Dramatické utkání zvládl lépe Havířov, odveta je na programu v pondělí

• sobota 02. března 2013
  • Filip Lefenda, Petr Miklas

Vyrovnané střetnutí se smutným koncem pro Slezan. Opava nastoupila v sobotní podvečer k prvnímu zápasu v rámci čtvrtfinále play-off na ledě havířovského AZetu, který byl v tomto mači jednoznačným favoritem. Hosté se však dostali do rychlého vedení a ačkoliv dokázal soupeř otočit a vypracovat si dvoubrankový náskok, tým Karla Suchánka zbraně nesložil a dokázal srovnat. Dramatický závěr nakonec zvládli o chlup lépe Havířovští, kteří tak vedou v sérii 1:0 na zápasy.

ČF1, sobota 2. 3. 2013

6:4 (2:1, 1:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 18. Haas (Sztefek), 19. Rimmel (Kolařík, M.), 26. Stránský (Kanko), 42. Haas (Prokop), 51. Říčka (Sztefek), 60. Prokop - 3. Mlýnek (Kysela, Wolf), 31. Galvas (Bednárek, Herman), 36. Wolf (Měch, Mlýnek), 53. Kocián (Chalupa). Rozhodčí: Czubaj - Bojda, Mikler. Vyloučení: 5:7, navíc Maruna(AZ) a Mosler(OPA) 2+2 minuty za hrubost. Využití: 1:3. Diváci: 2287. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 5:3, 5:4, 6:4.

Daneček L. - Prokop, Vydra, Krisl, Zientek L., Hegegy, Zientek M., Rimmel, Hartmann - Daneček J., Najdek, Maruna - Říčka, Haas, Sztefek - Bursík, Pechanec. Klimša - Kolařík, Stránský, Kanko

Šafránek – Kysela, Vrabel, Galvas, Tichý, Tůma, Kukol, Mosler, Bednárek – Mlýnek, Džemla, Měch, Herman, Vítek, Polok, Vlašánek, Pavelek, Kocián, Wolf, Svoboda, Chalupa

Začátek zápasu přinesl celkem předpokládaný vývoj, domácí se tlačili do útoku, ale obrana Slezanu byla připravena. Ve 3. minutě Opava využila přesilovku díky skvělé kombinaci, kterou předvedli Wolf, Kysela a střílející Michal Mlýnek, který setrefil mezi Danečkovy betony. Poté se hosté dostali na koně, svou obrannou hru ještě vylepšili a domácí se jen těžko dostávali do útočného pásma.

Až na začátku 7. minuty předvedli pěknou souhru havířovští Najdek s Krislem, který si najel na jeho od modré, ale netrefil branku. O necelé 2 minuty později měli hosté možnost navýšit své vedení, když se do samostatného úniku dostal Vítek, ale bekendový blafák mu Daneček chytil.

13. minuta přinesla dvě velké šance domácích - nejprve Jan Daneček pálil z pravé strany, poté se Prokop od modré čáry vydal na výlet až před Šafránka, ale ani nadvakrát jej nepřekonal. Hra byla nakonec přerušena pro posunutou branku.

V polovině 18. minuty už se radovali i domácí, když využili přesilovku zásluhou Radima Haase, který si vybruslil z poza branky a trefil se nad rameno Šafránka. Neuplynula ani minuta a AZ vedl, když si slabší chvilku vybral Dušan Šafránek, kterému prošla střela Patrika Rimmela od červené čáry. Nic dalšího už se nestalo a tak po první třetině platil stav 2:1.

Hned na začátku druhé třetiny měl obrovskou šanci domácí Kolařík, ale jeho rána těsně minula levý horní růžek Šafránkovy branky. Ve 26. minutě už AZ své vedení navýšil - po nádherné akci - Petr Kanko nahodil puk od levého mantinelu před branku, kde stál Vít Stránský, který zády k brance šikovně tečoval puk mimo Šafránkův dosah.

Na konci 28. minuty mohli hosté snížit, ale Kocián byl ve velké šanci faulován Prokopem. Rozhodčí nařídil trestné střílení, které sám faulovaný hráč nevyužil, protože Daneček jeho střelu vyrazil.

Na začátku 31. minuty Opava využila svou další přesilovku, když od modré přesně vypálil David Galvas. O 2 minuty později mohl Slezan i vyrovnat, když Pavelek hledal před odkrytou brankou Svobodu, ale ten promáchl.

Chvíli poté se po Krislově dlouhé přihrávce dral do úniku Sztefek, který byl křižován obráncem, zkusil střelu bekendem, ale Šafránek se překonat nenechal. Opět se potvrdilo otřepané pravidlo nedáš-dostaneš, protože ve 36. minutě Opava vyrovnala - využila další přesilovku, když se po souhře s Měchem a Wolfem trefil do poloodkryté branky Michal Mlýnek. Navíc byl signalizován trest pro Prokopa, takže opavská přesilovka pokračovala.

Zdálo se, že rozhodčí pískl dřív, než branka padla, proto domácí po brance vehementně protestovali, dokonce i brankář Daneček. Navíc diváci zaházeli led odpadky. Po dvou třetinách se tedy mohlo hrát v podstatě od začátku, protože byl stav 3:3.

Třetí část nemohla pro domácí ani začít lépe - uběhlo něco málo přes minutu, když AZ poslal po rychlém protiútoku do vedení Radim Haas, který prostřelil Šafránka. Ještě veseli bylo o necelých deset minut později, to se trefil přesně pod víko Robert Říčka.

Ale už na začátku 53. minuty vykřesal pro Opavu naději Ivo Kocián, který si vybruslil před Danečka a poslal puk pod horní tyč jeho branky. Navíc měli hosté v téže minutě možnost přesilové hry, kterou ale tentokrát nevyužili.

V 56. minutě mohl domácí uklidnit Haas, ale z dobré pozice netrefil branku a nezavršil svůj hattrick. Uplynulo něco přes minutu, když byl vyloučen hostující Tichý, čímž dal Azetu další šanci dát pojišťovací gól. Ve stejnou chvíli se do sebe pustili havířovský Maruna s opavským Moslerem, oba byli za svou boxerskou vložku odměněni trestem na 2+2 minuty za hrubost.

Nicméně Havířov přesilovku využít nedokázal, přestože Prokop našel úplně volného Stránského, ale tomu radost zkazil výborným zákrokem Šafránek. Minutu před koncem třetiny si vzali hosté oddechový čas, po kterém se rozhodli odvolat brankáře. Hra vabank však hostům nevyšla, protože jejich rozehrávku vystihl Petr Prokop, který vyrazil do útoku a bez problémů trefil opuštěnou klec Opavy.

Tím upravil konečnou podobu výsledku na 6:4 a definitivně pečetil výhru Azetu, jenž tak v sérii vede 1:0. Druhé utkání čtvrtfinálové série se hraje v pondělí 4.3. od 18 hodin na ledě Opavy.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava):

V první třetině jsme se ujali vedení 1:0, ale pak jsme udělali zbytečné fauly, kterých Havířov využil, otočil na 2:1 a ve druhé části nám odskočil na rozdíl dvou branek. Do zápasu jsme se však vrátili, jenže Pavelek neproměnil svůj nájezd a Ivoš Kocián nedal trestné střílení, což byly podle mého dva rozhodující momenty utkání. Hrálo se až do úplného konce zápasu, byla to typická bitva play-off.