Slezan dělily od semifinále necelé čtyři minuty, nakonec prohrál po nájezdech

• pondělí 03. března 2014
  • Filip Lefenda, Radek Bařina

Na jedné straně obrovská euforie, na té druhé smutek a zklamání. Opavští hokejisté byli na Valašsku blízko blizoučko vysněnému semifinále, když téměř celý zápas vedli díky gólu Petra Chalupy z poloviny úvodního dějství. V závěru třetí periody se ovšem zrodila klasická situace nedáš-dostaneš. Galvas napálil pouze tyč, zatímco domácí Žák o minutu později vyrovnal. Duel tak nakonec dospěl až k nájezdům, ve kterých přálo více štěstí Vsetínským. Série se tak bude ještě jednou stěhovat do Opavy.

ČF4, pondělí 3. 3. 2014

VHK ROBE Vsetín

2:1sn (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 57. Žák (Vaněk, Ambruz), rozh. nájezd Pokorný – 12. Chalupa (Kysela, Vrábel). Rozhodčí: Mrkva, Šutara – Wesley, Rožánek. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1920. Střely na branku: 33:20. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Plšek – Hurtík, F. Vrba, Báchor, Ju. Tichý, Žák, Hryciow, Z. Žabčík – Kajaba, Vaněk, Ambruz – Zúbek, Ševčík, Hruška – Mikšovský, Podešva, D. Vítek – Tesařík, Tobola, Kývala – Pokorný

Šafránek – Kysela, Vrabel, Galvas, Jo. Tichý, Tůma, Kukol, Pavelek, Mosler – Chalupa, Herman, J. Vítek, Polok, Vlašánek, Kocián, Wolf, Černý, Baďura, Svoboda

Podívanou jen pro silné nervy připravili hokejisté Vsetína a Opavy ve čtvrtém čtvrtfinálovém duelu. Oba celky, které nastoupily k utkání bez několika stabilních hráčů, začaly zápas opatrně. Byl to Slezan, kdo se jako první dostal do vážnější šance. Ve 4. minutě ale chybnou rozehrávku obránce VHK nepotrestal Černý, který zblízka neprostřelil Plškův beton. O pár vteřin později zahrozil i Vsetín. Ševčík se proháčkoval před Šafránka, zakončil ale jen do jeho hrudi.

Poté si Valaši zahráli přesilovku, po nevybíravém faulu na Ambruze dokonce dvojnásobnou. Využít ji ale nedokázali, v největší šanci totiž Zúbek ani nadvakrát nepřekonal Šafránkův natažený beton. Ve 12. minutě pak zčista jasna udeřili hosté. Kysela, který si odpykal trest za zákrok na Ambruze, nahodil puk od modré, Petr Chalupa změnil jeho dráhu a Plšek byl bez šance. Místo odpovědi museli následně domácí přežít dvě oslabení, Opava ale nehrála přesilovky vůbec dobře. V závěru té druhé se, ač viditelně otřesený, vrátil na led Ambruz, nalákal na sebe tři hráče a přihrál Mikšovskému. Jeho ránu do odkryté svatyně ale zastavil ležící Šafránek skvělým zákrokem lapačkou. Do kabin tak odcházeli hosté s těsným náskokem.

Od druhé třetině byla na Lapači k vidění spíše házená než hokej. Slezané se totiž zakopali na vlastní modré a soustředili se takřka výhradně na hlídání svého náskoku. Nutno dodat, že se jim to dařilo, Valaši i přes jasnou optickou převahu nacházeli cestičky k Šafránkově brance jen stěží. Výjimkou byla 26. minuta, v níž dostal puk zpoza brány Hruška, jeho pohotová střela si ale cestu za Šafránkova záda nenašla.

K brance nevedla ani domácí přesilová hra, což lze prohlásit i o následující přesilovce opavské. V ní měl ale Vsetín velkou dávku štěstí, tečovaná střela Tichého totiž trefila Plška, aniž by domácí brankář věděl jak. V závěru prostřední dvacetiminutovky hráli Valaši dlouhou přesilovku pět na tři, ani tentokrát ji ale nevyužili. I po dvou periodách tak vedla Opava 1:0.

Třetí třetina se nesla v obdobném duchu jako dějství předchozí. Domácí dál marně dobývali hostující zákopy a na jejich hole se stále více vkrádala bezradnost. Změnila to až 52. minuta. Vaněk nádherně vymíchal obránce a nadvakrát procpal puk za Šafránka. Lapač propukl veselím, ne však na dlouho. Hlavní rozhodčí totiž pro Vaňkovo kopnutí puku do brány gól neuznal.

Valachům nicméně dodala tato akce odvahy a v dalších minutách se zelenožlutí hned několikrát pokusili o drzý průnik jeden na jednoho. Při jedné takové akci byl faulován Kajaba a Vsetín tuto přesilovku záhy využil. Po Hurtíkově dělovce vznikl na hostujícím brankovišti chaos, puk doputoval k výborně hrajícímu Michalu Žákovi a ten jej chladnokrevně uklidil do odkrytého kouta branky. V čase 56:56 tak bylo vyrovnáno. Zbytek normální hrací doby už branku nepřinesl, potřetí v sérii proto utkání putovalo do prodloužení.

V něm byli aktivnější domácí, k čemuž jim pomohla i přesilovka čtyři na tři. Tu ale nevyužili a v závěru prodloužení neuspěl ani Ševčík, který sice elegantně obešel obránce, jeho střelu v pádu ale Šafránek zastavil. Opava v nastavení zahrozila pouze jednou, Plšek ale velmi utěšenou střelu ihned po vhazování dokázal zastavit betonem.

Střetnutí tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V prvních třech sériích se střelci neprosadili. V té čtvrté neuspěl ani hostující Vlašánek. Za VHK následně dostal příležitost Dominik Pokorný a svůj bekhendový blafák zavěsil neomylně pod břevno. Talentovaný junior tak svůj vůbec první start v seniorském play-off oslavil vítěznou trefou. Po výsledku 2:1 se série stěhuje do Opavy, kde ve středu od 18:00 proběhne rozhodující zápas.

Jiří Weintritt (trenér Vsetína): „Třetí utkání ze čtyř končilo v prodloužení. Dnes rozhodovali v nájezdech bojovnost, srdíčko a větší vůle po vítězství. Ve středu budeme připraveni, přijeďte nás podpořit.“

Karel Suchánek (trenér Opavy): „Až do 56. minuty jsme hráli vyloženě z obrany, protože jsme nemohli jinak, máme problémy se sestavou, takže jsme se tomu museli přizpůsobit. V poslední třetině narůstal tlak, ale narůstal tak, že hráli přesilovky pouze domácí, my jsme nehráli ani jednu. Tím pádem nás to stálo vyrovnání, v ten moment nás to rozhodilo. V prodloužení dostali domácí další přesilovku, kterou ale nevyužili, my jsme ale tím pádem vůbec nemohli myslet na útočnou činnost. Musím poděkovat hráčům za předvedený výkon, bojovali až do závěru. Domácí byli v nájezdech šťastnější, tato série je velmi krásná a já věřím, že domácí utkání zvládneme.“