Slezan sahal po bodech, nakonec se ale vrací s prázdnou

• sobota 10. prosince 2011
  • Filip Lefenda, Josef Nudera

Opavští hokejisté se vracejí z Havířova bez bodu. A zklamání musí být veliké. Vždyť naši borci odehráli na ledě favorita více než vyrovnané utkání, ve kterém Slezan v jednu dobu vedl rozdílem dvou branek 3:1. Opavským v sobotu náramně vycházely přesilové hry, když v nich padly hned tři z celkových čtyřech gólů. Havířovská mašina ale v poslední třetině zabrala a zápas dotáhla do vítězného konce.

27. kolo, sobota 10. 12. 2011

5:4 (1:1, 1:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 3. Najdek (Balčík), 37. Vydra (Najdek, Maruna), 45. Daneček J. (Rimmel), 50. Rimmel (Říčka), 58. Daneček J. (Pechanec, Rimmel) - 4. Tichý (Grofek, Měch), 24. Černý (Měch, Tichý), 32. Tůma (Tichý), 57. Pavelek (Tichý). Rozhodčí: Jeřábek - Moravec, Mrákala. Vyloučení: 11:9 navíc Tuma (OPA) 10 min OT. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 642. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 4:3, 4:4, 5:4.

Vrba - Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Zientek L., Zientek M. - Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček J., Říčka, Pechanec, Brezani, Kraft

Šafránek - Bednárek, Kysela, Tichý, Tuma, Kukol, Mosler, Jurčík - Měch, Herman, Polok, Pavelek, Kocián, Koschatský, Wolf, Černý, Grofek, Vítek, Chalupa

Už před samotným střetnutím bylo jasně, že Opava bude kvalitní soupeř a bude to divácky atraktivní utkání. Havířov vstoupil do zápasu velkým tlakem, který vytvořil na Opavu, první nebezpečnou střelu vyslal Robert Říčka, kterého ale vychytal Šafránek. Už ve 3. minutě utkání propuklo v Havířově veselí a na led, v rámci charitativní akce pro Azylový dům pro matky s dětmi, putovala velká spousta plyšáků. Znamenalo to, že se dostal před Šafránka Robert NAJDEK a prostřelil ho – 1:0.

V téže minutě putoval na trestnou lavici Krisl a Opava dostala výhodu přesilové hry, kterou využila naplno. Povedenou ránou ve 4. minutě se prosadil obránce Josef TICHÝ – 1:1. Havířov se potom dostal k přesilovce 5 proti 3, ale jediné co se podařilo, byla Krislova střela, kterou Šafránek ramenem vytěsnil. V 8. minutě Jan Maruna netrefil odkrytou branku! Do další šance se dostal Říčka, když se ocitl před Šafránkem, ale opavský brankář ho vykryl.

Ve zbytku třetiny hrál AZ aktivní hokej a dostával Opavu pod obrovský tlak. A ve velkých šancích ani Rimmel a ani Sztefek branku nedali. V 19. minutě se dostat ke štiplavé ráně Tomáš Grofek, když prověřil Vrbu, který měl do té doby minimum zákroků, ale o to těžších. V poslední minutě jsme ještě mohli vidět dvě velké šance. Nejprve se nadvakrát neprosadili z dorážky Potočný a Stránský. Těsně po tom někdo tečoval Hermanovu ránu a Vrba s problémy puk ukryl do lapačky.

Po tom, co Havířov drtil Opavu, by možná leckterý fanoušek čekal něco podobného i nadále. Ale ve druhé periodě se jako první dostal ke střele Lukáš Černý, Vrba si s jeho pokusem poradil. A když na trestnou lavici putoval Maruna, bylo jasně, že Slezan bude hodně nebezpečný. To se také potvrdilo, když ve 24. minutě využil přesilovku z dorážky Lukáš ČERNÝ - 1:2. Ve 27. minutě byl Sztefek ve stoprocentní šanci, ale Šafránek se neuvěřitelně přemístil a puk lapil!

Tomáš Grofek nechvíli přerušil další tlak Havířova, když ve velké šanci trefil pouze rameno Vrby. V polovině duelu se musel odklidit na trestnou lavici Lukáš Zientek a bylo víc než jasně, že Slezan opět zahrozí. Ve 32. minutě se dostal k povedené střele od modré čáry Radek TŮMA , který se trefil přesně mezi betony brankáře Vrby – 1:3. Havířov se potom nedostal ke své hře a nevypadalo to moc dobře. Nebezpečnou střelu Tůmy z kruhu Vrba ukryl do lapačky!

Ve 26. minutě, když se AZ opět dostával do velkých šancí, si vybral hostující trenér oddechový čas, aby mohl uklidnit své svěřence a nechal je odpočinout, ale paradoxně se to nepodařilo. Ve 37. minutě předvedl obránce Karel VYDRA velkou parádu, když už padal na led, tak vystřelil backhandem do víka branky, kterou hájil Šafránek – 2:3. Na konci druhé periody se ve skvělé atmosféře událo ještě dost podstatného. Sztefek se po velkém závaru snažil vydolovat puk, který ležel před Šafránkem. Pár vteřin před koncem druhé třetiny se dostal ke střele Tumy, ale Vrba ho bez problémů vychytal.

Opavský Slezan se dostal k další přesilovce a Aleš Jurčík se nedokázal z dvojité dorážky prosadit. Ve 45. minutě domácí AZ vyrovnal. Nejprve udělal pořádný kus práce Patrik Rimmel, když udržel puk u modré a nastřelil ho na Šafránka, kde už čekal Jan DANEČEK a puk za něho dorazil – 3:3. Ve 48. minutě dostal výhodu přesilové hry i Havířov a plně ji využil. Nejprve poslal křižnou přihrávku Maruna Zientkovi, který se ale netrefil branku. Hned potom se už ale hala zhasnula po gólu. Patrik RIMMEL dostal přihrávku od Roberta Říčky a vystřelil přesnou střelu, která šla přesně do protipohybu a k levé tyči Šafránka – 4:3.

Havířov se pak ubránil přesilovce Slezanu, když Stránský s Potočným dlouho drželi puk v útočném pásmu a motali hlavy všem protihráčům. V 57. minutě se Vítek odhodlal k něčemu, co se nemohlo líbit havířovským obráncům, osekával Vrbu. V této minutě se Opava dostala překvapivě k vyrovnání. Zdeněk PAVELEK se dostal k volnému puku a dorazil ho za Vrbu – 4:4.

V 58. minutě se ale Havířov dostal zpátky do vedení, čímž vybouřil halu do velké euforie. K puku se dostal na levém křídle Jan DANEČEK a tvrdou střelou po ledě skóroval. Šafránek byl bez šance, asi neměl čistý výhled – 5:4. V závěrečných minutách jsme mohli vidět obrovské drama. Bednárkovu střelu od modré Vrba vykryl.

Opava v poslední minutě odvolala brankáře a hrála v šesti! Na ledě se strhla velká bitka, když nejprve jeden z útočníků Opavy najel do Vrby a začal ho osekávat. Hráči AZetu se pochopitelně mstili a dokonce i sám brankář Vrba. Vše nakonec vyřešilo několik trestů na obou stranách. Hra se dostala do středního pásma, kde také skončila.

Havířov vyhrál na domácím ledě 5:4 a dokázal tak bodovat za tři body, ale jelikož Opava vyhrála v Prostějově, tak se AZ drží stále za Karvinou o jeden bod. Opava touto prohrou, v zápase kdy sahala po vítězství, klesla na šestou pozici, kde je o dva body za Vsetínem, který vyhrál v Porubě.

Stanislav SZTEFEK (AZ Havířov): Naše vítězství se rodilo těžce, protože zejména v první třetině nebyl náš výkon moc dobrý. Naopak soupeř se prosazoval v přesilovkách. Ale ani za stavu 1:3 jsme se nepoložili, velkou vůlí a bojovností jsme vyrovnali a nakonec i v dramatickém závěru zvítězili.

Michal PISKOŘ (Slezan Opava): Myslím, že to bylo oboustraně kvalitní utkání, kterému by více slušela remíza. Hráčům jsem v kabině za předvedený výkon poděkoval. Škoda šancí které jsme neproměnili v závěru utkání, kdy jsme byli ve velkém tlaku.