Slezan splnil roli favorita a zdolal Frýdek 3:2

• středa 09. listopadu 2011

O půl hodiny opožděný start, bitku a těsné vítězství Opavy. Toto všechno přinesl domácí duel Slezanu, ve kterém naši hokejisté hostili tým z Frýdku-Místku. Domácí hráči svého soupeře přehrávali a vypracovali si dobrý tříbrankový náskok. Hosté se ale dostali dvěmi přesnými trefami zpět do zápasu a Slezan se tak musel o výhru strachovat až do úplného konce. Výsledek 3:2 ovšem zajistil Opavanům tři body, díky kterým poskočili v tabulce na třetí místo.

18. kolo, středa 9. 11. 2011

3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Frýdek-Místek

Branky a nahrávky: 3. Grofek (Černý), 15. Tichý (Polok, Vítek), 21. Grofek (Měch, Bednárek) - 36. Štubňa (Řezáč), 44. Sluštík J. (Diviš, Gajda). Rozhodčí: Dědek - Held, Trunečka. Vyloučení: 8:8, navíc Tichý (OPA) trest ve hře a Sluštík O. (FRM) 5 + OK. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 450. Průběh utkání: 3:0, 3:2.

Šafránek - Bednárek, Faksa, Kysela, Vrábel, Tichý, Tůma, Mosler, Jurčík - Měch, Herman, Polok, Pavelek, Kocián, Koschatzký, Wolf, Černý, Grofek, Vítek, Chalupa, Mlýnek

Láníček - Měkýš, Gajda, Kudláček, Jindřich, Podešva, Michalčík, Kocurek, Gančarčík, Sluštík J., Rozum, Diviš, Řezáč, Hrubý, Štubňa, Kabeláč, Sluštík O., Mach, Gogolka, Matysz, Mareček

Na začátek utkání se čekalo o něco déle, než obvykle. Hosté totiž dorazili do Opavy bez registračních průkazů. Krátce po kontrole totožnosti dle občanských průkazů však dorazil z Frýdku zástupce s registračními průkazy a zápas tak mohl být zhruba o půl sedmé zahájen.

Duel začala lépe Opava. Ta se do svého soupeře zakousla už od samého úvodu a ve 3. minutě z toho byla vedoucí branka. Tomáš Grofek nahodil kotouč do pásma, ten se dostal až za Láníčkovu branku, kde pro něj také hostující gólman jel. Následně se jej Láníček snažil odpálit do bezpečí, jenže poslal kotouč pouze na hůl Černého, jenž přihrál z úhlu Grofkovi před prázdnou bránu. Pro opavského útočníka už pak nebyl problém touš poslat do volného prostoru. Na konci 4. minuty se Polok prosmýkl mezi dvěma obránci a střelou švihem pořádně vystrašil Láníčka. V 8. minutě se při skrumáži před hostujícím brankářem ocitli v dobrých šancích Tichý s Koschatzkým a Láníček musel opět zasahovat. V polovině třetiny přišla nepříjemnost, když byli v krátkém sledu za sebou vyloučeni dva domácí hráči. V přesilovce Frýdku se však zrodila pouze jedna nebezpečná akce. Z mezikruží vypálil Gajda, ale jeho pokus Šafránek vytěsnil špičkou lapačky mimo své tyče. Poté následovala další pasáž vylučování, gól padl až v 15. minutě. Josef Tichý dostal puk na modrou čáru a propálil vše, co mu stálo v cestě. Hosté mohli snížit zhruba pět vteřin před první sirénou. Diviš se dostal do samostatného brejku, ale Šafránek ho zkušeně vychytal.

Ihned po přestávce se ukázalo, že dvoubrankové vedení je domácímu týmu málo. Po půlminutě totiž Láníček lovil ze sítě střelu Tomáše Grofka, pro kterého to byla druhá přesná trefa v zápase. Ve 24. minutě se do samostatného úniku dostal Koschatzký, ale i tentokrát vyšel ze souboje útočník versus brankář vítězně druhý jmenovaný. O dvě minuty později to byl opět Adam Koschatzký, kdo se proháčkoval až před Láníčka, jenže hostující brankář zabránil kotouči v cestě do sítě betonem. V přesilové hře přišly další možnosti Slezanu, když se černou gumu snažili za Láníčkova záda propasírovat Herman s Vítkem. Šancí následně ubylo, v 36. minutě pak přišel gól. Z pravého kruhu vypálil hostující Řezáč, jehož pokus vyrazil Šafránek před sebe. K jeho smůle se však ke kotouči dostal najíždějící Tomáš Štubňa, který vsítil první branku hostů. O minutu později byli opavští diváci svědci bitky. Ondřej Sluštík shodil Josefu Tichému v potyčce helmu, na což reagoval urostlý bek Slezanu sundáním rukavic a následně frýdeckého hráče obohatil o pár dobře mířených zásahů, až jej nakonec zalehl na zemi. Oba hráči dostali trest do konce utkání, jelikož ale soupeřovic hráč nesundal rukavice, přišel pro Opavu jeden trest navíc. Oslabení ovšem netrvalo příliš dlouho, neboť se následně po faulu Hrubého počet hráčů na ledě srovnal.

Do poslední dvacetiminutovky vstoupili frýdečtí hokejisté aktivně a rázem bylo drama na světě. Ve 44. minutě totiž snížil na rozdíl jedné branky Jan Sluštík. Opava si poté zahrála hned několik přesilovek, ale žádná nebyla využita. Blízko měl ke gólu Bednárek, jehož pumelice z 52. minuty prosvištěla těsně vedle tyče. V 56. minutě stálo při domácích štěstí. Obrovský závar před Šafránkem mohl dopadnout prakticky jakkoliv, gólem ale neskončil. O chvíli později mohl pojistku přidat Tůma, ale orazítkoval jen tyč Láníčkovy svatyně. Posléze se zrodily nebezpečné pokusy Grofka a Černého, ale skóre zůstávalo stále stejné. V posledních okamžicích zápasů to hosté zkoušeli i bez brankáře v šesti hráčích, ale vyrovnat už se jim nepodařilo.

Opava si tak zaslouženě připsala další tři body po výhře nad Frýdkem-Místkem v poměru 3:2. Nejlepším hráčem domácích byl vyhlášen autor dvou přesných tref Tomáš Grofek. Na straně poraženého týmu pak ocenění převzal Jan Kudláček.

Michal Piskoř (trenér, HC Slezan Opava):
Celkem lehce jsme se dostali do vedení a místo, abychom to potvrdili a snažili se, ať si zahrají všichni, jsme se prostě přizpůsobili hře soupeře. Lehkovážně jsme bránili, nechali jsme soupeře dvakrát nebo třikrát dostat se do samostatného nájezdu a pořád jsme si mysleli, že se nám nemůže nic stát. Málem jsme doma přišli o body, které by bylo úplně zbytečné v takovém utkání ztratit.