• čtvrtek 21. února 2008
  • Michal Berg

Opavský hokej čeká víkend pravdy

Několik let neměli hokejoví fanoušci v Opavě možnost sledovat tak vypjaté vyvrcholení základní části. Jak tým mužů, tak juniory čekají o nadcházejícím víkendu zápasy, které rozhodnou o tom, zda bude sezóna pokračovat v play-off nebo ne. K úspěchu stačí maličkost - zvítězit. Zatímco mužskému týmu stačí k postupu do play-off "pouze" porazit V neděli Orlovou, junioři potřebují pro jistotu postupu vyhrát jak v pátek v Brně, tak v sobotu doma proti Vsetínu. Nic jednoduchého tedy na opavské hokejisty o víkendu nečeká.

Juniorka pojede v pátek do Brna s vědomím, že jakákoli ztráta by již posunula šance na play-off už jen do oblasti teorie. Navíc poslední zápas v Třebíči, lépe řečeno jeho druhá polovina, opavskému týmu hrubě nevyšla a z Vysočiny si odvezl porážku 2:10. "Za stavu 2:6 jsme nechali klíčové hráče odpočívat, nemělo to cenu s nimi hrát dál," vrací se k poslednímu zápasu Karel Suchánek. "Na ten zápas musíme rychle zapomenout a dívat se dopředu."

Kometa Brno bojuje stále o udržení v soutěži a body tak pro ni mají možná ještě větší cenu než pro Opavu. "V Brně nás čeká první krok, možná ještě důležitější, než boj o play-off. Pokud bychom tam vyhráli, dostanem se od pásma sestupu na 11 bodů a i kdybychom neuspěli v sobotu se Vsetínem, měli bychom snadnější pozici pro skupinu o udržení," říká Karel Suchánek.

Mladí hokejisté Vsetína, se kterými se Slezan může v sobotu utkat v přímém souboji o play-off, jako obhájce juniorského titulu z Valašska totiž v pátek hostí Havířov, který už má účast ve vyřazovacích bojích jistou. Při jisté konstelaci výsledků se Slezan může do play-off dostat i přes Mladou Boleslav, která ma stejně bodů jako Vsetín a která v posledních dvou kolech hraje proti Plzni (v tabulce ELJ 2.) a Českým Budějovicím (12.). V případě neúspěchu čeká juniorku 8 kol soutěže o udržení v nejvyšší soutěži.

Opavskému týmu bude chybět útočník Božilov, který se zranil v zápase se Znojmem. Trenér Suchánek si nemyslí, že by na hráčích juniorky byl před víkendem velký tlak. "Vzhledem k tomu, v jaké pozici jsme s panem Uvírou tým přebírali, je úspěch, že jsme stále v boji o play-off. Kluci si samozřejmě uvědomují, že je to důležité, ale pod tlakem určitě nejsou. Spíše se je snažíme motivovat, aby uspěli."

To tým mužů má před sebou úkol s mnohem jasnějším zadáním. Jakákoli výhra za dva nebo tři body v nedělním souboji s Orlovou jim dává stoprocentní jistotu vysněné účasti v play-off. Zatímco pro juniory by postup byl velkým úspěchem poté, co se v první polovině sezóny pohybovali spíše v pásmu sestupu, pro tým mužů byla účast v play-off hlavním cílem sezóny. "V Kroměříži jsme neuspěli, ale stejně by případná výhra nic neřešila, nejméně bod bychom stejně museli získat. Takto se férově utkáme o play-off v přímém souboji. Víme o co hrajeme, chceme jít do play-off," říká Karel Suchánek rázně.

Remíza proti Orlové by hráčům Slezanu situaci zkomplikovala, nicméně stále by měli šanci na středeční reparát na ledě Valašského Meziříčí, kde by jim pak stačilo uhrát také ještě bod. Naopak při prohře by už situaci neměli ve vlastních rukou, protože bilance ze vzájemných zápasů by se přiklonla na stranu Orlové a ani výhra ve Valašském Meziříčí by play-off nemusela zajistit. Karel Suchánek podobé spekulace ale odmítá. "Cíl máme jasný, je sice škoda, že jedno utkání rozhodne o celé sezóně, ale tým máme dobře postavený a mladí hráči musí prokázat, že jsou nejen talentovaní, ale že dokážou talent prodat a v tom zápase uspět."

Nejen opavské hokejisty, ale i fanoušky tak čeká jeden z nejzajímavějších víkendů posledních let. Otazník zatím ale visí nad startem brankářské jedničky Davida Iláše. "Během týdne netrénoval, má angínu. Jsme v telefonickém kontaktu, v pátek by se měl objevit na tréninku," popsal jeho potíže Karel Suchánek.

Hokejisté obou týmů věří, že je v jejich boji opavští fanoušci nenechají samotné. Zápas juniorů proti Vsetínu začíná v sobotu v poledne, muži se proti Orlové postaví tradičně v neděli v 17:00.

Sestava Orlové v posledním zápase: Holeš – Mintěl, Kudláček, Bavlšík, Rejzek, Jemelík, Tluszczik, Golab – Tomášek, Potočný, Kotásek – Šedivý, Studený, Grygar – Kravčík, Kraft, Bindač – Tejkl.

Rozhodčí: Přikryl - Kašík, Trunečka.