Slezan sahal v souboji s Havířovem po bodech, nakonec nemá nic

• sobota 24. listopadu 2012
  • Filip Lefenda, Jan Mareček

Duel s lídrem soutěže sliboval v Opavě atraktivní podívanou, což přilákalo do hlediště více jak tisícovku diváků. Do zápasu, který se hrál v parádní atmosféře, vstoupil lépe Slezan, když skóre otevřel Chalupa. Hostující favorit dokázal v prostřední periodě srovnat a celá situace se poté ještě jednou opakovala. To už běžela na opavském zimním stadionu třetí část, kterou ovládli hokejisté AZetu. Slezan se ještě v závěru pokoušel o zvrat, hostující brankář Matoušek byl ale proti.

19. kolo, sobota 24. 11. 2012

2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 8. Chalupa (Vítek, Mosler), 38. Černý - 24. Prokop (Sztefek, Daneček J.), 46. Sztefek (Vydra, Najdek), 48. Pechanec (Krisl, Bursík), 50. Kolařík (Pechanec, Bursík). Rozhodčí: Dědek - Švarc, Velínský. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 1066. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4.

Šafránek – Vrábel, Galvas, Tichý, Tůma, Kukol, Mosler, Bednárek – Mlýnek, Džemla, Měch, Herman, Vítek, Polok, Vlašánek, Pavelek, Kocián, Wolf, Černý, Baďura, Chalupa

Matoušek – Prokop, Vydra, Krisl, Hegegy, Rimmel, Hartmann, Jaroch, Daneček J., Najdek, Sztefek, Kolařík, Pechanec, Bursík, Potočný, Pavlas, Stránský, Mráz

Hokejisté Slezanu se mohli do vedení dostat již na samém začátku utkání, ve druhé minutě nejprve pálil Pavelek, hostující gólman však jeho střelu vychytal. V následné skrumáži ukořistil kotouč v těsné blízkosti branky Bednárek, nepodařilo se mu však prostřelit hradbu těl před sebou. Dobrý vstup Opavy byl na konci čtvrté minuty přibrzděn vyloučením domácího kapitána Tomáše Měcha, hostující přesilovka však trvala pouze polovinu svého času, následně se počet hráčů na ledě díky vysoké holi hráče Havířova srovnal. Slezan nadále pokračoval ve své dominanci na ledě, nejprve v dobré šanci prováhal čas ke střele Michal Kukol a za další minutu předvedl krásnou střelu od modré čáry David Galvas, jeho projektil ale těsně minul tyčku. Kýženého gólu se nakonec domácí hokejisté přece jen dočkali, Jakub Vítek našel svou nahrávkou zpoza brány relativně nehlídaného Petra Chalupu, který se svou ranou z prostoru mezi kruhy nemýlil a v čase 7:22 tak zařídil opavským barvám vedení v zápase. Po gólu byl i nadále Slezan aktivnější, do desáté minuty nepředvedl Havířov na ledové ploše prakticky vůbec nic, poté však jako blesk z čistého nebe přišla stoprocentní šance Pechance, jehož brejk překazil až vynikajícím zákrokem Dušan Šafránek. V druhé polovině první třetiny už otěže zápasu pozvolna převzali hosté, po vyloučení domácího Kukola se do své druhé vyložené šance dostal Pechanec, jeho teč však skončila jen pár decimetrů od levé tyčky Šafránkovy svatyně. Již ve hře pět na pět se dostal do další příležitosti havířovský Krisl, ten stál na konci pohledné akce hostů, avšak jeho střela skončila jen v lapačce Šafránka. Netrvalo to dlouho a Havířov hrál další přesilovku, opět to byl Michal Kukol, který se provinil proti pravidlům. Toto oslabení Opava přes menší potíže před brankou zvládla, ke konci třetiny měla navíc také přesilovku, v té se ale k ničemu podstatnému nedostala. Celkově tak z první periody vyšli lépe domácí jak výsledkově, tak herně, i když v jedné fázi hry byli hosty přehráváni.

Začátek druhé části se stejně jako u první nesl v duchu obrovské šance Slezanu, ve které tentokrát figuroval Mlýnek. Po té ale fauloval vysokou holí Mosler a Slezan se dostal do oslabení, ve kterém už hosté promluvili. Petr Prokop srovnal skóre, když v čase 23:32 vypálil od modré ránu, která prošla až do sítě opavské branky. Několik minut po vyrovnání byli aktivnější hosté, ti se zlepšili hlavně v bruslení a najednou jich bylo na ledě plno. Hráči Slezanu se však začali pomalu oklepávat a havířovská dominance byla rázem ta tam. V 28. a 29. minutě mohlo být vedení opět na straně Opavy, nejprve tečoval velmi nebezpečně kapitán Tomáš Měch střelu Kukola, puk letěl těsně vedle branky, která byla v této části úplně odkrytá. A o minutu později se Michal Mlýnek narval mezi dva domácí beky a vystartoval tak v podstatě sám na bránu, zezadu jej ale výtečným obraným zákrokem odzbrojil právě jeden z hostujících obránců. Po těchto dobrých akcí dostal Havířov možnost na skórování v podobě dvou těsně po sobě jdoucích přesilovek, v té první se krom trefení Šafránka do masky neudálo nic zvláště podstatného, ve druhé zahrozili hosté nebezpečnou střelou Najdeka z mezikruží. Po návratu opavského hráče na led se dostali dva domácí do úniku, jediný havířovský obránce exceloval, když jim znemožnil přihrávku. Druhá třetina se nesla v duchu přesilových her, tu další si zkusil Slezan a předvedl v ní zásluhou Jakuba Vítka dobrou střelu, jen s obtížemi vyraženou havířovským brankářem Matouškem. Poté byla velmi početná divácká návštěva svědkem nepříjemného momentu, při jedné z akcí domácích byl kotoučem zasažen hostující Hartmann, který zůstal ležet na ledu, nakonec se za potlesku celého stadionu naštěstí zvedl a dobruslil za pomoci spoluhráčů na střídačku. Jakoby tento nešťastný moment havířovské hráče znejistil, v čase 37:44 vrátil Slezanu vedení nádhernou, přesnou ranou nad rameno po nahrávce Bohumila Hermana Lukáš Černý. Do konce třetiny mohli domácí náskok ještě zvýšit, Wolf ve vyložené šanci promáchl a neujala se ani dělovka Tomáše Měcha.

Jestliže závěr druhé třetiny patřil Opavanům, třetí část už měli pevně ve své režii hosté z Havířova. V prvních minutách se hrálo bez vážnějších šancí, ovšem s pukem převážně na havířovských holích. Ve 45. minutě už ale přišla chvíle vyrovnání, Michal Sztefek pokořil Dušana Šafránka, gól byl i přes protesty domácích uznán. Následovaly dvě šance hostujícího Najdeka a dvě minuty po vyrovnání i otočení skóre, v čase 49:33 zásluhou trefy Antonína Pechance. Aby toho nebylo málo, za další dvě minuty přidali Havířovští čtvrtý gól, Jan Kolařík překvapil domácí obranu a brankáře nečekaným manévrem zpoza brány a zasunul kotouč k nehlídané levé tyči. Přes tyto kritické momenty Opavané zbraně nesložili, chvíli po obdrženém gólu vychytal Matoušek v dobré šanci Michala Mlýnka, neprosadil se ani Petr Chalupa, který pro změnu správnou chvíli prováhal a trefil tak jen bránícího protihráče. Své vedení už Havířov ubránil až do konce, důležitým faktorem byl brankář Petr Matoušek, jenž byl později vyhlášen hostujícím hráčem zápasu. Ve druhé půli poslední třetiny je třeba vyzdvihnout především dvě zlikvidované přesilovkové střely Kukola. Slezan se nadechoval k závěrečnému tlaku, v 55 minutě byla ale potrestána vyloučením jeho střídačka, čímž ztratili domácí drahocenné minuty. V závěru přece jen vykřesala jiskřičku naděje přesilovka, později podpořená odvoláním brankáře a hrou power play, avšak lídr ligy z Havířova už žádné zdramatizování nepřipustil a odvezl si tak z hlavního města Slezska tři body za výhru 4:2. Nutno dodat, že výsledku vděčí hokejisté Havířova hlavně za poslední třetinu, kdy vstřelili tři branky a udrželi čisté konto. V prvních dvou částech byla hra vyrovnaná, popřípadě byla aktivita lehce na straně domácích, což však dnes na úspěch nestačilo.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava):

Myslím si, že šlo o velice kvalitní duel z obou stran. O osudu utkání rozhodla hlavně první třetina, kdy jsme neproměnili řadu šancí. Ve druhé třetině už jsme měli trochu problémy s vymyšlenými fauly ze strany rozhodčího Dědka. Druhému gólu Havířova navíc jasně předcházel půlmetrový ofsajd, což nás psychicky dostalo dolů. Pak jsme inkasovali třetí branku a soupeř už nás k ničemu nepustil.

Stanislav Sztefek (asistent trenéra HC AZ Havířov 2010):

Zápas rozhodla třetí třetina, ve které jsme předvedli nejlepší výkon. Trpělivě jsme čekali na chybu soupeře a z těch šancí, které se nám naskytly, jsme hned tři proměnili. V závěru už jsme utkání kontrolovali. Byli jsme zkrátka lepší v koncovce a to dnes rozhodlo.