O vítězi rozhodl nečekaný odraz od mantinelu

• sobota 31. ledna 2004
  • Jaroslav Šindelář

O p a v a - V zápase pozorných obran se rozhodlo až pět minut před koncem, kdy opavští obránci podcenili odražený puk zpoza brány, kterého se zmocnil Procházka a geniální zadovkou připravil Šakarovovi rozhodující gól. V závěru slušně hraného zápasu se do prázdné brány trefil stejný hráč a definitivně tak rozhodl o exportu tří bodů na Hanou a rozjásal tak početné diváctvo svých barev. Jediný gól Opavy vstřelil v přesilovce Tůma.

, sobota 31. 1. 2004

1:3 (0:1,1:0,0:2)

HK Jestřábi Prostějov

27. Tůma (Šebesta) - 20. Smejkal (Hradecký, Streit), 54. Šakarov (Procházka, Šeda), 59. Šakarov (Procházka). Rozhodčí: Vampola -Dvořák, Klouda. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 410. Střely na branku: 26:32.

Masný - Přibyla, Tůma, Kramný, Šefčík, Dresler, Vnenk (21. Švarba) - Zdeněk, Sochorek, Šebesta - Hruška, Najdek, Mikšan - Hulva, Harazim, Rozum.

Maláč - Zátopek, Ševčík, Světlík, Šeda, Malínský, Dvořák - Černý, Kubiš (41. Antonovič), Hrubý - Janeček, Procházka, Šakarov - Streit, Hradecký, Smejkal.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Masný, 2. Hruška, 3. Šebesta

Lahůdka zápasu: Ve 30. minutě, v době největšího náporu opavských hráčů, hráli domácí přesilovku, Najdek našel od mantinelu před bránou Hrušku, ale dnes skvělý brankář Maláč vykopl betony do vzduchu a zarmoutil tak mladého útočníka.

Zajímavost zápasu: Do zápasu vstoupili domácí bez obránce Vosátka, ale šok připravil divákům připravil střední útočník Sochorek, který se neobjevil na úvodním buly, po deseti vteřinách však naskočil přímo z kabiny na led a Opava tak hrála v kompletních třech pětkách i s mladíky Hruškou a Hulvou.

Co rozhodlo?: Do 50.minuty zachraňoval výbornými zákroky své mužstvo brankář Maláč a tak rozhodli hosté. Domácí obránci se v 54. minutě nedohodli a z ojedinělé akce hostí se souhra Procházky a Šakarova ukázala být rozhodující.

Na úvodní buly se proti bývalému opavskému extraligovému hráči Milanu Kubišovi postavil Robert Najdek, ovšem obavy ze zranění prvního centra se rozplynuly hned po deseti sekundách a tak domácí postrádali jen obránce Vosátka. Naopak hosté nastoupili v kompletních čtyřech pětkách a dalo se tedy čekat, že obou týmům půjde hlavně o bránění. Domácí však chtěli využít domácího prostředí, i když hosté byli podporováni početnou skupinou svých fandů, a z úvodu prověřovali golmana Maláče. Ve 3. minutě nahrál před bránu od mantinelu Zdeňkovi puk Sochorek, jeho křídlo nechalo vyniknout rychlosti Maláčových betonů. Na druhé straně využil zaváhání obránce Kubiš, předložil puk Černému a i jeho střelu vykopl u tyče betonem brankář Masný. Z brejku zahrozili domácí, Rozum našel rozjetého Hulvu, ale tomu střela z kruhů v rozhodující chvíli sjela.

V 10. minutě ujel při hře čtyři na čtyři po levém křídle Procházka, ale po faulu dokázal puk dopravit jen těsně vedle levé tyče. V následné přesilovce se po ráně od modré odrazil puk k obránci Dvořákovi, ale ten z vyložené pozice přestřelil. V jejím závěru ujel domácí Hruška, přebruslil svého obránce, najel si do strany, ale bekendem puk za již překonaného brankáře nezvedl. V 16. minutě udělal svou střelou od modré velké problémy hostující obraně Dresler, ale puk nikdo do brány nedorazil. V závěru využil zaváhaní domácího obránce Hradecký a vjel do domácí třetiny, stáhl si obránce a všiml si najíždějícího Smejkala, který tváří v tvář Masnému neznervózněl a trefil přesně do levého rohu brány.

Pro Slezany to byla velká rána a tak znovu musel trenér Doboš promluvit v kabině do duší svých hráčů. Ukázalo se to jako dobrý tah a hned v úvodu vyprodukovala domácí druhá pětka tři gólové šance za sebou, nejdříve Mikšan nevyužil nabídku Hrušky, když výborný zákrok předvedl Maláč a odražený puk nedokázal vrátit do brány Najdek. Z vhazování si položil dva hráče Dresler, ovšem z nadějné pozice vyslal slabou střelu a z dalšího vhazování z první vypálil mezi betony Mikšan a Hruška prováhal čas, aby odražený puk dorazil do brány. Ve 27. minutě se domácí radovali. To Šebesta zavezl v přesilovce puk do pásma, vrátil ho pod sebe obránci Tůmovi a ten od modré propálil vše, co mu stálo v cestě a Maláč neměl šanci.

Opava dohrávala ve 30. přesilovku, Černý obral o puk hráče, ale jeho střelu vytáhl lapačkou Masný. Za okamžik jel Zdeněk z úhlu na bránu, ovšem nevšiml si najíždějícího Sochorka a jeho střelu zblokoval jeden z obránců. Při hře pět na čtyři nahrál Najdek do stoprocentní šance Hruškovi, ale ten se radovat nemohl, protože Maláč vykopl betony včas. Do třetí třetiny se tak domácí hráči pustili s ještě větší silou, nejdříve Maláč vypíchl puk Šebestovi v pokusu o blafák, Mikšanova střela skončila nad bránou. Na druhé straně měl šanci z brejku Šakarov a střelou do protipohybu Masného minul branku o pár čísel. Za minutu vypálil od modré opavský novic Šefčík, puk se odrazil mimo Maláčův dosah, ale Najdek puk usměrnil nedovoleně vysokou holí.

Ve 46. minutě si znovu Najdek na hranici ofsajdu skepl puk, položil si brankáře, v rozhodující chvíli mu utekl za bránu. O minutu později hráli domácí přesilovku, Mikšan vypálil tvrdě z křídla a Maláčovi málem puk přepadl za záda. V 54. minutě čekal domácí obránce, že se mu odrazí puk o branku, ovšem ten doletěl před bránu, kde stál Procházka a otočkou nahrál Šakarovovi, který puk kolem tyče propasíroval za Masného záda. Hosté tak dostali šanci do konce bránit stav, ale naopak se sami pouštěli do útoku a v 59. minutě podtrhlo domácí vedení do prázdné branky znovu duo Procházka-Šakarov. V důležitém zápase tak hosté získali všechny body a přiblížili se k desátému místu.

Josef Doboš (Opava): Myslím si, že to bylo vyrovnané utkání. Bohužel se nám nedařilo střelecky, s jedním gólem se nedá vyhrát. Zase jsme ztroskotali na neproměňování šancí.

Tomáš Herstus (Prostějov): Jsme rádi, že jsme vyhráli. Na Opavu se nám letos daří. Bylo to podobné utkání jako u nás, dneska však hrála Opava konsolidovaněji. Záměrně jsme hodně bránili, takže to vypadalo od nás neurovnaně. Myslím si ale, že gólových šancí a přečíslení jsme měli víc.