Opava v Ústí stačila pouze 25 minut

• sobota 15. ledna 2005
  • Miroslav Janíček, Michal Berg

Ú s t í  n.  L. - Po 22 minutách hrála Opava v Ústí nad Labem nerozhodně, pak ale domácí rozjeli pořádný kolotoč a pěti góly v řadě rozhodli zápas. Oslabená opavská sestava neměla síly čtyřem domácím pětkám čelit, už tak silný tým Lvů navíc před zápasem posílil velezkušený Miroslav Barus ze Znojma. Z týmu Slezanu, který nastoupil pouze s pěti obránci, se trefili Tomáš Lhotský, Daniel Boháč a Jakub Langhammer, na všechny tři góly nahrával Jan Kašík. Další, neméně těžké utkání, čeká v pondělí opavské hráče doma proti Českým Budějovicím.

40. kolo, sobota 15. 1. 2005

HC Slovan Ústí nad Labem

8:3 (2:1, 5:2, 1:0)

Branky a asistence: 1. Jankových (Štěpánek, Kříž), 13. Buďa (Kočí, Pazourek), 25. Buďa (Mazanec), 28. Hodek (Barus, Mazanec), 29. Fink (Buďa, Pazourek), 34. Barus (Kubeš, Hodek), 37. Vála (Pavliš, Hodek), 43. Dragoun - 17.T. Lhotský (Kašík, Suchánek), 22. Boháč (Přibyla, Kašík), 40. Langhammer (Kašík, Procházka). Rozhodčí: Pešina - Dančišin, Matějček. Vyloučení: 10:8, navíc Kříž, Sýkora (oba UNL), T.Lhotský a Harazim (oba OPA) 10 min. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 2400. Střely na branku: 49:16. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 7:2, 7:3, 8:3.

Sáblík – Štěpánek, Kočí, Jan Kudrna, Mazanec, Vála, O. Kříž, Kubeš - Hodek, Pavliš, Barus - Fink, Pazourek, Šaffer - Jankových, Sýkora, Buďa – Přeučil, Dragoun, Švík.

Masný (37. Šlupina) - Sadloň, Procházka, Bršlica, Přibyla, Wantulok, Balcar - Langhammer, Harazim, T. Lhotský - D. Kříž, Boháč, Martiník - Adamčík, Kašík, Měch - Suchánek.

S novou posilou ze Znojma, Miroslavem Barusem, nastoupili k utkání Ústečtí Lvi. Naproti tomu ale pro zranění postrádali čtyři hráče základní sestavy. Barus přišel do útoku k Hodkovi s Pavlišem, Šaffer se posunul k Sýkorovi s Jankových a Buďa hrál s Pazourkem a Finkem. Čtvrtý útok složili trenéři z mladých hráčů Přeučila, Dragouna a Švíka. Hůře na tom byli ale hosté, kteří přijeli jen se šestnácti hráči do pole, z nichž bylo dokonce šest juniorů. Utkání začalo pro domácí velmi dobře, ale ti nechali brzy hosty dotáhnout. Potom domácí v rozmezí 12 minut vstřelili 5 branek a o osudu zápasu bylo rozhodnuto.

Lvi vstoupili do zápasu pěkně zostra. Při signalizovaném vyloučení zvednul v čase 0:44 těsně před brankářem puk pod víko Jankových. Ve 4. minutě si před Masného nabruslil Buďa, jeho střelu brankář ztlumil, ale kotouč zůstal ležet v brankovišti, odkud ho nakonec opavští hokejisté uklidili. Z protiútoku hosté zahrozili a Štěpánek byl nucen zatáhnout za záchrannou brzdu. V přesilovce se ale Slezané museli několikrát bránit nebezpečným nájezdům Jankových. V polovině třetiny se domácí hokejisté usadili v útočné třetině, ale z jejich místy až drtivého tlaku vytěžili jen Sýkorovo břevno. Obrana hostí byla přetížená a z toho vyplynul i Sadloňův faul. O minutu a půl později ho následoval s trestem 2+10 minut Harazim, když před brankou zalehl kotouč, a Lvům se naskytla krátká přesilovka 5 proti 3. Tu sice nevyužili, ale 4 vteřiny po návratu prvního vyloučeného prostřelil Buďa vše, co mu stálo v cestě - 2:0. V 15. minutě našel přesně Švík před brankou Přeučila, ale Masný těsně před ním puk vyrazil. Vzápětí nabil Sýkora do jízdy Šafferovi, jehož střelu poslal opavský brankář do ochranné sítě. V 16. minutě předvedl Mazanec zbytečný krosček a hosté dostali další výhodu přesilové hry. Z trestu uběhlo pouhých 13 vteřin, když Kašík uviděl u pravé Sáblíkovy tyče volného Lhotského, který se do prázdné branky nemýlil. Vzápětí zvedl Šaffer svou hůl příliš vysoko a když se objevila krev, šel si odpočinout na 4 minuty. O půl minuty později si k němu přisedl ještě Kříž, který za vražení zezadu vyfasoval trest 2+10.

Druhou třetinu dohrávali hosté minutu přesilovku 5 proti 3. Stejně jako domácí ale využili až tu následnou 5 proti 4. Na Sáblíka se řítil Boháč, jehož první střelu ještě ústecký brankář vyrazil, ale opavský útočník poté Sáblíka objel a střelou do prázdné klece srovnal na 2:2. Na rozhodčího se hodně zlobil Sýkora, když reklamoval postavení mimo hru, ale vysloužil si jen 10 minut pobytu na trestné lavici. Hosté byli poté mnohem důraznější a hned jich bylo všude plno. To trvalo ale jen do 25. minuty, kdy domácí odstartovali gólovou smršť. Nejprve Pavliš ani na dvakrát hostujícího brankáře neprostřelil, ale vzápětí sklepl ze vzduchu Buďa Mazancovu střelu za záda brankáře Opavy. Následoval drtivý tlak Lvů, který ve 28. minutě, při přesilovce, protlačil z blízka do branky Hodek. Doslova přesilovkový zámek následoval i při hře v 5 proti 5 a o minutu později trefil Fink z levého kruhu Masnému přesně mezírku mezi betony - 5:2. Vzápětí opavský brankář těsně před Barusem zachytil nebezpečnou přihrávku a ústecký útočník se k zakončení nedostal. Vše si ale vynahradil ve 34. minutě. Po pravé straně se prosmýkl do útočného pásma Kubeš, neuspěchal přihrávku a na milimetr přesně předložil puk Barusovi, kterému stačilo jen nastavit čepel hole. Ve 35. minutě měl branku na holi Švík, ale brankář hostí jeho pokus reflexivně vyrazil, vzápětí našlápl do útočného pásma Kočí, ale i při jeho střele se Masný vyznamenal. V tu chvíli si hosté zahráli v šesti a následovat nemohlo nic jiného než oslabení. Těsně po naskočení opavského hráče z trestné lavice poslal Pavliš puk od zadního mantinelu před branku a Vála střelou z první zvýšil vedení Lvů na 7:2. Brankář Masný své místo v brance poté přenechal Šlupinovi. Brankové hody druhé třetiny uzavřel v poslední minutě opavský Langhammer, který si geniálně obhodil Kubeše a polovysokou střelou poslal Sáblíkovi svou navštívenku. Za svou dokonale provedenou akci si vysloužil i potlesk tribun.

Do závěrečné třetiny vstoupili domácí aktivně, když je ochozy hnaly dopředu a volaly po "desítce". Hned v úvodu rozezněl Buďa levou tyč opavské svatyně. Ve 43. minutě vystihl Dragoun chybnou rozehrávku Přibyly a nikým neobtěžován se při nájezdu nemýlil - 8:3. O 3 minuty později si při oslabení povodil Šaffer v útočném pásmu hned čtyři hostující hráče. Vše vyřešil až Šlupina, který zalehl kotouč. Chvíli poté se domácí, stále ještě v oslabení, dostali do přečíslení 3 na 2, ale Buďovi dnes nebylo přáno dokončit hattrick. O tom, jak byli dnes rozhodčí pozorní, nejlépe vypovídala 51. minuta, kdy se téměř minutu za ohlušujícího pískotu tribun hrálo s posunutou brankou. S přibývajícím časem se hrál čím dál víc bezstarostný hokej nahoru dolů. V 56. minutě tečoval těsně před brankou střelu Dragoun, ale puk trefil jen brankáře. Poslední vážnější šanci na změnu skóre měl 3 minuty před závěrečnou sirénou opět Buďa, ale i jemu se podařilo jen trefit dobře stojícího Šlupinu.

Pavel Hulva (HC Slezan Opava): "Zápas měl jasného favorita. Ústí má čtyři vyrovnané pětky, kdežto my jsme přijeli s šesti juniory, kteří za nás momentálně sice hrají, ale na dnešního soupeře nestačili. Přijeli jsme s obrannou taktikou, ale Ústí má tak dobré mužstvo, že nás úplně rozebrali. To, že jsme vyrovnali na 2:2, byl takový jejich momentální výpadek. Potom dokázali, že jsou dobří a opravdu hráli velmi dobře. Dali jsme všechny góly v přesilovkách, ale já si myslím, že to bylo hlavně proto, že nás při nich trochu podcenili. My jinak z přesilovek tolik gólů soupeřům nedáváme. Možná je to do budoucna recept. Nic nenacvičovat, vzít hráče, kteří jsou zrovna po ruce, hrát jednoduše a ty góly pak budou padat. Teď máme těžkou sérii. Dohrávku, zápas v Ústí a doma s Budějovicemi. My máme hráče na střídavý start a jejich mateřské kluby nám je neradi půjčují ven. Teď by se nám mohli ještě vrátit dva zranění, takže věřím, že v pondělí dáme dohromady čtyři pětky a že odehrajeme lepší zápas než dnes."
Vít Borůvka (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Po dlouhé době jsme měli nástup do utkání takový, jaký jsme si představovali. Bohužel, za stavu 2:0 jsme soupeře zbytečně pustili zpět do hry. K tomu vedlo z naší strany podcenění soupeře, když si hráči mysleli, že to asi půjde samo. Za stavu 2:2 se vlastně začínalo znovu. Myslím ale, že v dnešním zápasu jsme měli po celou dobu navrch. I když jsme díky naší nepozornosti dostali góly, tak rozdíl v kvalitě našeho a opavského mužstva byl zřetelný. Na soupeři se určitě podepsalo i to, že hráli ve čtvrtek ještě dohrávku a dnes přicestovali jen s třemi řadami. Když už to pak ale bylo o 3 góly a soupeř ví, že je slabší, tak to těžko může zvrátit. Měli jsme dnes hodně vyloučených a hráčům jsme to vytýkali. Soupeř nás nijak nedostával pod tlak a ty fauly vyplývali hlavně z naší nedisciplinovanosti. Tam dnes rozhodně nebylo zapotřebí faulovat. Poprvé hrál s námi Miroslav Barus. Jeho výkon byl parádní, má zkušenosti, výborně bruslí a jeho pohyb po ledě nasměruje spoluhráče tam, kde je potřebuje. Dnes díky němu ožil i Dan Hodek. Pro dnešní zápas jsme postavili čtvrtý útok ve složení Přeučil, Dragoun, Švík. Chtěli jsme hlavně po Švíkovi, aby zlepšil pohyb a dnes hrál v tomto složení tak, jak jsme si představovali. Mladí hráči musí především bruslit a bojovat."