Po osmi kolech opět výhra

• sobota 22. listopadu 2003
  • Jaroslav Šindelář

O p a v a - Hráči Slezanu se radovali z vítězství po neuvěřitelných osmi kolech, když vyhráli doma s Prostějovem 6:5 a ještě před tím na půdě dnešního soupeře z Jihlavy 3:2 v prodloužení. Pro Slezany je to teprve druhá výhra v normálním hracím čase, když z prvního se radovali už v prvním kole v zápase s Mladou Boleslaví. Hráči tak ukázali, že vyhrát dokážou, akorát k tomu neměli vždy správnou motivaci. Dokladem toho bylo gesto po konci utkání k představenstvu klubu, kterému slíbili, že když zvítězí,tak se pomodlí.

, sobota 22. 11. 2003

3:1

HC Dukla Jihlava

5. Sochorek (Šebesta), 22. Kaňka (Vosátko), 26. Harazim (Mikšan) - 48. Padělek (Altrichter). Rozhodčí: Staněk - Vysloužil, Kašík. Vyloučení: 7:5, navíc Rytnauer (Jihlava) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 480. Střely na branku: 21:41.

Šlupina - Přibyla, Mocek, Vosátko, Tůma, Kramný, Ručka - Horný, Sochorek, Šebesta - Kaňka, Zdeněk, Lhotský - Mikšan, Harazim, Rozum.

Suchan - Šmarda, Kolafa, Kubeš, Duben, Staněk, Morava, Lupač - Čachotský, bakus, Rytnauer - Padělek, Altrichter, Sklenička - Cmunt, Kaňkovský, Říha - Lazorišák, Havel, Adamec.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1.Šlupina, 2.Harazim, 3.Šebesta

Lahůdka zápasu: Ve 26. minutě se domácí snažili vyhodit puk, aby se vysbodili z jihlavského sevření. Puk ale zachytí Mikšan, který se dostane do útočného pásma a od mantinelu vyšle přihrávku přes celou šířku na Harazima, který ač faulován, dopíchl puk za bezmocného Suchana.

Zajímavost zápasu: Celá lavička se neustále hecovala a nedávala šanci jakémukoli polevení ze strany hráčů. Na ledě byla slyšet i slova golmana Šlupiny, který neustále nabádal k bdělosti. To se v Opavě dosud nevidělo. Možná to byla vůle jít za vítězstvím za každou cenu a právě proti silnému týmu hráči ukázali, že si zaslouží lepší divácké ohodnocení než dostávali doposud.

Co rozhodlo?: Už několikrát vedla Opava velkým rozdílem ještě v závěrečné třetině, ale nikdy se jim nepovedlo docílit do vítězného konce. Hosté také přišli ve třetí třetině s velkým náporem, ale i když se jim podařilo vstřelit jednu branku, domácí padali do střel a příkladně bojovali za svůj tým. Dnes se ukázala větší vůle po vítězství.

Do zápasu nastoupili lépe hosté, kteří si povzbuzeni výhrou nad Berounem vytvořili tlak a následné vyloučení opavského Šebesty. Domácí se ale nezalekli a právě oni v oslabení nejvíce hrozili, když dvakrát ujeli Kaňka se Zdeňkem na jednoho obránce, jihlavský brankář Suchan byl na místě. Na druhé straně se ukázal brankář Šlupina, který odčinil Kramného chybné vyhození puku, a tvrdou střelu matadora Kaňkovkého betonem vyrazil. Ve 4. minutě odčinil své vyloučení Šebesta, který vybojoval puk pro Sochorka a ten nepovedenou střelou z kruhů překonal Suchana, když se puk od jeho ramene došoural za brankovou čáru.

Slezané povzbuzeni brzkým vedením si vynutili tlak a jeho vyústěním byl faul jihlavského Čachotského, ovšem v přesilovce se ukázal jen obránce Tůma, který od modré vyprášil Suchanovu lapačku. V 10. minutě se na zteč vydala druhá pětka slezanů, Mikšan předložil ideální pas Harazimovi, ale ten bránu minul, na druhé straně Šlupina včas zasáhnul před dvěma dotírajícími hráči hostů. Ve 12. minutě předvedli hosté nejlepší akci zápasu, když Šmarda ideálním pasem z vlastní třetiny našel rozjetého Kaňkovského, ovšem ten tváří v tvář Šlupinu nepřekonal, byl ale faulován Mockem a hosté si znovu vyzkoušeli hru proti čtyřem. V té Bakus poprvé tečoval ránu od modré, avšak puk namířil těsně mimo.

V 17. minutě si Horný vyjel od mantinelu, Suchan však stihl srazit betony včas, na druhé straně se před Šlupinou zjevil zcela sám Cmunt, avšak nikým neobtěžován brankáře nadvakrát nepřekonal. Vzápětí šel na trestnou lavici domácí Tůma, ale znovu se prosadili slezané zásluhou Sochorka a Vosátka, poněkolikáté jim ve skórování zabránil brankář Suchan a tak odcházeli do kabin s náskokem jednoho gólu.

V nástupu do druhé části byli důraznější domácí hráči a tentokrát si oni vyžádali přesilovou hru. Tu po necelé minutě využil důrazný Kaňka, který se dostal k odraženému puku a nadvakrát prostřelil Suchanem opuštěné brankoviště. Opavané dostali obrovskou chuť a když nastřelil Horný od modré spojnici tyčí, byli výrazně na koni. To se potvrdilo ve 26. minutě, kdy Mikšan zachitil puk, od mantinelu ho přenesl na druhou stranu, kde byl najetý Harazim, který se prosadil i přes faul ke střele a Suchan neměl nejmenší šanci.

Jihlavákům nezbývalo než začít riskovat a první šanci ve druhé třetině si vypracoval ve 27. minutě kapitán Bakus, ale bekendovým švihem zasáhl horní tyčku Šlupinovy branky. O minutu později nedovoleně atakoval golmana Sklenička Šlupinu, který zůstal ležet na ledě, ale naštěstí pro domácí se z něj zvedl a ve hře pokračoval. Domácí mohli svůj náskok v té samé minutě zvýšit,ale Harazimovi se před prázdnou bránou puk zamotal pod nohy. Za chvíli vypíchl Kaňka puk jihlavskému obránci a domácí jeli ve čtyřech proti jednomu bekovi, ovšem Zdeňkovu příhru nikdo z nich nezasáhl. Ve 32. hráli přesilovou hru domácí, ale puk vybojoval Altrichter a vyslal do úniku Padělka. Hráč Vítkovic se pokusil o blafák, ale Šlupina ho stihl vytlačit.

Na druhé straně opět Bakus tečoval v blízkosti brány střelu od modré, ale znovu minul. Ve 36. minutě uvolnil Říha mezi kruhy Kaňkovského, ale přesnou střelu k tyči Šlupina vykopnul. Trenéři Jihlavy poprvé postavili i čtvrtou pětku a ta si hned vynutila faul obránce Tůmy, ale hosté nevyužili ani krátkou přesilovku pěti proti třem za vyloučení Zdeňka. V závěru má gól na holi opět Kaňkovský, trefí přesně mezi Šlupinovy betony ovšem puk se od nich odkutálel mimo branku. Domácí tak byli před poslední třetinou posíleni třígólovým náskokem.

Do třetí třetiny nastoupili hosté s viditelnou snahou o snížení náskoku, ovšem šanci si vytvořil až ve 46. minutě Altrichter, který nadvakrát nedorazil poskakující puk do brány. Při hře čtyř proti čtyřem však vyhrál buly pro Padělka, který projel až před Šlupinu a střelou pod horní tyč snížil na 1:3. Opava si vyžádala timeout, protože hosté měli evidentně více sil. Zajímavá situace se odehrála v 53. minutě, kdy hosté upozornili na závadu na výstroji opavského Rozuma a ten musel odejít na trestnou lavici. V té Bakus připravil zpoza brány ideální pozici pro Kaňkovského, který trefil jen konstrukci brány. Pak udál chybu při vyhození puku Šlupina, který zachytil Říhy, ale trefil jen vracejícího se brankáře.

V 58. minutě si i jihlaváci vybrali timeout a odvolali Suchana z brány, ovšem šanci ke skórování měl Harazim, který však nedokázal trefit opuštěnou klec. Do konce utkání měli domácí puk pod kontrolou a tak si po dlouhé době mohli vychutnat pocit vítězství, který v kabině oslavili hymnou Baníku Ostrava.

Josef Doboš: Utkání se mi hodnotí dobře, jelikož jsme konečně už opět vyhráli. Musím poděkovat hráčům za jejich přístup k zápasu. Dvě třetiny jsme hráli dobře, pak jsme ale dostali zbytečný gól po vhazování a hráči se najednou začali strachovat o výsledek. Přestáli jsme hrát hokej a soustředili se jen na vyhazování kotoučů. Jihlava si vytvořila v závěru řadu šancí, ale v naší brance úřadoval skvělý Roman Šlupina.

Petr Vlk: Musím pogratulovat soupeři k vítězství, protože si jej zasloužili. Po dvě třetiny byli aktivnější, v té poslední části jsme si pak vytvořili větší tlak, ale výsledek 3:0 nám nedodával klid na hokejky.