Laciná chyba poslala vítězství do Brna

• sobota 09. října 2004
  • Michal Berg

O p a v a - Pouze první pětiminutovka mohla přinést opavským uspokojení. Po slibném začátku, kdy Opava přitlačila Kometu před Maláče ovšem udělal Procházka školáckou chybu a Černý otevřel skóre. Potom už se domácí nedokázali dostat do tempa, ale ani hosté se při hře dopředu nepřetrhli a tak byl k vidění velmi chabý zápas. V zápase plném vyloučení přidali hosté druhý gól ve dvojnásobné přesilovce, trefil se opět Černý, a přestože Opava snížila Hebarem, obrat v zápase se již nekonal. Hosté si tak odvezli zasloužené vítězství.

12. kolo, sobota 9. 10. 2004

1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

HC Kometa Brno

Branky a nahrávky: 52. Hebar (Harazim) - 6. Černý, 41. Černý (Mikel, Meluzín). Rozhodčí: Buksa - Záviský, Tuizal.Vyloučení: 8:7, navíc Appel a A.Lhotský 10 min. OT. Využití: 0:1. Diváci: 250. Střely na branku: 21:34.

Šlupina - Houdek, Chvátal, Bartoň, Procházka, Vnenk, Přibyla - T. Lhotský, Kašík, Rozum - Adamčík, Boháč, Kříž - L. Lhotský, Harazim, Suchánek - Hebar, Harazim.

Maláč - Mikel, P. Staněk, Elsner, A. Lhotský, Chvojka, Vyrůbalík, Strýček - Navrátil, Brančík, Černý - Nohel, Sedláček, Baranyk - Moskal, Appel, Fadrný - Meluzín.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Šlupina, 2. Vnenk, 3. Hebar

Lahůdka zápasu: Zásah Romana Šlupiny proti pokusu Pavla Nohela. Brněnský útočník dostal dobrou přihrávku na pravé křídlo a vzápětí vystřelil, puk ale zachytil bleskurychlý Šlupinův semafor.

Zajímavost zápasu: Hned dva bývalí kapítáni Slezanu se objevili na ledě v drese Komety. Pavel Nohel kapitánoval Opavě ještě v extraligových dobách, Richard Brančík zase vedl tým do bojů v sezónách 1999-00 a 2000-01.

Co rozhodlo: Dobrá obrana Komety a chvílemi naprostá útočná bezmocnost Opavy. Zatímco v předchozích zápasech si Opava vypracovala mnoho šancí a doplácela na jejich nevyužívání, dnes vyslala na soupeřovu branku pouze 21 střel a z toho většinu z uctivé vzdálenosti...

Už tradičné slabá návštěva v Opavě viděla velmi slibný nástup domácích borců, kteří si během prvních pěti minut vytvořili souvislý tlak a nedali brankáři Maláčovi v brance hostí chvíli oddechnout. Nicméně stačila jedna hloupá chyba obránce Procházky, který si lehkovážně pohrával s pukem před vlastní brankou, a obraz zápasu se rapidně změnil. Michal Černý obral Procházku o puk a lehce překonal i brankáře Šlupinu.

Na domácí hráče zapůsobila inkasovaná branka jako studená sprcha a přestože měli do konce první třetiny k dispozici tři přesilové hry, tak se nedokázali dostat do vážnější střelecké pozice, pouze tvrdá Houdkova rána Maláče vystrašila. Hosté se soustředili na perfektní defenzívu a rychlé brejky, po jednom z nich neuspěl proti Šlupinovi ve velmi dobré šanci Navrátil.

Festival vyloučení pokračoval i ve druhé třetině, která přinesla ještě slabší hokej než ta první. V opavském dresu se nenašel nikdo, kdo by na sebe vzal zodpovědnost zakončení, hráči alibisticky hledali lépe postavené spoluhráče, ovšem k nim se puk povětšinou přes nohy a hole protivníků nedostával. Brno mohlo své vedení pojistit Brančíkem, ale bývalý opavské kapitán zamířil jen do lapačky domácího gólmana. Před Maláčem se toho příliš zajímavého neudálo, nejblíže gólu byla Opava po Harazimově dorážce a po brejku Hebara s Hruškou, který ale zkazila nepovedená otočka druhého jmenovaného.

Přestože vítezný gól vstřelila Kometa až ve třetí části, rozhodujcí momenty přišly už na konci druhé třetiny. Nejprve Chvátal naprosto nepřiměřeně situaci narazil na mantinel Moskala a poté sekl Boháč Černého a Kometa mohla hrát více než minutu a půl proti třem. Přesilovku jí sice přeťala druhá přestávka, ale těsně po návratu prvního vyloučeného na led se za Šlupinova záda dokutálela Černého dorážka.

Opava přeskupila útočné řady a teprve za stavu 0:2 se dostala k několika slibným šancím, souvisleji se v útočném pásmu ale dokázala usadit pouze řada s mladíky Hebarem a Hruškou. Ti také připravili jediný opavský gól večera, Harazimův pokus ve skrumáři dorazil za Maláče Hebar a zaznamenal svou šestou branku v sezóně.

K vyrovnání už ale Opava nedokázala najít síly. I když dostala od sudího Buksy možnost hrát další přesilovky, její situaci nejlépe vystihla situace z 57. minuty, kdy Kašík při přesilovkovém rozestavení po dlouhém váhání namísto střely či přihrávky zakopnul a hostující obrana puk odehrála do bezpečí. Hosté mohli své vítězství ještě pojistit, ale dvakrát neuspěl Nohel - poprvé byla proti Šlupinova lapačka a podruhé vyrážel pokus dalšího bývalého oopavského kapitána ramenem z brány Houdek. Kometa přesvědčivou obranou v závěru ani nepustila Slezany ke hře bez brankáře a odvezla si z Opavy zasloužené vítězství.

Pavel Hulva (Opava): Brno bylo kvalitním mužstvem, v němž má všechny posty vyrovnané. My jsme dělali hodně osobních chyb, za což jsme už v šesté minutě zaplatili gólem. Pak jsme ke konci dvojnásobného oslabení dostali druhý; to už se pak těžko otáčí.

Svatopluk Číhal (Brno): S výsledkem jsem spokojen, i když hra asi nebyla příliš líbivá. Nehráli jsme úplně optimálně, ale nepouštěli jsme soupeře hlavně moc do šancí.