Derby rozhodla první třetina

• sobota 02. října 2004
  • Tomáš Kubánek, Jaroslav Šindelář

O p a v a - Hned tři branky do sítě Štefana Žigardyho a Romana Šlupiny padly v rozmezí tří minut během první třetiny. Opavským pak trvalo celou úvodní dvacetiminutovku, než se probrali k prvoligovému výkonu, čehož hokejisté Sarezy hojně využívali. V tomto směru byl nejvíce nebezpečný exopavský kapitán Pavel Šebesta, který vsítil dvě branky a vyrobil několik dalších šancí. Ve druhé polovině utkání však již hráči Slezanu byli svému rivalovi rovnocenným soupeřem, avšak rychlý úvodní direkt mu však vrátit nedokázali.

9. kolo, sobota 2. 10. 2004

HC VOKD Poruba

4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

Branky: 4. Šebesta (Procházka, Duba), 5. Grman (Pavlačka, Čech), 7. Bařica (Mocek, Čech), 57. Šebesta (Vrtík) - 37. Hebar (Boháč, Šlupina). Rozhodčí: Buksa - Drobílek, Prokeš. Vyloučení: 8:9, navíc Hebar (Opava) dvakrát 10 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 621.

Hamrla - Vrtík, Holík, Mocek, Gróf, Grman, Buček, Karlíček, Burian - Mikulík, Procházka, Šebesta - Bařica, F. Čech, Duba - Pavlačka, Janeček, Vávra - Holuša, Gelačák, Mleko.

Žigárdy (6. Šlupina) - Přibyla, Vnenk, Procházka, Bartoň, Kramný, Kukol - T. Lhotský, Harazim, Rozum - Adamčík, Boháč, Kříž - Hebar, Vítek, Zbořil - L. Lhotský, Kašík, Suchánek - Martiník.

Začátek zápasu zprvu nenaznačoval, že první minuty přinesou Opavským takovou pohromu. Hráči Slezanu opět nastoupili s aktivní hrou, kterou však nezajišťovali dobrou obrannou fází, a tak hned první šance Ostravanů se dala označit za gólovou. Po pěkné spolupráci celého útoku se Šebesta dostal tváří v tvář Žigardymu, který byl na pohotový blafák exopavského kapitána krátký. O třiašedesát sekund později způsobil svou dorážkou Grman to, že se za brankářem Slezanu rozsvítilo červené světlo opět. Na rychle nabytý nepříznivý stav 0:2 zareagoval opavský trenérský tandem změnou gólmanů; do branky se tak po několika zápasech opět vrátil Šlupina.

Jeho spoluhráči mu však návrat nikterak neulehčovali. Nejprve na něj vyslali své střely Holík a Čech a v 7. minutě si i on vyzkoušel, jak se na porubském stadioně vytahuje puk z branky. Střelu Mocka za jeho záda tečoval Bařica. Do prvního slušnějšího tlaku dostali Opavští svého soupeře až v 11. minutě, ovšem přílišnou porcí přihrávek prováhali správnou chvíli ke střelbě. O chvíli později se málem do výborné pozice dostal puk opět k Šebestovi, ovšem brankář hostí jej včas pokryl lapačkou. V 17. minutě hosté demonstrovali svou herní nepohodu v první třetině, když jejich úvodní početní převaha, během níž nejprve vyhodili puk přes všechny čáry a poté se vystavili do postavení mimo hru, musela přimět početný hlouček opavských fanoušků téměř k pláči.

Ti však své miláčky velmi hlučně podporovali i nadále, za což byli po zásluze odměněni; hra Slezanu totiž ve druhé části dostala punc líbivosti. Ve 23. minutě prošvihl jeden z ostravských obránců vyhození Opavských; zachytil jej však Rozum, který se řítil sám na Hamrlu, který však své spoluhráče podržel i za přispění faulu jednoho z domácích. V následné přesilovce Slezanu se ale naopak málem radovali domácí, když se velmi aktivní Šebesta dostal do stejné situace jako před chvílí Rozum, ovšem i jeho akce přinesla pouze vyloučení.

Na začátku druhé poloviny střetnutí se více do šancí i ke střelám dostávali hosté. Nejprve si Zbořil pěkně najel na přihrávku z druhé vlny, poté sám v přesilovce našel u opačné tyčky nepokrytě stojícího Bartoně. Obě akce však postrádaly gólového jmenovatele. Ten už ale nechyběl Hebarově úniku, zakončeném efektním i efektivním přehozením Hamrly - 3:1. Určitou nadějí posílené opavské mužstvo se dokonale vzchopilo, což dokazovalo i následné výborně sehrané oslabení.

Snaha hostům vydržela i v poslední třetině, aktivitou hýřila zvláště třinecká trojice. Při oslabení ve 45. minutě do nadějné střelecké pozice vybruslil při rychlém kontru Hebar, ovšem Hamrla se stihnul přemístit a schovat Hebarův pokus ve výstroji. Jedna z posledních možností, jak nepříznivý stav změnit, se Opavě naskytla při pětačtyřicetivteřinové dvojnásobné početní výhodě. Sami hráči však asi tuší, že přesilovky letos zatím nejsou jejich silnou stránkou, a tak si žádnou vážnější šanci vytvořit nedokázali. Konečnou podobu výsledku dal ten, který poprvé se bezbrankovým stavem pohnul; perla slezského hokeje Pavel Šebesta se z úhlu rychlou dorážkou trefil mezi betony Šlupiny, který se vracel po předchozí střele do základního postoje. Poté se ještě urodilo na každé straně několik šancí, které však na konečném účtování nic nezměnily.

Karel Suchánek: Po prvních pěti minutách jsme prohrávali už 3:0, čímž jsme si prohráli celý zápas. Od druhé třetiny se naše hra zlepšila, a kdybychom proměnili nějaké samostatné nájezdy, asi by zápas vypadal ještě jinak.