Opava veze z Brna první výhru

• pátek 09. září 2005
  • Jiří Filip, Michal Berg

B r n o - Vstup do nové sezóny se opavským juniorům povedl. Po disciplinovaném výkonu, podpořeném kvalitním výkonem brankáře Křejčího, dokázali hráči Slezanu zvítězit v Brně vysoko 5:0. Čtyři branky vstřelila první pětka, sám Jan Weiss přidal ke gólu dvě přihrávky. Zajímavostí zápasu byla dvě neprosměněná trestná střílení, neuspěli jak domácí Matušek, tak opavský Kapsa. První domácí zápas čeká juniory v sobotu.

1. kolo, čtvrtek 8. 9. 2005

HC Kometa Brno

0:5 (0:3, 0:1, 0:1)

Branky: 2. Tůma (Weiss), 10. Huska (Weiss), 18. Kříž (Tůma), 32. Weiss (Kokavec), 57. Wolf (Fuks, Chalupa). Rozhodčí: Polák - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 10:8 navíc Giba - Kříž oba 10 minut. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 30. střely na branku: 36:18.

Hubačka (18. Jedlička) - Giba, Tinka, Kudláček, Pinka, Sommer, Špelda - Kulhaj, Zábranský, Barták - Matušek, Vincour, Zeithammer - Pěcha, Čikl, Kočan - Kubica, Kundrátek

Krejčí - Balcar, Koloničný, Plachký, Vrábel, Huska, Kokavec - Weiss, Kříž, Tůma - Fuks, Kocián, Herman - Wolf, Kapsa, Jurdič - Chalupa

Oba týmy vstoupily do zápasu svižně. V první šanci nové sezóny se ocitl brněnský Vincour, který zpracoval přihrávku Zeithammera a prudkou střelou vyprášil Krejčího betony. Domácí se hned v úvodu zápasu usadili v útočném pásmu, jenže z přemíry útočení zapomněli na zadní vrátka. Po pravé straně kluziště ujel opavský Weiss, který ještě vylepšil pozici pro Tůmu a ten byl neomylný - 0:1. V šesté minutě nabídl obránce hostí Vrábel nepřesnou rozehrávkou šanci Vincourovi, ale ten v překvapení trefil jen dobře postaveného brankáře. Tři minuty na to nechali brněnští obránci projít až těsně před brankáře bez povšimnutí Kapsu, ten k jejich štěstí však střílel nepřesně.

Hra Komety v těchto chvílích trpěla řadou nepřesností, zejména při rozehrávce ve vlastním pásmu. Při jedné takové se puk dostal na modrou čáru, kde stál Huska a ten propálil vše, co mu stálo v cestě - 0:2. Nepovedený nástup do utkání se v polovině první třetiny mohl ještě zhoršit při vyloučení Giby, který dostal menší trest za bránění ve hře. Hosté se ve třetině dokázali usadit až v době, kdy z jejich přesilovky uběhla celá minuta a ani tahle návštěva neměla dlouhého trvání, domácí oslabení zvládli bez problému. Chvíli na to dostali i oni šanci předvést svou přesilovou hru, to když za sekání usedl na trestnou lavici Plachký. Brno sevřelo soupeře před jeho vlastní brankou na celé dvě minuty, ale k žádnému zakončení se nedostalo, nebezpečně vypadalo pouze nahození jednoho z obránců od modré čáry, kterému ale chyběla přesnost.

V osmnácté minutě znovu udeřilo na druhé straně. Po střele Tůmy vypadl gólmanovi puk, k němu se dostal Kříž a trefil přesně - 0:3. Za tohoto stavu došlo k výměně v domácí kleci, Hubačku nahradil Jedlička. V závěru první třetiny hráli domácí ještě jednu přesilovou hru, v ní se k zakončení dostali Bartákem, kterého ovšem brankář Krejčí bez problému vychytal.

Dobrou šanci na snížení měl hned v úvodu prostřední části hry Vincour, když najížděl zprava, gólman však prostor u tyčky dobře pokryl. Pak to zkoušel ještě Kulhaj, ale i ten vyšel na prázdno. Ve 22. minutě se Kometa dostala ve vlastním oslabení do přečíslení 2 na 1, Kulhaj však místo přihrávky zvolil střelu, se kterou si gólman poradil. V rozmezí od 23. do 25. minuty se na trestnou lavici hostí postupně usadili Herman a po něm i Fuks. Ani tuto početní výhodu však domácí nedokázali využít, když brankáře Opavy ohrožovali pouze střelami od modré čáry, se kterými neměl Krejčí sebemenší problémy.

Brno se těmito přesilovkami dostalo do tempa a hrnulo na opavskou branku jeden útok za druhým. Tvrdá rána v podání Pinky mířila jen těsně nad horní růžek. Chvílemi až drtivému tlaku Opava odolávala pouze díky bezchybnému výkonu svého brankáře. Kometu v dalším útočení zastavilo vyloučení Kubici a po něm i Matuška, po kterém se museli více než půl minuty bránit dvojnásobné početní převaze. Trest se dostavil v zápětí. To na modré napřáhnul Weiss a ránu z jeho hole zastavila až síť za Jedličkovými zády - 0:4. Navíc měla Opava stále ještě výhodu klasické přesilovky, v ní se ale už do šance nedostala.

Častá vyloučení pokračovala i nadále, tentokrát se proti pravidlům provinili hráči Opavy, jmenovitě Balcar a po něm Kokavec. Ani další výhoda dvou mužů v poli nebyla domácími hráči využita. Navíc se brněnští dopustili další chyby v rozehrávce a Špelda musel zatáhnout za záchranou brzdu v podobě faulu a síly na ledě se vyrovnali. Po dvou třetinách se tak šlo do šaten za stavu 4:0 pro Opavu.

Na začátku poslední části hry byl vyloučen Pinka. V přesilové hře to z prostoru mezi kruhy zkoušel Weiss, ale golman Jedlička stál na správném místě. Ve 45. minutě se do šance dostával domácí Špelda, ovšem v rozhodující chvíli ho puk neposlechnul. Pak byl v samostatném průniku podražen Kubica a bylo z toho trestné střílení pro Brno. K jeho exekuci se postavil Matušek, ale střela z jeho hole šla nad branku. Na hře domácích už byla vidět nervozita, často nedokázali udržet kotouč na svých hokejkách, navíc byl při prodírání se do útočného pásma sražen jeden z hráčů Opavy a bylo tu další trestné střílení, tentokrát na druhé straně.

Při něm se vyznamel golman Jedlička, když vystihnul Kapsův pokus o blafák. V polovině závěrečné třetiny se Kometa nadechla k náporu, ale k zakončení chyběla přesnější přihrávka. Nepřesné brankářovo vyhození mohl trestat Fuks, který zachytil puk na útočné modré, ale Jedlička předchozí zaváhání dobrým zákrokem napravil. Velkou příležitost vsítit premiérový gól v sezoně mělo Brno v 55. minutě, ale Kulhaj, Matušek a po nich ani Sommer na Krejčího nevyzráli. Opavský brankář zazářil o další půl minutu později při ještě větších šancích domácích hráčů. Nejprve Sommer z otočky a po něm ještě dorážel Kundrátek, světlo za brankou se nerozsvítilo ani tentokrát. Gólovou tečku za dnešním zápasem udělali hosté v přesilové hře při vyloučení Giby. V ní se dostali do přečíslení 2 na 1, Fuks vybídnul ke skórování Wolfa a ten zavěsil - 0:5. Zbytek utkání už se pak pouze dohrával, Kometa si tedy na první branku v nové sezoně bude muset počkat minimálně do soboty, kdy na domácím hřišti přivítá mužstvo Třince.

Jiří Rech (trenér HC Kometa Brno): "Co říct. První třetina, poměr střel 12:4, branky 0:3. Nemohli jsme dát gól, ze šesti tutovek nedáme branku. Z dalšího našeho tlaku pak plynuly chyby, které soupeř trestal. Herně to bylo dobré, ale výsledek 0:5 hovoří jasně."

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava): "Bylo to první utkání sezony. Ze začátku to bylo nervozní, ptotože jsme soupeře neznali, vycházeli jsme ze zajištěné obrany. Utkání bylo vyrovnané, myslím, že ve druhé třetině nás domácí i přehrávali, ale my jsme využily šance k brejkům a to zápas rozhodlo."