Derby nabídlo útočnou přestřelku

• pondělí 13. prosince 2004
  • Jaroslav Šindelář

O p a v a - Parádní podívanou předvedly oba týmy, Opava vévodila prvním dvěma třetinám, Olomouc poslední. Výkony brankářů Tihláře a Žigárdyho však dlouho znemožňovaly střelcům dobytí branky. Rozhodla jediná střela Zbyňka Spitzera, který se trefil mezi Tihlářovy betony. V závěru zkoušeli hosté hrát vepředu v šesti, ale Slezan v čele s Žigárdym vyrovnání nepřipustil.

31. kolo, pondělí 13. 12. 2004

1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

HC Olomouc

Branky: 36. Spitzer (Hulva). Rozhodčí: Přikryl - Jureček, Kurajský. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. Diváci: 300. střely na branku: 26:22.

Žigárdy - Kramný, Procházka, Bartoň, Spitzer, Přibyla, Vnenk - T. Lhotský, Harazim, Adamčík - Kříž, Boháč, L. Lhotský - Hruška, Hulva, Korotvička - Suchánek, Kašík, Langhammer.

Tihlář - Klimeš, Faltýnek, Šafařík, T.Vlček, Světlík, Dostál - J.Svoboda, Ministr, L.Vlček - Smejkal, Karný, Žajgla - Hebar, Najdek, Zbořil - Ditrich.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Žigárdy, 2. Hulva, 3. Langhammer

Zajímavost zápasu: Na led se poprvé vrátila v novém týmu Třinečtí Zbořil s Hebarem a zvláště druhý jmenovaný vůbec neměl respekt ze svých bývalých spoluhráčů a neustále do nich sekal a píchal hokejkou, což diváci i domácí trenéři nesli velmi nelibě.

Lahůdka zápasu: Ihned po vstřeleném gólu se rozjel ve vlastním pásmu Tomáš Lhotský, prokličkoval až před Tihláře a ač byl tísněn, trefil do pravé tyče.

Co rozhodlo?: Výkony obou brankářů byly vyrovnané, a tak rozhodl neustálý tlak Slezanů ve druhé třetině, který byl zúročen zaslouženým gólem.

Opava nastoupila po dlouhé době v nejsilnější sestavě, z extraligy byli povoláni Hulva s Hruškou, do brány si stoupnul Žigárdy. Na druhé straně chyběli posily z Třince Vojtek, Houdek a Všetečka a na začátku zápasu odstoupil Najdek. Z bývalých Opavanů tak nastoupili pouze Hebar se Zbořilem a na lavičku hostí se poprvé v Opavě postavil trenér Suchánek. Slezan se do svého soupeře pustil zostra, v 1. minutě nedotáhl blafák Boháč, ve 4. minutě neprotlačil z blízkosti puk za Tihláře Harazim, střela Tomáše Lhotského byla tečována těsně mimo branku a v 10. minutě tečoval střelu Procházky mimo tyče znovu Boháč. Jediným, kdo se snažil zaměstnávat Žigárdyho na druhé straně, byl kapitán Kárný, ale jeho střelu od modré brankář vykopl a nahrávka osamocenému Klimešovi gólově zužitkována nebyla. Slezan ve 12. minutě zahrozil Adamčíkem, který dorážel do Tihlářových betonů, Boháč v 16. z levého křídla pálil do jeho výstroje. V závěru na druhé dorážel Ministr nad břevno a Svoboda ve skrumáži do Žigárdyho betonů.

Druhou třetinu začala Opava ještě větším náporem, ovšem střely Hulvy z pravého a Langhammera z levého křídla v přesilovce se neujaly. Ve 25. minutě střelu Suchánka lapil Tihlář, Bartoň pálil od modré do vyrážečky. Ve 28. nahrával Kašík v oslabení Langhammerovi a jeho střela bekendem se od Tihlářových betonů odrazila těsně mimo tyč. Ve 33. vystřelil v přesilovce od modré do lapačky opět Bartoň, Kramný tečoval do betonů, Adamčík z levého křídla trefil těsně mimo tyče. V další přesilovce dorážel znovu Adamčík do prázdné brány, ale trefil jen obětavého Faltýnka. Ve 36. minutě Langhammer z levého křídla trefil tyč, od ní se puk odrazil k Hulvovi a ten nahrál mezi kruhy rozjetému Spitzerovi, který prostřelil Tihláře mezi betony. Po vhazování se rozjel z vlastního pásma Tomáš Lhotský, nacpal se mezi dva obránce a trefil s přispěním Tihláře pravou tyč, od které se puk odrazil do brankoviště. Vyrovnat se snažili v závěru třetiny Ditrich se Smejkalem, ale ani jeden z blízka Žigárdyho neprostřelil.

Třetí třetina přinesla úplný obrat a útočilo se jen na branku domácích. Ve 43. pálil Hebar z kruhů těsně nad bránu, ve 47. Smejkal těsně minul levou tyč, Ditrich z blízka ani Faltýnek z dálky Žigárdyho nepřekonali. V 50. způsobili největší závar před opavskou brankou Vlček, který pálil těsně mimo, k odraženému puku se dostal Ministr, ale zpoza brány puk do prázdné brány nezasunul, trefil jen položenou Žigárdyho hokejku. Vzápětí Žajgla s Kárným obstřelovali bránu, ale ani jeden se netrefil. Smejkal se dostal před prázdnou bránu, ale po faulu nedokázal přesně zamířit. V přesilovce pálili od modré Faltýnek Klimešem, oba však trefili Žigárdyho do betonů. V 59. minutě si vzal trenér Suchánek oddechový čas a potom nastoupili hosté na led v šesti hráčích. Hosté si šanci nevytvořili, naopak Hulva těsně minul prázdnou bránu. Přesto tři důležité body zůstali v Opavě, která se posunula v tabulce právě před svého soka.

Karel Suchánek (Olomouc): Byl to zajímavý zápas, derby se muselo divákům určitě líbit. Domácí měli dvě třetiny více ze hry, možná kdyby dali druhý gól, tak byl zápas rozhodutý dřív. Měli jsme ve třetí šance během jednoho střídání několik šancí na vyrovnání, ale nedali jsme je. Musím Opavě poblahopřát k vítězství, byla o trochu lepší.

Josef Doboš (Opava): Jsme rádi, že se nám podařio derby vyhrát, je to pro nás strašně důležité vítězství. První dvě třetiny jsme měli mnoho šancí, dvakrát jsme trefili tyčku, kdyby tam padly tyto střely, nemuseli jsme se ve třetí části strachovat o vítězství. Dokázali jsme to však ubránit, navíc nás podpořil vynikajícím výkonem bankář Žigardy.