Dorostenci nešťastně prohráli na Spartě

• sobota 17. listopadu 2007
  • Tomáš Kubánek, David Pavlíček

Opavský dorost nad svými sparťanskými vrstevníky dlouho, ovšem nakonec odjíždí z T-Mobile Arény s prázdnou. Ve 25. minutě Slezan vedl po brankách Koschatzkého už 2:0, ale chvíli po polovině zápasu již bylo srovnáno. Poté se situace obrátila a Opavští doháněli vedení Pražanů. Srovnat stav 4:3 se jim už však, i přes enormní snahu, nepodařilo.

21. kolo, pátek 16. 11. 2007

HC Sparta Praha

4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 27. Hanták, 31. Rubeš, 46. Kniazev (Hanták, Krpata), 51. Kniazev (Hanták, Švidra) – 16. Koschatzký (Vítek), 25. Koschatzký (Džemla, Dohnal), 47. Fišara (Džemla, Baďura). Rozhodčí: Fraňo - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 68. Zákroky brankářů: 28:29.

Kocián – Grin, Koranda, Veselý, Drvota, Švidra, Koževnikov, Dvořák, Vítek R. – Kubů, Sovík, Hanták, Kniazev, Krpata, Tůma, Chára, Rubeš, Eis, Dvořáček, Kejdana, Merta.

Orčík – Roupec, Kysela, Rýpar, Chvostek, Žídek, Dohnal – Vaněk, Wittek, Novák, Vítek J., Fišara, Mach, Džemla, Koschatzký, Baďura.

Samotné utkání začali lépe domácí; při vlastním oslabení se do obrovské šance dostal Džemla. Tomu před prázdnou branku posílal puk Vítek, Džemla však na kotouč nedosáhl. Před Kociánem se chvíli nato objevil osamocen Baďura. Na domácího brankáře zkusil bekhendový blafák, Kocián však jeho pokus kryl a byl pozorný i při následné dorážce Fišary.
První šanci zaznamenala Sparta až polovině třetiny, kdy Kniazev, stejně jako Džemla na začátku utkání, nedosáhl na puk poskakující před prázdnou brankou. Tím se však sparťané osmělili, velkou příležitost promarnil sám před Orčíkem Hanták, stejně jako Tůma po Grinově pasu. Před brankovištěm se poté zjevil i domácí Radek Vítek, ale Orčík skvěle zasáhl lapačkou. V šestnácté minutě na trestnou lavici putoval hostující Rýpar a Sparta se připravovala na tlak. Při vlastní rozehrávce v obranné třetině se však srazil Grin s Chárou. Puk volně poskakoval na pravém kruhu a Kocián pro něj vystartoval z brankoviště. Rychleji u něj však byl Jakub Vítek, který ho postrčil Koschatzkému, na něhož čekala opuštěná klec, a tak šli Slezané do vedení.
Další přesilovka se už domácím vydařila o poznání lépe. Ostřelovali Orčíkovu branku jak to jen šlo, avšak bez gólového efektu. Na opavském gólmanovi si vylámal zuby Chára, ale i Sovík, Kniazev, Hanták a Veselý.

Do historie druhého dějství se výrazně zapsala až v pětadvacáté minutě Opava. A byl to zápis gólový. Džemlovu přihrávku využil opět Koschatzký, když z první prostřelil Kociána mezi betony.
V tu chvíli vypadala situace pro domácí kriticky, avšak ne nadlouho. Srdce hokejového milovníka zaplesalo, když si ve 26. minutě vzal ve vlastním pásmu puk Hanták, prokličkoval se až před Orčíka, kterého chladnokrevně pokořil forhendovým blafákem a střelou pod horní tyč snížil.
V tu ránu byla Sparta na koni a plna energie. Eis před prázdnou bránou mířil vedle, střelu Dvořáčka kryl Orčík. Ve 31. minutě se do šance dostal Chára, který přebral přihrávku ve středním pásmu a protáhl se mezi dvěma obránci. Neměl šanci vystřelit, protože byl faulován a rozhodčí ihned nařídil trestné střílení. Puk si vzal Rubeš a Orčíka si dokonale vychutnal – 2:2!
Avšak Opava se nevzdávala. Od modré pálili v přesilovce Žídek a Koschatzký, na oba však vyzrál Kocián. Ten měl i notnou dávku štěstí, to když se k odraženému puku dostal před prázdnou brankou Baďura, do jeho střely však vložil hůl Sovík. Tečku za druhou třetinou udělal Drvota, když střelou přes obránce jen vyprášil Orčíkovy betony.

Chvíli po začátku třetí třetiny měla k vítězství opět blíže Opava. Džemla našel před prázdnou brankou Fišaru, ten se nemýlil a Opavští opět vedli.
O dvě minuty později však bylo opět vyrovnáno; Krpata našel mezi kruhy Kniazeva, který střelou do protipohybu překonal Orčíka.
Poslat Opavu zpět do vedení mohl hned nato Koschatzký, avšak Kocián byl proti a tak se skóre měnilo na druhé straně. Obrat skóre dovršil svým druhým gólem Kniazev, který v pádu protlačil puk za brankovou čáru – 4:3!
Opavští svůj tlak ke konci třetiny stupňovali. Kociána prověřil Wittek, tyč rozezněl od modré Chvostek a dorážku Vaňka kryl opět domácí brankář. Ten se vyznamenal i proti střele Dohnala. Tlak Opavy byl v tuto chvíli obrovský. Sparťané se stěží dostávali z třetiny a čím dál tím častěji se osvobozovali pouze za cenu zakázaného uvolnění. Přesto se dostali do šance. Z ojedinělého útoku pálil v osmnácté minutě po Tůmově přihrávce Sovík, opavský brankář však předvedl efektní zákrok lapačkou. To od něj bylo pro dnešek vše, protože hned nato putoval na střídačku; Opava se pokoušela vyrovnat se šesti hráči v poli. Spartu však dnes držel Kocián. S přehledem kryl všechny rány od modré, i obrovskou šanci půl minuty před koncem, kdy tváří v tvář čelil osamocenému Žídkovi. Těsné vedení se nakonec podařilo domácím udržet.