Po nemastném začátku zasloužené vítězství

• sobota 29. listopadu 2003
  • Jaroslav Šindelář, Tomáš Kubánek

O p a v a - Vzestupnou tendencí se vyznačují výkony i výsledky Opavy. Po domácí výhře 3:1 s Jihlavou porazil stejným výsledkem Slezan i ambiciózní Ústí nad Labem a alespoň bod si tak připsal již popáté za sebou. Skalp Severočechů ale domácí nezískali snadno. V první třetině se aktivity chopili hosté, poté však převzali iniciativu Opavští a dvoubrankové vedení si v pohodě pohlídali.

, sobota 29. 11. 2003

3:1

HC Slovan Ústí nad Labem

14. Kaňka (Zdeněk), 45. Lhotský (Zdeněk), 49. Sochorek (Šebesta) - 6. Adamský (D. Tvrzník). Rozhodčí: Trombík - Jureček, Mana. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 410.

Hamrla - Vosátko, Mocek, Přibyla, Prokop (38. Vnenk), Růčka(17. Kramný), Tůma - Horný, Sochorek, Šebesta - Lhotský, Zdeněk, Kaňka - Mikšan, Harazim, Rozum.

Sáblík - Kříž, Kočí, Pavlas, Skuhrovec, Mrázek, Malinský, Drábek - Buďa, Lipina, Tvrzník M. - Kudrna, Hodek, Koudelka - Appel, Sýkora, Dragoun - Sedlák, Tvrzník D., Adamský.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1.Zdeněk, 2. Hamrla, 3. Kaňka

Lahůdka zápasu: Ve 14. minutě hráli hosté první přesilovku a dalo se předpokládat, že protrhnou střeleckou smůlu. Jenže opavský Zdeněk si všiml, že jednomu z beků dělá problémy zpracování puku, špičkou hole mu ho vypíchl, rychle se kolem něj otočil a přestože byl osekáván přejel celé hřiště a skvěle načasovanou přihrávkou vybídl ke skórování Michala Kaňku, který si Sáblíka vychutnal. Touto akcí potvrdili své útočné choutky v oslabení, protože tímto způsobem skórovali už poněkolikáté.

Zajímavost zápasu: Jednoznačně start narychlo povolaného brankáře Roberta Hamrly, kterého si diváci můžou pamatovat z domácího duelu s Prostějovem, když do branky hostů nastoupil za stavu 4:1, ale přesto svým výkonem udržel naděje na vyrovnání a nevídaný zvrat v posledních minutách. Přesto neměl situaci lehkou, domácí obrana ho nechala na holičkách a tak si musel rychle zvykat. Za celý zápas vychytal více než 40 střel a hlavně v první třetině se postaral o to, že Opava držela nerozhodný stav 1:1.

Co rozhodlo?: Už několikrát zmiňovaný útlum Lvů ve druhé a třetí třetině, kdy se Slezané otřepali z těžkého k.o. v podobě neuvěřitelných šancí hostů v první třetině.

Poprvé do branky domácích nastoupil Robert Hamrla, ale celou první třetinu sledoval, jak se na něj valí útok za útokem. Ve 2. minutě měl první šanci Appel, ale střelu mezi betony brankář Hamrla vystihl. O čtyři minuty později se situace opakovala, brankař domácích opět zůstal nepřekonán. Hostující tým však vyhrál vhazování, puk se dostal k Danielovi Tvrzníkovi, který vypálil z kruhů dělovku, tu brankář s námahou vyrazil jen před sebe a pro Adamského už nebyl problém střelu dorazit do prázdné branky.

V 8. minutě měl šanci na zvýšení náskoku Dragoun, ale zblízka Hamrlu nepřekonal. O dvě minuty později se dostal až před Hamrlu hostující D. Tvrzník, ale bekendem ho nepřehodil. Ve 13. minutě hráli hosté první přesilovou hru, na modré chyboval jeden z ústeckých obránců, Zdeněk se dostal do přečíslení, které využil Kaňka, když střelou pod břevno nedal Sáblíkovi žádnou šanci. Hosté byli z této jediné střely zaskočeni a až ve 20. minutě měl velkou šanci Buďa, ale rozklekem se zaskvěl novic Hamrla.

Hned v úvodu se do šance dostal hráč Slezanu Zdeněk, ale bekendovou střelu pod břevno Sáblík vykryl. Ve 23. minutě domací brankář Hamrla vyhazoval puk před dotírajícím D. Tvrzníkem, trefil ale ústeckého Sedláka, který však trestuhodně minul prázdnou branku. Zanedlouho Lipina vybojoval puk, přihrál M. Tvrzníkovi, brankář domácích však stál opět na svém místě a včasným stažením betonů zabránil brance. O minutu později zkoušel štěstí domácí Horný, jeho střela šla však těsně vedle.

V první přesilové hře domácích našel Rozum na modré volného Kramného, ale ten nechal vyniknout Sáblíka. Po vhazování si Horný vybojoval puk jeho střela ale rozezvučela tyč. Ve 35. sebral Rozum puk Mrázkovi a nahrál ho na modrou najíždějícímu Kramnénu, ten ale znovu selhal v koncovce. O minutu později se puku zmocnila dvojice domácích hráčů Šebesta a Sochorek, vybojovalili ho okamžitě volnému spoluhráči Hornému, který z metru nechal vyniknout Sáblíka. Za okamžik Vosátko našel dlouhým pasem před brankou Sochorka, který však trestuhodně netrefil prázdnou branku. V závěru dostal Sochorek reparát mezi kruhy, jeho střela těsně minula Sáblíkovu branku, který vyprovokoval potyčku s domácím Šebestou, ale i tentokrát byla píšťalka sudího hluchá.

Ve 45. minutě zařídila rychlou branku dvojice domácích hráčů Zdeněk a Lhotský, když druhý jmenovaný zůstal uplně sám před bránou. O rychlou odpověd se snažil hostující Dragoun, ale mířil těsně vedle levé tyče. Ve 48. dostal Harazim ideální pas před Sáblíka, ten ho ale včas vypíchl a zmařil nadějnou akci. Vzápětí však obránci nestačil na Sochorka, který si najel na Šebestovu přihrávku a přeloboval ležícího Sáblíka.

Kolem 50. minuty se ústečtí dostávali z šoku a zvýšením agresivity si vypracovali řadu šancí. Střelu M.Tvrzníka a opakovanou dorážku Koudelky brankář domácích vykryl. Opava hrozila z brejků, po Vosátkově přihrávce střílel Horný pouze do lapačky brankaře Sáblíka.V 53. minutě Sýkora v ideální pozici trefil pouze brankovou konstrukci domácí branky.V závěru byl za oplácení vyloučen Buďa, čímž se stal teprve třetím vyloučeným za celý zápas. Opava přesilovou hru nevyužila a ani hostům nezbyly síly na srovnání a tak i přes slibnou první třetinu odjížděli s prázdnou.

Josef Doboš: Jsem rád, že kluci předvedli velmi dobrý výkon. Je vidět, že výkonnost jde pomaličku nahoru. První třetina z naší strany nebyla dobrá, špatně jsme bruslili, jakobychom měli před kvalitním soupeřem respekt. Od vyrovnání však náš výkon gradoval. Měli jsme hodně šancí a vyhrát jsme si zasloužili.

Vít Borůvka: Začali jsem dobře. Vytvořili jsme si v úvodu hodně šancí, z nichž jsme jednu proměnili. Vlastní chybou jsme však při přesilové hře nabídli soupeři situaci dva na jednoho, kterou sehráli výborně a vyrovnali. Postupem času přebírala Opava iniciativu a teď, po zápase, musím přiznat, že si vítězství zasloužila.