Muži Slezanu úvodní zápas nezvládli

• neděle 14. září 2008
  • Martin Kubánek

Slezan odstartoval novou sezónu prohrou, když nestačil na Spartak Pelhřimov. Domácí se v půli utkání ujali sice vedení zásluhou Tomáše Grofka, ale pak už převzali otěže zápasu do vlastních rukou hosté. Čtyřmi brankami v následujících deseti minutách zcela obrátili vývoj a po zásluze zvítězili. Další zápas sehraje Opava ve středu, kdy hostí celek Nového Jičína.

1. kolo, neděle 14. 9. 2008

1:4 (0:0, 1:4, 0:0)

HC Spartak Pelhřimov

Branky a nahrávky: 30. Grofek (Chalupa, Suchý) - 32. Heřman (Plachý), 35. Krpálek (Pelán), 37. Kubát (Hadrava), 39. Tecl. Rozhodčí: Šír - Mikler, Mrákava. Vyloučení: 7:8, navíc Tichý (OP) 5 min.+ DKU. Využití: 0:2. Diváci: 340.

Masný - Čavrk, Bednárek, Měkýš, Tichý, Plachký, Ondrušek - Suchánek, Měch, Černý - Kovalovský, Polok, Kocián - Suchý, Chalupa, Grofek - Wolf, Tůma, Weiss.

Jirkův - Kuchyňa, Smetana, Meloun, Spudil, Krpálek, Vácha - Kočan, Anderle, Pelán - Kubát, Plachý, Tecl - Heřman, Hadrava, Šejnoha - Lazorišák.

V opavské sestavě proti Pelhřimovu chyběl zraněný Michal Kukol, který bude mít nejméně měsíc na ruce sádru, naopak do zápasu naskočil Josef Tichý, který celou letní přípravu absolvoval ve Vítkovicích. Na ledě si ale dlouho nepobyl, už v první třetině byl velmi přísně vyloučen do konce zápasu.

Na začátku utkání byli aktivnější hosté, kteří si vypracovali několik nebezpečných střel. První pokus mířil na brankáře Masného z hole obránce Kuchyni. Opavská jednička mezi tyčemi ale střelu od modré chytila. I nadále měli v průběhu první třetiny více ze hry hosté, protože domácí bek Tichý byl přísně vyloučen na pět minut a do konce utkání. Tím pádem si Pelhřimov vypracoval převahu, kterou zdůraznila ještě více než minutu trvající dvojnásobná přesilovka. Ovšem o nějakých útočných manévrech nemohla být ani řeč a domácí dokázali tuto situaci ustát bez inkasované branky.

Druhá třetina byla o poznání zajímavější. V polovině utkání se diváci dočkali první branky. Tu vsítil k radosti domácích Grofek, který nahodil puk před bránu a jeden z hráčů Spartaku si jej srazil do vlastní sítě. Opava se však neradovala dlouho. O dvě minuty později totiž srovnal skóre v přesilové hře hostí přesnou ranou do horního rohu Heřman. A aby toho nebylo málo, tak o chvíli později poslal Krpálek od modré čáry hosty do vedení. Domácí v následných minutách spálili dvě gólové příležitosti. Suchý nejprve netrefil odkrytou bránu a po něm Černý minul z obdobné pozice. Další trest pro Opavu tedy přišel ve 37. minutě. Kubát totiž našel skulinku mezi Masného betony a zvýšil už na 3:1 pro hosty. Skóre před odchodem do kabin bylo ale pro Pelhřimov ještě příznivější, protože po závaru před bránou Slezanu se radoval Tecl.

Poslední dějství zápasu načala Opava přece jen herně lépe. Výsledkem bylo množství střel, které směřovaly na gólmana Spartaku. Jenže téměř všechny byly z příliš velké vzdálenosti na to, aby s nimi měl Jirkův problémy. Čas se neúprosně opavským hráčům krátil. Místo, aby šancí v posledních minutách přibývalo, tak to bylo přesně naopak. Hosté prakticky po celou třetí třetinu svůj náskok kontrolovali a nedovolovali soupeři něco vymyslet před vlastní brankou. Žádné drama se tedy nekonalo a Pelhřimov s přehledem vyhrál v poměru 4:1.

Ladislav Kolda (Pelhřimov): "Moc jsme nevěděli, co od soupeře čekat, ale jsem rád, že jsme dokázali zvítězit. Myslím, že se projevila naše zkušenost, Opava má mladší hráče a toho jsme dokázali využít. Určitě jsme se s tím vypořádali dobře. Jsem rád, že jsme dokázali využit dvě přesilovky."

Eduard Uvíra (Opava): "Je to špatný vstup do sezóny z naší strany, určitě tam hrála roli nervozita z prvního domácího zápasu, takže první třetina nebyla vůbec dobrá. Navíc v okamžiku, kdy jsme vedli 1:0 a dostávali jsme se do hry, tak rozhodčí otočil faul v náš neprospěch, hosté vyrovnali a tím se zápas otočil. Potom nám už nešlo vůbec nic a soupeř zaslouženě vyhrál. Do dalšího zápasu si musíme sednout a dát se do pořádku, jak trenéři, tak hráči."