Na úvod sezóny urval Slezan bod ve Valašském Meziříčí

• sobota 10. září 2011

Opavští hokejisté si z premiérového vystoupení v nové sezóně přivážejí bod z ledu Valašského Meziříčí. S opavským týmem to však v některých momentech nevypadalo zrovna růžově. Ačkoliv byli hosté zejména v první dvacetiminutovce lepším mančaftem, do dvoubrankového vedení šli zásluhou perfektního využití přesilovek domácí Bobři. Opavě se nakonec podařilo utkání srovnat, když se půl minuty před koncem třetího dějství trefil Tichý, v nájezdové loterii už ale byli úspěšnější domácí. V dresu Slezanu se blýskl dvěma góly Bohumil Herman.

1. kolo, sobota 10. 9. 2011

4:3sn (2:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 13. Bokroš (Linduška), 19. Bokroš (Ambruz, Linduška), 43. Kopecký (Mir. Varga, Martiník), 65. Bokroš - 24. Herman (Kukol), 43. Herman, 60. Tichý (Černý, Měch) Rozhodčí: Jeřábek. Vyloučení: 8:8. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 4:3 SN.

Vlachynský - Ambruz, Vašut, Dvořák, Dostál, Mikel, Růčka, Ovšák, Balga, Blažek, Bacul, Martiník, Bokroš, Musil, D.Varga, Mir. Varga, Linduška, Mar. Varga, Kopecký

Šafránek (65. Novák) - Bednárek, Faksa, Kukol, Kysela, Vrábel, Tůma, Jurčík - Měch, Herman, Polok, Tichý, Pavelek, Kocián, Koschatzký, Wolf, Černý, Grofek, Vítek, Chalupa, Mlýnek

Opava byla od úvodního buly lepším týmem a měla více ze hry, Bobry ale držel výtečný Vlachýnský, který dostal v bráně přednost před Slovákem. Ve 12. minutě však přišlo vyloučení a ze hry putoval Bednárek. O chvíli později se k němu na trestné lavici přidal také Polok a Slezan se bránil ve třech. Dvojnásobnou početní převahu domácí nevyužili, trefili se ovšem po návratu Bednárka. Linduška poslal kotouč před bránu na osamoceného Bokroše a ten otevřel skóre. Branka Bobry nabudila, navíc přišlo chvíli poté další vyloučení na opavské straně, když si za vysokou hůl šel odpočinout Tichý. Nejprve to byl však Slezan, kdo mohl ve vlastním oslabení udeřit. Hosté se dostali do dobrého přečíslení třech proti dvěma, jenže Mlýnek kotouč ztratil a Slezan úplně zapomněl na zadní vrátka. Pro Lindušku tak nebylo složité vyslat do úniku Ambruze, který před brankou nahrával na Bokroše a ten se povedeným kouskem prokličkoval až do opavské brány. Opava tak v první třetině utrpěla lekci z produktivity. Domácí rozhodně nebyli lepším týmem a po většinu času se hrálo právě před bránou Vlachýnského. Slezan však nabídnuté šance nevyužil a domácí naopak nekompromisně trestali.

Do druhé periody šli hráči v červeném s výhodou muže v poli, jenže ani tato přesilová hra nebyla z pohledu Slezanu využita. Ve 22. minutě to halou jen zahučelo, Varga totiž rozezvonil tyč Šafránkovy klece. O dvě minuty později už však část hlediště propukla v jásot. Povedenou akci zakončil hbitě Bohumil Herman a rozveselil tak prvním gólem Opavy v nové sezóně skupinu hostujících fanoušků. Opava hrozila i nadále, jenže hra končila většinou na nepřesných přihrávkách. Hosté dokonce dostali i možnost zahrát si přesilovou hru pěti proti třem, nicméně i tato herní situace nebyla ze strany Opavy využita. Do kabin se tak šlo za stavu 2:1 pro hlodavce.

Lepší vstup do třetí dvacetiminutovky měli domácí. Ve 43. minutě našel Varga Kopeckého a druhý jmenovaný poslal dělovku až za záda Šafránka. Opavská střídačka ovšem nemusela dlouho smutnit. Přesně po půlminutě trestal hrubku domácích svým druhým gólem v utkání Bohumil Herman. Stav se tedy ihned vrátil do pozice jednobrankového manka z pohledu Opavy. Ta se snažila mocně o vyrovnání, jenže Vlachýnský měl zřejmě svůj den. V čase 59:20 si vyžádal trenér Piskoř oddechový čas a ze sektoru pro hosty se ozývalo skandování „ještě to zkusíme“. A Opava to skutečně zkusila, bez Šafránka mezi tyčemi a s převahou hráče na ledě. Podařilo se! O devět vteřin později bylo srovnáno! Josef Tichý vyslal povedenou ránu od modré čáry a utišil domácí publikum.

To si mohlo na konci pětiminutového prodloužení zařvat „gól“, jenže skvělým zákrokem se prezentovala posila z Havířova obránce Jurčík. Slezan dohrával prodloužení ve čtyřech, střelu jednoho z domácích hráčů Šafránek vyrazil, avšak přesně na hůl dorážejícího hráče, kterého však o radost ochudil právě Jurčík, jenž skvěle zabránil kotouči v jeho brankové trajektorii.

O vítězi tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Kouč Piskoř se před dovednostní disciplínou rozhodl pro změnu na brankářském postu, když poslal do hry místo Šafránka mladého Nováka. „Oba brankáře sleduji na tréninku a vím, že Jirka nájezdy chytat umí. Je to šikovný gólman a proto dostal šanci. Problém byl spíš v tom, že my jsme nedokázali nájezdy proměnit,“ objasnil situaci po zápase opavský lodivod. Na domácí straně proměnil hned svůj první pokus Bokroš, krátce před ním Černý nedal. Skórovat se nepodařilo ani vyhlášenému „nájezdníkovi“ Polokovi. Rozhodnout tak mohl Bacul, jenže jeho pokus v bráně neskončil, když se kotouč po všemožných odrazech od tyčí a výstroje Nováka dokutálel mimo gólový prostor. Naděje Slezanu tak žila, Grofek ale musel proměnit. Jeho počínání však zmařil Vlachýnský a bonusový bod tak zůstal na domácí půdě.

Opava se tedy vrací domů se ziskem jednoho bodu, který se rozhodně počítá. Vždyť Opavané prohrávali dvakrát o dvě branky, vyrovnání navíc přišlo půl minuty před koncem třetí periody. Nutno ještě jednou podotknout, že Slezan byl v sobotní podvečer domácím Bobrům skutečně vyrovnaným, ne-li lepším soupeřem.

Jaroslav Stuchlík (trenér, Valašské Meziříčí):

Určitě jsme dnes sahali po třech bodech, a když mužstvo dostane v power-play soupeře vyrovnávací gól, tak to mrzí. Jinak, byl to první zápas sezóny, v první třetině byli kluci trošku nervózní, můžu říct, že soupeř byl určitě vyrovnaný, i počet střel tomu odpovídá. Ale pořád jsme si drželi odstup, gól, dva. A tím víc to pro nás bylo v závěru trestuhodné, že jsme nedokázali uhrát ty tři body. Šlo v podstatě jenom o to, neprohrát buly v obranném pásmu, což se nám nepodařilo a soupeř pak díky tomu vyrovnal. Jinak tohle bylo vyrovnané utkání, makáme dál, musíme pracovat! Bylo tam pořád hodně chyb, hlavně musíme lépe hrát přesilové hry, založení útoku, buly. Mizerná bilance buly nás provází celé přípravné zápasy, je to jeden z bodů, na které jsem kladl před začátkem zápasu velký důraz, ale naučit se buly to není ze dne na den, to je jak někdo má čuch na to, dát gól, tak buly je také o tom grifu, o síle. Ale ne jenom o síle a nám právě statistiky ukazují, že s ním na tom nejsme nejlépe, budeme jej trénovat.

Michal Piskoř (trenér, HC Slezan Opava):

Získali jsme bod až v samém závěru zápasu, troufám si však říci, že jsme dnes byli lepším mužstvem. Měli jsme mnoho střeleckých pokusů, avšak naše koncovka byla, především v první třetině, žalostná. A právě první třetina nejvíce ovlivnila zápas. Místo aby jsme vedli 2:0, tak jsme stejným výsledkem prohrávali. Hráče poté stálo mnoho sil to dotáhnout, avšak jsem rád i za ten bod. Srovnali jsme při hře bez brankáře, kde kluci splnili přesně to, na čem jsme se při oddechovém čase domluvili.