Vstup do play-off se nevyvedl, rozhodla první třetina

• sobota 18. února 2012
  • Michal Berg, Aleš Novotný

Naprosto stejným výsledkem jako vloni v Šumperku začali opavští hokejisté letošní play-off v Přerově. Po první třetině prohrávali 0:4, aby nakonec odešli poraženi v poměru 3:6. Neuvěřitelně nepovedený vstup do zápasu, kdy se domácím podařilo dávat branky téměř z každé střely na Šafránka, napravili hráči Opavy v druhé polovině zápasu. Třemi góly v rozmezí dvou minut snížili stav, ale obracet šestigólové manko, to už bylo nad jejich síly. Hráči Slezanu si ale dokázali, že soupeři dokáží přehrát a v pondělním duelu v Opavě se budou snažit stav série srovnat.

ČF1, sobota 18. 2. 2012

HC ZUBR Přerov

6:3 (4:0, 2:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Kočara (Kolařík, Sakrajda), 10. Ditrich, 14. Brančík, 16. Kolařík (Pala, Sakrajda), 25. Kočara (Kolařík, Sakrajda), 30. Kotásek (Hanák, Menšík) - 38. Grofek (Wolf), 38. Kocián (Mlýnek), 40. Koschatzký (Černý). Rozhodčí: Dědek - Novotný, Šimčík. Vyloučení: 6:7, navíc Bednárek (Opava) 10 minut osobní trest, Grofek (Opava) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1620. Buly: 37:44 Střely: 35:45 z toho na branku: 28:27. Průběh utkání: 6:0, 6:3.

Tihlář - Krajíček, Pospíšil, Vlček, Ferenc, Pala, Faltýnek - Kolář, Brančík, Ditrich - Menšík, Hanák, Kotásek - Kočara, Sakrajda, Kolařík - Kundrátek, Blinka, Coufal

Šafránek (14. Novák) - Bednárek, Kysela, Tichý, Tůma, Kukol, Mosler, Jurčík, Vrábel - Grofek, Měch, Černý - Pavelek, Polok, Vítek - Herman, Mlýnek, Wolf - Baďura, Koschatzký, Kocián

První třetina začala velmi dobře pro přerovský tým, který se zásluhou Vladimíra Kočary rychle dostal do vedení. Kolařík mu po obkroužení branky parádně poslal kotouč a po střele z první Šafránkovi propadl puk za čáru. Domácí díky obětavé obraně soupeře před svoji branku moc často nepouštěli. Výjimkou byla situace z osmé minuty, kdy mohl ze vzduchu po Hermanově přihrávce zakončovat Wolf. Opava se však neprosadila a tak znovu udeřilo na druhé straně. Po špatné rozehrávce získal kotouč Marek Ditrich a bez váhání střelou k tyčce zvýšil na 2:0.

Skórovat mohl také Slezan, který po chvíli rozehrál přesilovou hru. Po spolupráci Černého s Kyselou visel gól doslova na vlásku, jenže druhý jmenovaný přestřelil, i když byl před Tihlářem zcela sám. Hosté snížením pohrdli a proto se poté chopil znovu taktovky Přerov. A z následných minut udělal krásnou pohádku. Richard Brančík střílel hned z buly a Šafránkovi pod betonem projel touš do branky. Po neuvěřitelném gólu jej v kleci vystřídal náhradník Novák, ale ani on s čistým štítem dlouho nevydržel. V přesilovce se totiž opřel do puku Jan Kolařík a na ukazateli už svítil stav 4:0! Domácí byli v obrovské euforii a Opava naopak hodně zaskočená. V závěru měl ještě vynikající šanci Grofek, ale blafák mu Tihlář parádním zákrokem zneškodnil.

Druhá třetina začala podle očekávaní velkým náporem opavského týmu. Jenže Zubry i nadále držel Tihlář, který opět rozesmutnil zakončujícího Grofka. Přerov měl také ve druhé třetině nasazeny ostré náboje a jeden z nich použil zanedlouho Vladimír Kočara. Po spolupráci se dvěma kolegy z útoku zůstal sám před brankářem a s přehledem přidal pátý gól. Přesně v polovině zápasu se pak domácím podařil počet gólů zvýšit na půltucet. Mezi střelce se tentokrát zapsal Martin Kotásek zakončující po vyšachování obrany do poloprázdné svatyně.

Přerov mohl svůj už tak velký náskok ještě zvýraznit, ale Hanák při přečíslení neměl dobře seřízená mířidla a po chvíli neuspěl ani Ditrich. Místo toho se tak konečně prosadila také Opava a hned třikrát. Zmírnění manka a krátký herní výpadek Zubrů odstaroval gól Tomáše Grofka, kterému krásně připravil kotouč na střelu Wolf a hned o pár vteřin později slavil díky důrazu před brankou úspěch také Ivo Kocián. Drzost před Tihlářem se Slezanu vyplatila ještě jednou, když v poslední vteřině protlačil kus černé pryže za přerovského strážce tří tyčí Adam Koschatzký.

Třetí část hry tak ještě slibovala dramatický průběh. A gólových šancí se hned na začátku urodilo několik. Měchova souhra s Černým ve dvojnásobné přesilovce snížení nepřinesla a stejně tak na druhé straně zahodil šanci Sakrajda. Přerovský útočník se vydal před branku soupeře dokonce v oslabení, ale nechal tentokrát vyniknout Nováka. O pár chvil později se výborným zákrokem blýskl také jeho protějšek Tihlář. Povedlo se mu vycyhtat precizně sehrané přečíslení dvou na jednoho, jehož zklamaným zakončovatelem byl Mlýnek.

V posledních deseti minutách se hra vyostřila, avšak rozhodčí střety na hranici pravidel nechával povětšinou bez vyloučení. Čtyři minuty před koncem třetí třetiny mohli Zubři zásluhou Hanáka skórovat posedmé, ale i když se zkušený přerovský útočník dostal po přihrávce lobem až před opavskou branku, tak kotouč neposlal tím správným směrem. Poslední naděje na zdramatizování zápasu vzal bíločerveným barvám v závěru faul Kukola, po kterém se Opava musela bránit. Blízko úspěchu byl znovu Hanák, jenže i tentokrát na brankáře nevyzrál. První utkání čtvrtfinále play-off tak nakonec po výsledku 6:3 ovládl Přerov a může se těšit z vedení v sérii, hrané na tři vítězné zápasy.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): V první třetině nám to tam hodně napadalo. Šance, které si kluci vypracovali, dokázali proměnit. Nakonec ta třetina byla rozhodující. Je ale škoda, že ve druhé třetině jsme měli krátký výpadek, při kterém Opava dala tři góly. Hráči si potvrdili, že série nebude v žádném případě jednoduchá. Kdybychom dnes vyhráli třeba 8:0, tak by to bylo snad ještě horší. Pak přijde velké uspokojení a mohl by to být problém. Musíme makat naplno celých 60 minut.

Michal Piskoř (HC Slezan Opava): Dnes jsme se zcela jasně porazili sami. Nevím, co k tomu mám více říct. Přerov nic moc neukázal, hrál mnohem hůře, než v základní části. V první třetině měl sedm střel na bránu, ze kterých vstřelil čtyři góly. To bylo rozhodující. My ale nic nebalíme, protože série je pořád otevřená. Přerovu nic nedáme lehce a budeme dál bojovat.