• pátek 13. ledna 2012
  • Tomáš Kubánek

Dali jsme pár gólů a od Hradiště byl klid, libuje si Tůma

Dva vstřelené góly jsou pro obránce netradičním počinem. A právě takovým příspěvkem se podepsal zadák Radek Tůma pod výhru 5:1 v Uherském Hradišti. Jeho trefy zajistily Slezanu brzké dvoubrankové vedení, a poté, co Opavané přidali další branky, bylo o osudu třech bodů prakticky rozhodnuto už na začátku druhé třetiny.

"Od začátku jsme poměrně pevně vzali zápas do svých rukou a dali jsme i góly. Pak už byl od nich klid. To, co se nám nepodařilo doma, povedlo se nám tady," zářil radostí Tůma.

Právě trefy hráče s číslem 16 v úvodní pětiminutovce udály ráz utkání a nasměrovaly Slezan za jednoznačným vítězstvím. "Při prvním střídání dostal Míša Kukol přihrávku mezi kruhy, ale bohužel trefil jen tyčku. Následně jsem se ve stejně pozici ocitnul já, moji střelu brankář ještě vyrazil, a tak jsem to tam doklepnul. Nechápu, jak nás mohli nechat takhle krátce po sobě volné. Při tom druhém gólu jsem byl zase sám na modré. Soupeř přede mnou si lehl, proto jsem potáhl puk do strany a poslal jej po zemi pod gólmanem," popsal čerstvý šestadvacátník své branky.

Ač obránce, počínal si Tůma při svých gólových akcích jako zkušený zakončovatel. Skutečnost, že dříve hrával v útoku, však na to prý vliv neměla. "Myslím si, že to spíš byla jejich chyba než nějaký můj instinkt. Kdybych místo gólů třeba trefil jejich nohy, to bych byl fakt blbec."

Ve 26. minutě vedli Opavští 5:0 a ve vzduchu visela ´desítka´. Jenže domácí vystřídali brankáře a náhradník Kůdela na rozdíl od Heneše už neinkasoval. "Bylo by možná zajímavé, kdyby nastoupil od začátku, protože měl svůj den," podotkl Tůma.

Zároveň přiznal, že taktika Sezanu se ve druhé půli nezměnila a že na vysokém vedení se podepsala spíš vysoká produktivita než vyloženě ofenzivní strategie. "Měli jsme pořád naordinováno držet se zpátky a nepouštět se do nějaké přestřelky. Byť by třeba výsledek 12:9 také znamenal tři body, nebyl by to pro nás dobrý výsledek," vysvětlil Tůma, proč se v tomto utkání s Hradištěm tentokrát tradiční divoký výsledek nekonal.

Přestože oficiální zápis o utkání uváděl mizernou návštěvu 150 diváků, realita byla ještě o poznání smutnější. Zápas sledovala slabá padesátka zvědavců, což v každém budí zamyšlení, má-li vůbec 2. liga v takovém prostředí smysl. "Ani nevím, pro koho to tady hrajou, protože na každém stadionu bez diváků se hraje špatně. I zázemí tady je jedno z nejhorších, ne-li vůbec nejhorší," potvrzuje Tůma. "Také mě štve přístup hráčů, kteří přijdou hrát po práci a v poslední třetině chtěli už jen faulovat a někoho zranit," nebral si opavský bek servítky a byl rád, že se se svými spoluhráči nenechal zbytečně vyprovokovat.