Slezan v Hodoníně vedl, nakonec ale v premiéře neuspěl

• sobota 14. září 2013

Opavští hokejisté zajížděli na led favorizovaného Hodonína, ale začali dobře, když ve 14. minutě otevřel skóre Tichý. Drtiči však poté zařadili vyšší rychlostní stupeň a na výsledku to bylo znát, když čtyřmi góly strhli vedení na svou stranu. Za domácí ještě skóroval Kučera a na konečných 5:3 uzavřel opavský útočník Wolf.

1. kolo, sobota 14. 9. 2013

SHK Hodonín

5:3 (1:1, 4:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Špok (Pokorný, Vondráček), 21. Kříž, 22. Peš (Jurásek, Koukal), 35. Vondráček, 40. Kučera (Jurásek, Skočovský) – 14. Tichý, 36. Chalupa (Mosler), 50. Wolf (Galvas, Měch). Rozhodčí: Humpolíček – Chocholouš, Kříž. Vyloučení: 7:8 navíc Měch, Galvas (OPA) 10 min. OT. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 25:34. Diváci: 1044. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3.

Kotvan – Pokorný, Rybalkin, Koukal, Skočovský, Miklík, Laporte, Směřička, Belisle – Špok, Kříž, Vondráček – Peš, Jurásek, Kučera – Velechovský, Škorík, Kuba – Charvát, R. Smetana, Vrba.

Šafránek – Galvas, Kysela, Pavelek, Tichý, Mosler, Tůma – Černý, Měch, Wolf – Barinka, Chalupa, Kocián – Svoboda, Polok, Herman (21. Baďura) – Vítek.

První utkání sezony začalo v hodně svižném tempu, o což se snažili hlavně domácí borci. Ti ze svého tlaku vytěžili už na konci druhé minuty trestné střílení, které ale ostrostřelci Juráskovi Šafránek chytil. Drtiči byli i nadále aktivnějším týmem, ale šance, i ty největší, končily nezdarem. V polovině čtrnácté minuty se podruhé v zápase vylučovalo - na trestnou lavici byl za špatné postavení na buly vykázán domácí útočník Vondráček a Opava měla možnost vymanit se z tlaku.

A to se Slezanům povedlo dokonale. Po půlminutě přesilovky vystřelil od modré čáry Josef Tichý, jeho přízemní rána proletěla klubkem těl před domácím gólmanem až do brány a hosté se zničehonic ujali vedení.

Drtičům se ale podařilo najít rychlou odpověď. V momentě, kdy se vrátili na led dva hříšníci, po jednom na každé straně, nahodil Pokorný od modré puk na bránu, kde jej mimo dosah Šafránka tečoval Martin Špok a bylo vyrovnáno.

V závěru první části byl nejprve na dvě plus dvě minuty vyloučen opavský Polok, kterého po minutě následoval jeho spoluhráč Černý a domácí tak měli k dispozici dvojnásobnou přesilovku. Tu sice rozdělila po sedmadvaceti vteřinách přestávka, ale po patnácti minutách oddychu a zahájení druhé dvacetiminutovky pokračovala početní výhoda o dva muže dál.

A Drtiči tuto výhodu zužitkovali bezezbytku. Vedoucí branku vstřelil po pětačtyřiceti vteřinách Pavel Kříž. No a v pokračující klasické přesilovce se dokázal trefit Petr Peš. Hodonín tak během půlminuty získal důležitý dvoubrankový náskok. Hosté se však ze dvou rychlých direktů nesložili a převzali otěže zápasu.

Najednou jich bylo plné hřiště a obrana, v čele s výborným Kotvanem, měla plné nohy i ruce práce. Převahu Slezanu ve druhé třetině dokumentuje i počet střel v této části hry, kterou hosté vyhráli 21:6. Svěřenci trenéra Suchánka si však dlouho lámali zuby na domácím strážci svatyně. Pět minut před druhou sirénou bylo proti Opavě nařízeno druhé trestné střílení v utkání.

Exekuce se chopil Roman Vondráček, proti jehož parádně provedenému blafáku byl Šafránek bezmocný a Drtiči vedli už o tři branky. Neuběhly ale ani dvě minuty a skóre se měnilo znova. Opavě se ze svého tlaku podařilo další využitou přesilovkou snížit opět na dvoubrankový rozdíl, autorem branky byl Petr Chalupa. Poslední slovo ve druhé periodě měli ale domácí borci.

V signalizované výhodě přihrál Jurásek Zdeňku Kučerovi, který si puk šikovně zpracoval mezi nohami a střelou ke vzdálenější tyči vrátil Drtičům třígólový náskok. Ve čtyřiačtyřicáté minutě mohla snížit náskok domácích posila Slezanu Barinka, ale i on si na Kotvanovi vylámal zuby.

Snižující trefy se hosté ale přeci jen dočkali. Potřetí v zápase se Slezanu podařilo potrestat vyloučení domácího borce, když Petr Wolf tečoval Galvasovu střelu od modré. Víc branek už ale slušně zaplněné ochozy neviděly.

Svatopluk Kosík (trenér SHK Hodonín):

Odehráli jsme celkem dobré utkání. V úvodní části jsme měli herně mírně navrch, bohužel jsme ale neproměnili několik vyložených šancí. Vyšel nám i vstup do druhé třetiny, kdy jsme soupeři dvěma slepenými góly odskočili. Za stavu 3:1 jsme ztratili pohyb, začali jsme hrát křečovitě, čehož Opava využila a dostala nás pod tlak. Soupeř měl několik šancí, ale gólman Kotvan nás v rozhodujících momentech podržel. Vydařené trestné střílení Romana Vondráčka nás definitivně uklidnilo.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava):

Hrálo se na velkém kluzišti a zápas byl od začátku hodně tvrdý. Vedli jsme, ale soupeř poté vyrovnal a v přesilovce pět na tři nám utekl na 3:1. Otevřeli jsme hru a dostali ještě čtvrtý gól. Vytvořili jsme si sice dostatek šancí, jenže jsme je nedokázali proměnit, což je naše nemoc. Musíme se v tomto směru zlepšit, jinak můžeme těžko pomýšlet na lepší výsledek.