej zavezl do útočné třetiny, objel obránce a střelou do odkryté branky pečetil vítězství domácích.

Tomáš Potěšil (AZ Havířov): Do utkání jsme nevstoupili vůbec dobře, první třetina byla z naší strany hodně mizerná – jak po stránce taktické, tak bruslařské. Chybělo nám i nasazení a srdíčko, proto jsme o přestávce udělali v kabině kravál, kluci dostali pořádně za uši. Zároveň jsme se snažili kluky namotivovat, což se nám povedlo. Druhou třetinu jsme odehráli parádně, byla to naše nejlepší druhá třetina v sezóně. Chtěli jsme na tento výkon navázat i ve třetí třetině, ale hráči měli v hlavách něco jiného a soupeř snížil. Vzali jsme si oddechový čas a hráčům jsme zdůraznili, že mají hrát jednoduše, jako hráli ve druhé třetině. Nakonec jsme to s vypětím všech sil uhráli. Já klukům za ty dvě třetiny a hlavně za ten závěr děkuju.

Karel Suchánek (HC Slezan Opava): Domácí byli, hlavně ve druhé třetině, lepším celkem, kdy nás za stavu 0:2 přehráli a zaslouženě zvítězili.