Premiéra Slezanu nevyšla, v přestřelce padl na ledě Prostějova

• sobota 22. září 2012

Opavští hokejisté nebudou na úvodní zápas nové druholigové sezony vzpomínat v dobrém. Na ledě prostějovských Jestřábů totiž na body nedosáhli. Přitom do utkání vstoupili sympaticky a v první třetině dvakrát vedli, jenže ve druhé dvacetiminutovce uštědřili domácí Slezanu čtyři zásahy a vypracovali si tříbrankový náskok. Ten Opava sice ve třetím dějství zmírnila, ale na vyrovnání už nedosáhla a prostějovské prokletí tak stále trvá.

1. kolo, sobota 22. 9. 2012

HK Jestřábi Prostějov

8:6 (2:2, 4:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 9. Jedlička (Duba, Novosad), 14. Černý (Šebek, Kaluža), 23. Handl (Novosad, Jedlička), 28. Duba (Arnošt), 29. Černý (Zachar), 34. Šebek (Zachar, Černý), 59. Jedlička (Duba), 60. Zachar - 4. Tůma (Pavelek), 12. Polok, 35. Tichý (Polok), 45. Pavelek (Vítek, Polok), 51. Galvas (Bednárek), 60. Chalupa (Wolf, Galvas). Vyloučení: 4:5. Využití: 3:3. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 6:2, 6:5, 7:5, 7:6, 8:6.

Vrba - Arnošt, Jedlička, Tomiga, Kumstát, Finkes, Kaluža, Dufka-Matoušek, Duba, Novosad, Handl, Zachar, Šebek, Černý, Stráněl, Kryl, Berčák, Prokop

Šafránek - Vrabel, Galvas, Tichý, Tuma, Kukol, Bednárek-Mlýnek, Džemla, Měch, Herman, Vítek, Polok, Vlašánek, Pavelek, Koschatzký, Wolf, Baďura, Černý, Chalupa

Úvodní duel prvního kola mezi Prostějovem a houževnatou Opavou byl o nějakých dvacet minut opožděn. Zimní stadion zaklátila mlha ze slavnostního nástupu Jestřábů, tudíž si jak fanoušci, tak hráči na úvodní buly počkali. Pořekadlo „ Kdo si počká, ten se dočká“ se dokonale vyplatilo. Utkání začalo ve vysokém tempu, hra se přelévala z jedné strany na druhou, ovšem už v úvodních minutách bylo znát, že prostějovští hokejisté budou mít velké problémy s obrannou hrou, vždyť kromě Kumstáta, nehrál jediný bek, loni stabilně 2.ligu.

Ve 3. minutě zaskočil natěšené prostějovské publikum střelou od modré čáry Radek Tůma, jenž propálil vše, co mu stálo v cestě – 0:1. Na vyrovnání se nečekalo dlouho. Jestřábi využili možnost hned první početní výhody, když se odražený kotouč dostal na modrou čáru k Robertu Jedličkovi, který výstavní střelou vyrovnal na 1:1.

Brankový veletrh v sobotním podvečeru pokračoval za další 4 minuty. Hostující Tomáš Polok rozvlnil síťku za Adamem Vrbou podruhé – 1:2. Když už se zdálo, že se obě mužstva začnou soustředit na obranu, využila okénko v opavské defenzivě dvojice David Zachar – Michal Černý a druhý jmenovaný nádherně trefil příklepem – 2:2.

Prostřední dějství plynně navázalo na periodu první. Ovšem s trochu jiným scénářem. Kotouč měli na hokejkách častěji domácí borci, kteří dokázali svoji převahu vyšperkovat brankami. Hrůznou desetiminutovku pro Opavu odstartoval v čase 22:47 Pavel Handl tečí střely obránce Jedličky – 3:2.

O pět minut později byla domácím nabídnuta přesilová hra, která opět končila brankou v síti Šafránka. Mladý Adam Arnošt poslal nahození na opavskou klec, kde stál dobře postavený Pavel Handl a zvýšil na 4:2.

O pouhé desítky vteřin později, podruhé v zápase zafungovala spolupráce druhé útočné řady Prostějova. Zachar s Černým si zopakovali druhou branku z první třetiny a byl to opět veterán Michal Černý, který trefil pověstného bůra – 5:2.

Hrůzný sen hostujícího celku dokonala opět nádherná kombinace po ose Černý – Zachar a David Šebek. Zachar předložil před branku přesnou přihrávku a „čtrnáctka“ Prostějova s přehledem upravila na 6:2. Slezan přeci jen následně vykřesal naději, když do přestávky snížil obránce Josef Tichý na 6:3.

Do poslední třetiny už nastoupili zase úplně jiní domácí. Většinu času strávili svěřenci Petra Zachar u vlastní branky a velký tlak hostů sílil a celý nápor nemohl skončit jinak než brankou ve Vrbově svatyni. Nejprve se prosadil ve 45. minutě Zdeněk Pavelek a na začátku poslední desetiminutovky duelu vstřelil David Galvas kontaktní branku na 6:5.

V závěru zápasu zkusil hostující trenér Suchánek hru bez brankáře, která se ovšem jeho týmu nepovedla. Nejprve dlouhým pasem z hole Roberta Jedličky doputoval kotouč až za brankovou čáru a zdálo se být rozhodnuto. Opavské vojsko ale nesložilo zbraně a pokusilo se vykřesat jiskřičku naděje. 45 vteřin před závěrečnou sirénou snížil na 7:6 Petr Chalupa.

Opava se následně pustila znovu do hry bez brankáře, kterou Prostějované podruhé v utkání trestali. Tentokrát to byl David Zachar, jenž udělal definitivní tečku za pestrým zápasem

Petr Zachar (trenér Prostějova): Myslím, že se dnešní zápas divákům líbil. Mně už sice tolik ne, ale máme body. Co se týče obrany, tak máme stále na čem pracovat. Hodně mi vadil gól na 1:2, kdy jsme soupeři namazali. Připomínal jsem klukům dřívější utkání s Opavou, ktera měla podobný průběh. Říkal jsem jim, že jak ve druhé třetině napadaly góly nám, takby mohli padnout jim v té třetí. Bohužel se z toho neponaučili a pak jsme to horko těžko dohrávali. Body jsou to velmi cenné, uhráli jsme to dnes v pátnácti lidech a čekají nás další těžcí soupeři.

Karel Suchánek (trenér Opavy): Jsme zklamaní, myslím si, že nám utekla hlavně druhá třetina, kterou jsme zaspali a inkasovali čtyři branky, z toho tři v oslabení, což si myslím, že rozhodlo o dnešním výsledku. V závěru jsme se vrátili do utkání, chtěli jsme to stáhnout na bod, ale bohužel jsme prohráli buly, domácí dali do prázdné branky a bylo hotovo. Ale říkám, o zápasu rozhodla druhá třetina, kde nám to uteklo během minuty.