Zraněním zdecimovaný tým nešťastně prohrál v Olomouci

• pondělí 01. listopadu 2004
  • Jaroslav Šindelář

O p a v a - V zápas dvou obran rozhodli o vitězství domácích exopavané Robert Najdek a Milan Ministr. Ten druhý padl téměř vzápětí od vyrovnávajícího gólu Luďka Lhotského. Hostům nepomohly ani dvě přesilovky 5:3 - zvlášť ta druhá, která trvala přesně 100 sekund, měla být využita. Na ledě již chyběl Petr Rozum, naopak po zranění se vrátil Dušan Adamčík a ze Vsetína vypůjčený Radim Hruška.

18. kolo, pondělí 1. 11. 2004

HC Olomouc

2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky: 33. Najdek (Karný), 44. Ministr (Smejkal) - 43. Lhotský (Boháč). Rozhodčí: Přikryl - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 6:7, bez využití. Diváci: 850.

P. Svoboda - Klimeš, Faltýnek, Němeček, Dostál, Horák, T.Vlček - J. Svoboda, Ministr, Smejkal - Karný, Najdek, Kašparů - Komínek, Korotvička, Žajgla

Šlupina - Procházka, Spitzer, Vnenk, Přibyla, Kramný, Kukol - Adamčík, Kašík, Hruška - Lhotský, Boháč, Kříž - Martiník, Harazim, Suchánek

Mora dávala hned od začátku utkání jasně najevo, že to s plným bodovým ziskem dnes myslí naprosto vážně. První střeleckou vizitku však vyslal na brankáře Kohoutů Boháč, když v 1.minutě kontroloval pevnost Svobodovy lapačky. To však bylo ze strany hostů na dlouhé minuty vše. Hra se přestěhovala do obranného pásma Slezanu a Šlupina měl spoustu práce. Ve 3.minutě rozehříval při likvidaci průniku Karného své betony, po následném buly provětral jeho lapačku střelou zpoza obránce exopavský Najdek. Pohlednou akci předvedl divákům Komínek, zatáhl v 5.minutě puk hluboko do pásma hostí, přesně našel z druhé vlny najetého Vlčka, jeho bomba bez přípravy však mířila mimo Šlupinovu klec. V 8.minutě řešil přečíslení 3 na 2 tvrdou ránou od modré Jaroslav Svoboda, gólman hostí se stačil po střele pouze ohlédnout, ta se však odrazila až od zadního mantinelu.

Sílící tlak Mory přinesl vyloučení Lukáše Vnenka za podražení, Ministr se Svobodou předvedli několik pěkných kombinací. Ačkoliv přesilovka volala po gólu, zůstala nevyužita. Kohouti však nepolevili v nasazení, dohrávali osobní souboje, opavští se v této fázi nedokázali dostat přes červenou čáru. Ve 12.minutě opět Svoboda s Ministrem dlouhé vteřiny motali hlavy opavským zadákům, kotouč se dokutálel až ke Šlupinovi, který ho na poslední chvíli stačil přikrýt lapačkou. Až ve 14.minutě se dostali ke slovu hosté, kdy nejdříve nepříjemně pálil Hruška a o chvíli později využila dvojice Boháč - L.Lhotský zaváhání olomouckého Němečka, jejich přečíslení však bezvadně přečetl domácí gólman a zakončení jejich útočného výpadu s přehledem uhlídal.

Zvýšenou aktivitou směrem dopředu si hosté vynutili vyloučení Žajgly, v početní výhodě však opavští nepředvedli nic a tak jedinou střelou přesilovky byl pouze náhodný a dalekonosný pokus olomouckého Najdka. V 18.minutě střílel hostující Harazim mimo Svobodovu klec, k odražené střele se dostal Kramný, jeho příklep však vytěsnil Svoboda nad svou bránu. V samotném závěru třetiny prošel mezi opavskými beky Karný, položil si Šlupinu, kotouč však zapomněl pod jeho tělem. Vzápětí si opavský gólman připsal další skvělý zákrok proti Žajglovu zvednutému puku z bezprostřední blízkosti.

Po úvodním vhazování do druhé třetiny se usadila v obranném pásmu Slezanu Ministrova formace a naznačila tak, že Kohouti budou pokračovat ve snaze co nejdříve vstřelit gól. Blízko tomu byl po přihrávce Jana Kašparů Karný, nestačil však prudký pas usměrnit. Ve 24.minutě na sebe Ministr ukázkově navázal dva opavské obránce, před Šlupinu se tak snadno dostal Svoboda, nedokázal však trefit bránu. Na druhou stranu vzápětí uháněli Kříž s Boháčem, připravili však pouze pozici na složitou dorážku pro dojíždějícího L.Lhotského, a ten ji nasměroval mimo vytoužený prostor. Další fáze utkání se nesla ve znamení vyloučených. Nejprve začali hrát přesilovku domácí po držení Suchánka, vzápětí na ledě vyrovnal síly zbytečným oplácením Horák a za chvíli si k němu přisedli Klimeš a na opavské straně Kramný. Přesilovku hrál Slezan, dvěma velice ostrými ranami se v ní blýskl Procházka, zejména druhá, při níž si opavský bek najel mezi kruhy, nadělala Svobodovi veliké potíže.

Ve 30.minutě odešel na lavici trestů Martiník a své přesilovkové kombinace tak mohli roztočit domácí, Faltýnek dvakrát zakončoval dvěma tvrdými, leč dobře viditelnými pokusy. Hrálo se již v plném počtu, když po ose Korotvička-Karný doputoval puk až k rozjetému Najdkovi, ten se dostal přesně mezi kruhy a zápěstím zvedl kotouč přesně nad Šlupinovu lapačku.

Kohouti po gólu ještě zvýšili obrátky, přehnaná motivace jim však znemožňovala plynulý přechod do útočného pásma a tak se před Šlupinu dostávali pouze při mnohačetných zakázaných uvolněních hostí. V závěru třetiny se pokusili hosté ještě zvednout hlavu, 2 na 1 najížděli Harazim s Martiníkem, prvně jmenovaný však místo kombinace zvolil střelu, na kterou už čekal připravený Svoboda.

Třetí dějství začalo opatrně, chyby se však nevyvarovali Adamčík s Přibylou, když si nedokázali přihrát za vlastní bránou, puk se odrazil před bránu k osamocenému Ministrovi, ten však přehodil nejen Šlupinu, ale i jeho svatyni. Chybovali však i Kohouti, jmenovitě Dostál, který trestuhodně minul puk a pro Boháče už nebyl problém načasovat přihrávku na Luďka Lhotského tak, aby Svobodovi zasunul kotouč pohodlně kolem levého betonu až za brankovou čáru.

Olomoucká odpověď přišla bleskově. O minutu později se uvolnil ve středním pásmu Smejkal, našel najetého Ministra, který nádherně provedeným blafákem zvýšil na 2-1. Hosté mohli odpovědět také vzápětí. Hlavní arbitr Přikryl poslal na trestnou lavici v rozmezí dvaceti vteřin dva olomoucké hráče. V početní výhodě dvou mužů v poli však Kohouti dovolili opavanům střílet pouze od modré a navíc stíhali Svobodovi odkrývat prostor tak, že na střely zejména Spitzera a Procházky dobře viděl. Po jedné z takových střel se k dorážce tlačil Adamčík, stihl však pouze nedovoleně atakovat domácího gólmana a tak se poměr sil na ledě otočil.

V přesilovce Mory byl nejvíce vidět opět Ministr, jeho tvrdý příklep od modré vytěsňoval Šlupina s problémy. Od 50. minuty začali hrát domácí o udržení výsledku, Suchánek však zbytečným útočným faulem odsunul počínající tlak hostí o dvě minuty. Domácí se po nevydařené přesilovce už začali o výsledek doslova třást a režii utkání převzali na své hole hosté. Přechod do útočného pásma se jim však vůbec nedařil, proto se hokej na olomouckém kluzišti změnil v nesmlouvavou bitvu o střední pásmo, plnou osobních střetů i skrytých drobných faulů. Předváděný výkon v těchto chvílích určitě nelahodil oku diváka, pro domácí však byl více než účelný.

Opavě nezbylo než vzít si oddechový čas a 30 vteřin před koncem riskovat hru bez brankáře. Time out si vybral takticky i olomoucký trenér aby eliminoval Slezan nadechující se k závěrečnému náporu. Ten se však nekonal, Kohouti udrželi puk v dostatečné vzdálenosti od Svobody a po siréně mohli společně s olomouckými fanoušky zaslouženě oslavovat plný bodový zisk.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava): “My jsme nemohli hrát nějaký velký hokej, nedaří se nám v posledních utkáních sestavit optimální sestavu, máme mimo hru pět hráčů základu, musí nastupovat mladí, ti dnes předvedli svoje maximum. Jsem rád, že jsme se přičinili o velmi slušné utkání, i když se hrálo velice tvrdě, myslím si, že průběhu hry trošku uškodil rozhodčí, který neviděl časté držení na obou stranách. Na průběh utkání a na konečný výsledek měli vliv dva momenty, poprvé hodně staticky odehraná přesilovka 5 na 3, kdy jsme se báli jít do střely a podruhé taktická chyba při přílišném otevření hry, kdy nás domácí přečíslili a vstřelili rozhodující branku.“

Kamil Přecechtěl (trenér HC Olomouc): “Utkání bylo vyrovnané, my jsme věděli, že Opava přijede bránit, to se také ukazovalo po celý zápas, nechtěli jsme na ně vletět a udělat chyby, tak jako v minulých utkáních, při pohovoru s hráči jsme si řekli, že už nebudeme zkoušet nikoho přehrát, ale ať raději porážejí oni nás než my sebe sami, a poslední tři zápasy potvrzují velice dobré výkony, dnes byla defenzíva a zodpovědnost dozadu na slušné úrovni, Opava si proto nevypracovala tolik příležitostí. Taktika zvolená na dnešek vyšla perfektně a pro nás je nejdůležitější z pozice psychiky, že tři body jsou doma. Změnili jsme herní styl, netlačíme se dopředu, dobrý výkon podal opět Petr Svoboda, držel puky, nevyrážel zbytečně před sebe. Radost mám taky ze střelců, Robert Najdek dal čtvrtý gól v pátém utkání v řadě a konečně naplňuje všechna moje očekávání, Milan Ministr se konečně trefil, dlouho se trápil, dnes byl po dvou neproměněných tutovkách na sebe hodně rozčilen, já jsem mu však řekl, ať je v klidu, že on to dneska rozhodne.“