V premiéře nepovolilo Ústí Slezanu vstřelit gól

• středa 08. září 2004
  • Jaroslav Šindelář, Tomáš Kubánek

O p a v a - Jako klíčová pro vývoj úvodního utkání 1. ligy se ukázala první dvacetiminutovka, během níž si Opavští dvakrát vyzkoušeli přesilovku 5:3, ovšem stejně jako ostatní přesilovky nevyužili, naopak sami inkasovali. Ve druhé třetině usedlo na lavičku opět pouze deset hráčů a Opava tak hrála na tři kompletní pětky s jedním brankářem. Kromě náhradního golmana Žigardyho chyběli i útočníci Kašík, Boháč a Adamčík. Ve třetí třetině do zápasu znovu nastoupili, ale to už si Ústí hlídalo dvoubrankové vedení. Příslibem pro domácí hráče však může být zařazení čtvrtého útoku Korotvička - Hebar - Zbořil.

1. kolo, středa 8. 9. 2004

0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

HC Slovan Ústí nad Labem

Branky: 6. Přeučil (Sýkora), 29. Jankových (Vála). Rozhodčí: Skoupý - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 9:10. Bez využití. Oslabení: 0:1. Diváci: 300.

Šlupina - Přibyla, Machálek, Bartoň, Tůma, Kramný, Vnenk - T.Lhotský, Kašík, Rozum - Kříž, Boháč, Adamčík - Suchánek, Harazim, L.Lhotský - Korotvička, Hebar, Zbořil

Sáblík - Staněk, Kříž, Kočí, Kubeš, Vála, Drábek, Kasík, Evan – Hodek, Koudelka, Vlček – Švík, Pazourek, Fink – Jankových, Lipina, Kudrna – Jelínek, Sýkora, Přeučil

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Hebar, 2. Kříž, 3. Přibyla

Začátek utkání se opozdil o deset minut kvůli problémům s registrací některých opavských hráčů, kteří nakonec nastoupili až do třetí třetiny. Střetnutí začalo svižným hokejem, který však kouskovala častá vyloučení, především hostujících hráčů. Už po devadesáti sekundách se Opavským naskytla příležitost přesilovky 4:3. Machálek a Přibyla se sice dostali do slušných střeleckých pozic, ovšem kromě umocnění tlaku z toho nebylo nic. Když už se zdálo, že Slezané přetaví své střely ve vedoucí branku, udeřilo na druhé straně. Šlupina zazmatkoval při rozehrávce za brankou, puk se dostal před brankoviště, kde jej sice obránci ještě zadrželi, ovšem poté jej Přeučil přece jen propasíroval mezi betony domácího gólmana.

Příležitost k srovnání měli Opavští hned za chvíli, to by ale museli využít jednu ze dvou dvojnásobných přesilovek. V 15. minutě si poprvé vyzkoušeli také Ústečtí, jaké to je mít na hřišti o jednoho hráče víc než soupeř, ovšem také jejich produkce byla vcelku jalová. O chvíli později se ocitnul tváří v tvář Sáblíkovi Lhotský, avšak jeho zakončení postrádalo nápad. Zvýšit mohl z ústeckého pohledu Švík, ale střelu dorazil těsně vedle Šlupinovy svatyně.

Do druhé třetiny vstoupili domácí ve zcela nových útocích, způsobila to již dříve popsaná situace. Již ve 22. minutě si z levého křídla sjel před Sáblíka David Kříž, ale bekendem puk do brány neprotlačil. Na druhé straně v přesilovce dvakrát dorážel Kudrna, ale Šlupina byl také na místě. Ve 29. minutě hráli přesilovku domácí, ale Vala vypíchl puk na obranné modré, vyměnil si puk s Jankových, vystřelil, Šlupina vyrazil, Vala puk dojel a pro Jankových nebyl problém zužitkovat jeho přihrávku před prázdnou bránu. Domácí však nekapitulovali, ale ani Kříž, ani Rozum z bezprostřední blízkosti si na Sáblíka nepřišli.

Třetí třetina se hrála podle not Severočechů, kteří nejednou z brejku zahrozili. Nejdříve Šlupinu neprostřelil z kruhů Kudrna, poté zahrozili Pazourek s Lipinou a u levé tyče se tečí neprosadil ani Fink. Marnou snahu o vyrovnání symbolizovala 45. minuta, kdy byl zcela sám před brankou Boháč, nahození Tůmy však tečoval vysoko nad. Pak už se jen dohrávalo u mantinelů a více než hry si diváci užívali osobních soubojů. V 54. minutě se individuálně probil k brance domácích Evan, ale bekendovým blafákem puk zvednout nedokázal. Domácí si stihli vzít oddechový čas, ale místo zaktivnění ofenzivní činnosti došlo k zašlapávání puku v obranném pásmu Opavy a hosté z Ústí si tak profesorským výkonem tříbodový export pohlídali.

Karel Suchánek: Na Ústeckých bylo vidět, že chcou potvrdit své vysoké ambice. Jako rozhodující se ukázaly nevyužité přesilové hry v první třetině, kdy si naši hráči příliš nerozuměli, nevytvořili jsme si tlak. Naopak jsme ve druhé třetině místo vyrovnání v jedné přesilovce sami inkasovali. V poslední části už Ústí dobře bránilo střední pásmo a kontrolovalo hru, na což jsme neuměli zareagovat.

Pavel Hynek: Byl to typický zápas na úvod sezony, kdy nejvíce rozhoduje bojovnost a nasazení. Chtěli jsme hrát aktivně, což nám však narušovala častá vyloučení v první třetině. Hodně nám pomohl první gól z dorážky. Poté jsme se zklidnili a zlepšili hru, lépe se pohybovali a měli i šance, podržel nás i Sáblík. Jsme rádi, že jsme utkání nakonec zvládli a musím kluky pochválit za obětavost a vůli po vítězství.