Derniéru zvládli junioři se ctí

• čtvrtek 09. března 2006
  • Martin Kubánek, Jaroslav Šindelář

O p a v a - Také druhý zápas čtvrtfinále juniorské extraligy vyšel lépe pro Kladno, ale tentokrát nešli Slezané jako ovce na porážku, naopak - zvláště ve druhé třetině své soupeře svírali. Kladno však ještě před tím dokazovalo, že v jednoduchosti je krása, a po třech kombinacích na jeden dotek skončil puk vždy v opavské bráně. Pak si ale Slezané řekli, že nemají co ztratit, a hnáni hlasivkami dosud nejvyšší návštěvy nejednou svého soka přivedli do úzkých. Bohužel to však na víc než na jeden gól nestačilo a soupeř si postup do semifinále pohlídal. Přesto ale patří opavskému družstvu dík, že v posledním zápase, ve kterém v tomto složení hrálo, odvedlo výborný výkon, kterým završilo celou úspěšnou sezónu. Teď jen zbývá popřát, aby toto družstvo mělo své následovníky, a ti, kteří juniorský věk příští sezónu překročí, aby našli pozici v družstvu mužů. Nejlépe v tom opavském.

ČF2, čtvrtek 9. 3. 2006

1:4 (0:2, 1:2, 0:0)

HC KEB Kladno

Branky: 31. Kříž (Trefil) - 4. Babický, 13. Sedláček (Voráček), 21. Látal (Kazatel), 38. Látal (Kazatel). Rozhodčí: Šír - Vengřin, Tuizal. Vyloučení: 5:9, navíc Tůma, Kazatel a Hlusička 10 minut. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 600.

Krejčí - Vrabel, Huska, Plachký, Kokavec, Tichý, Trefil - Weiss, Kříž, Herman, Jurdič, Polok, Tůma, Fuks, Kocián, Černý.

Cikánek - Sedláček, Čermák, Trončinský, Mizera, Babický, V. Kříž, Vedral - Kos, Kazatel, Valský, Radovský, Látal, Voráček, Hudíček, Lhotský, Stieler, Hlusička.

I druhé střetnutí hrané v Opavě začali lépe favorizovaní hosté z Kladna. Domácí Slezan opět nezachytil úvod utkání a už ve 4. minutě prohrával zásluhou Babického, kterého opavští obránci dostatečně nepokryli před svou bránou. Středočeši diktovali tempo hry, byli aktivnější a domácím příliš prostoru k tvoření hry nenechávali. Neustále ohrožovali soupeřovu bránu, za zmínku stojí především pokus Voráčka z prostoru u levé tyče. Slezan poprvé povystrčil růžky v 6. minutě. Zkušený Weiss se zmocnil kotouče ve středním pásmu, hostující Mizera jej podrazil a šel poprvé pykat na trestnou lavici. Opavští tak získali příležitost na srovnání skóre, ale pouhé dvě lehké střely Plachkého nemohly brankáře Cikánka ohrozit. Další možnost měli při druhé početní převaze v 10. minutě. Forvard Kocián se odvážil k sólu přes celé hřiště, jeho snažení překazil až kladenský gólman. V čase 12:07 byl vyloučen za držení kapitán domácích Kříž a v následném oslabení inkasoval Slezan podruhé. Voráček přihrál do dobré pozice Sedláčkovi, na jehož prudkou střelu k pravé tyči neměl Krejčí nárok. Opava přece jenom poté trochu přitlačila na pilu, ale kladenská obrana pracovala na výbornou.

Po přestávce opět udeřili hosté. Necelých padesát vteřin po zahájení druhé dvacetiminutovky si pohrál s pukem Látal a střelou příklepem zvýšil už na 0:3 pro Rabat. Hned po obdrženém gólu se naskytla Opavě možnost snížit při přesilovce pěti proti třem. Trenér Suchánek poslal do hry obránce Husku s Kokavcem, které podporovali v útoku Polok, Kocián a Tůma. Hosté však velmi dobře bránili a nepustili Slezany téměř do žádné šance. V čase 24:46 vyfasoval Kazatel deset minut za nesportovní chování. Následující minuty patřily Opavským. Kokavec dokázal šikovně vystřelit od modré čáry, brankář hostí jen vyrazil, načež následně dorážel Weiss, ale ani tomu se nepodařilo vstřelit kontaktní gól. Povedlo se to až v 31. minutě. Pokus Trefila od modré tečoval šikovně Kříž a puk doplachtil až do Cikánkovy svatyně. Slezan získával od druhé půle utkání na převaze, Kladno jakoby se snažilo dvoubrankový náskok ubránit, přičemž hrozilo alespoň z rychlých brejků. Jeden z nich se hostům do přestávky povedl, dokonce při vlastním oslabení ujela domácím opět dvojice Látal - Kazatel a jako podle stejného scénáře přidali čtvrtý zářez.

Ve 45. minutě využil zaváhání obránce Černý, položil si gólmana, ale štěstí mu nepřálo. Stejně tak Polokovi o chvíli později, když trefil jen tyč. Na druhé straně se blýskl kladenský Kos, který si svižným pohybem dokázal udělat prostor pro střelu mezi kruhy, ale nechal pouze vyniknout Krejčího. Opava stupňovala svůj tlak, z něhož vyplynuly pokusy Černého a Kříže. Sedm minut před koncem si Hlusička vykoledoval menší trest + deset minut za naražení zezadu, v následném oslabení mohli ještě paradoxně zvýšit svůj náskok, když Voráček se řítil sám na gólmana. Tichý ho zahákoval a bylo jasné, že půjde sedět. Tůmovi rozhodčí Šír udělil navíc deset minut za nesportovní chování. Opavským strašně rychle ubíhal čas a bylo zřejmé, že drama se šťastným koncem dnes neuvidíme. Zadáci Plachký s Huskou se snažili ranami z dálky ještě vykřesat naději, ale nepodařilo se. Kladno po zodpovědném výkonu vyhrálo zaslouženě 4:1.

Karel Suchánek (Opava): "S Kladnem bychom mohli soutěžit jenom v případě, že bychom měli všechny hráče zdravé. Mají nesmírně silný tým a u nás se výpadek několika hráčů hned projevil. Přesto bych chtěl klukům za dnešní zápas i za celé play-off poděkovat, bojovali, hráli aktivně, ale soupeř byl prostě lepší. Kladno má mnohem zkušenější hráče, ten rozdíl byl patrný. Přesto hodnotím sezónu jako velmi úspěšnou, před začátkem jsme nevěděli, jak vůbec bude vypadat, a nakonec jsme v play-off vyřadili Spartu. Ještě jedou bych chtěl hráčům poděkovat."

Petr Kasík (Kladno): "Opava ukázala svoji kvalitu už v Praze proti Spartě. Od začátku jsme věřili v sílu našeho mužstva a v postup. Jsem rád, že se to podařilo hned po dvou zápasech. Někteří hráči na druhé utkání neodcestovali a v Opavě jsme hráli už jen na tři pětky. Teď se těšíme na dalšího soupeře a doufám i dál v úspěch."