Opavskou tvrz dobyl Prostějov, drama rozhodlo prodloužení

• středa 31. října 2012
  • Jan Šimek, Filip Lefenda

Opavští hokejisté vstoupili do utkání s favorizovaným Prostějovem, který do slezské metropole přijel bez své ofenzivní akvizice Lubomíra Korhoně, velmi dobře a v první třetině se ujali zásluhou Měcha do vedení. Hosté v dalším dějství skóre srovnali, ale ve třetí části Slezan opět strhl vedení na svou stranu. Na konci utkání však Jestřábi podruhé vyrovnali v přesilovce pět na tři a v prodloužení si po brance Arnošta připsali bonusový druhý bod.

12. kolo, středa 31. 10. 2012

2:3p (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

HK Jestřábi Prostějov

Branky a nahrávky: 8. Měch (Kukol, Herman), 46. Herman (Černý, Tichý) - 25. Jedlička (Handl, Novosad), 56. Zachar (Kolibár), 62. Arnošt (Kolibár). Rozhodčí: Czubaj - Barteček, Moravec. Vyloučení: 9:5 navíc Tichý (OPA) 10 min. OT (nesp. chov). Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 380. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.

Šafránek - Vrabel, Galvas, Tichý, Tůma, Kukol, Bednárek - Mlýnek, Měch, Herman, Vítek, Vlašánek, Pavelek, Wolf, L. Černý, Baďura, Chalupa.

Vrba - Jedlička, Kolibár, Kumstát, Arnošt, Tomiga, Finkes, Kaluža - Handl, Novosad, Duba, M. Černý, Šebek, Zachar, Kryl, Kovařík, Popelka.

Utkání začalo přesilovkou hostujícího celku, když se z ledu poroučel vinou hákování Galvas. Jestřábi ale výhodu jednoho muže v poli nevyužili. Na první vážnější šanci se tak čekalo do 5. minuty. V té vyslal Tůma žabičkou do úniku Vlašánka, který však své sólo brankou nezakončil. V 7. minutě dostali výhodu přesilové hry také domácí, kteří s ní naložili o poznání lépe. Už po třinácti vteřinách neudržel Vrba ve výstroji nahození Kukola a ke kotouči se tak dostal Tomáš Měch, který jej pod tělem prostějovského brankáře poslal do hostující svatyně. Prostějov vážněji zahrozil ve 12. minutě, kdy se do úniku dva na jednoho dostali Kovařík s Popelkou. Druhý jmenovaný sice obdržel od Kovaříka přihrávku, senzačně jej však vychytal Dušan Šafránek. Krátce před úvodní sirénou byl vyloučen domácí Bednárek a Prostějovští tak disponovali přesilovkou, která byla rozdělena do dvou period.

A zatímco v první třetině ji v nějakou nebezpečnou šanci nepřetavili, v té druhé už ano. Krátce po buly se ke střele z bezprostřední blízkosti branky dostal Duba, který však opět ztroskotal na pozorném Šafránkovi. Ve 25. minutě už ale opavský gólman lovil puk ze své klece. Prostějov hrál po faulu Tichého další přesilovku a Jestřábi jí tentokrát nepohrdli. Po sérii odrazů před opavskou brankou se ke kotouči dostal Robert Jedlička, který jej dokázal zvednout nad Šafránkův beton a srovnat na 1:1. Hra se poté uklidnila a snad se nikdo neurazí když řekneme, že druhá dvacetiminutovka příliš nepobavila. Hokej se začal hrát krátce před přestávkou. To se dostal k nebezpečné střele Handl, ale ta šla naštěstí pro Opavu těsně mimo. Na druhé straně vyslal dělovku Galvas, ale jeho ránu, která mířila do levého horního růžku Vrbovy svatyně, vytěsnil prostějovský brankář lapačkou mimo tři tyče. Posléze byl opavský bek vyloučen, ale Slezan oslabení přečkal bez újmy na skóre.

Do třetího dějství se tak šlo za nerozhodného stavu, ten ale dlouho nevydržel. Ve 46. minutě se totiž zrodila nádherná akce Slezanu, kterou započal Josef Tichý. Ten našel před brankou Lukáše Černého, který bez přípravy našel Bohumila Hermana a opavský forvard tak usměrnil kotouč do prázdné klece. Vedení ale Opavským do konce třetiny nevydrželo. O deset minut později se totiž trefil David Zachar, který dorážel za Šafránkova záda ránu Kolibára. Hosté tímto gólem využili přesilovku pěti proti třem a stále měli ještě výhodu jednoho hráče. Blízko jejímu zužitkování byl chvíli poté nikým nehlídaný Duba, Šafránek si ale připsal důležitý zákrok. Další emoce přišly na řadu v 58. minutě, kdy měli rozhodčí plné ruce práce, aby zabránili hromadné šarvátce. Výsledkem potyčky však bylo k překvapení všech pouze vyloučení domácího Měcha a tak se musela Opava opět bránit. Jestřábi už ale udeřit nedokázali a po šedesáti minutách tak svítily na světelné tabuli dvě dvojky.

Rozuzlení mělo přinést pětiminutové prodloužení a taky se tak stalo. V 62. minutě objel Adam Arnošt domácí bránu a zasunul kotouč pod Šafránkův beton. Vyhrocený duel tak nakonec skončil lépe pro Prostějov, který si odváží z Opavy dva body, na Slezan zbyl jeden.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava):

Z naší strany to byl velice těžký zápas. Dva hráči nám hráli se sebezapřením, Mosler díky vysokým teplotám nenastoupil vůbec. Všechno se to shromáždilo dohromady a taky proto jsme z hlediska obrany nepodali optimální výkon. Utkání ovlivnila hrubá chyba rozhodčího, který nás poslal za stavu 2:1 pár minut před koncem do tří, když byl vyhozený kotouč jasně tečovaný holí jednoho z hráčů soupeře a o přímé vyhození tedy nešlo ani náhodou. Trest navíc dostal vyloučen, který tou dobou vůbec nebyl na puku. Pochybuju o tom, zda rozhodčí tuto situaci zvládli.

Petr Zachar (trenér LHK Jestřábi Prostějov) se k utkání odmítl vyjádřit.