Přesilovky určovaly výsledek

• sobota 14. ledna 2006
  • Tomáš Kubánek

O p a v a - Další utkání se povedlo zvládnout opavským dorostencům doma proti Českým Budějovicím. Že to ale byly nervy! Za plného stavu hráčů na ledě toho pozorné obrany útočníkům moc nedovolily, a tak se skóre měnilo pouze v přesilovkách. V této herní činnosti byli o něco úspěšnější domácí, proto můžou slavit vítězství 3:2.

36. kolo, sobota 14. 1. 2006

3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

HC Mountfield

Branky: 15. Plánovský (Blaga), 28. Blaga (Gulda), 52. Blaga (Mlýnek) - 13. Soudek (Heindl), 36. Stejskal (Bíza). Rozhodčí: Klimecký - Šimůnek, Vrdlovec. Vyloučení: 8:9, navíc Gulda 10 min OT. Využití: 3:2. Diváci: 72.

Kučera - Mrkva, Čermák P., Kukla, Kysela, Gorčák, Plánovský, Gulda, Dohnal - Gebauer, Vítek, Řezáč, Koschatzký, Szewczyk, Baďura, Blaga, Halász, Mlýnek.

Klestil - Heindl, Semrád, kovácsik, Vráblík, Budina - Schirmer, Janeček, Stejskal, Hudler, Feferle, Ježek, Ťoupal, Ferebauer, Bíza, Šaršok, Horák, Soudek, Rezek.

Jihočeši začali zápas aktivnějším pojetím, čemuž jistě napomohla i úvodní přesilovka v 5. minutě. Na druhé straně už od počátku prokazoval své kvality nejvyšší kategorie domácí gólman Kučera, ve velké šanci Hudlera u tyčky dvakrát skvěle zasáhnul levým betonem. Při plném stavu hráčů převládala pečlivá obrana, důrazná hra se odbývala především u hrazení, a tak vážnější příležitosti se rodily především v přesilových hrách. V té první opavské se do listiny střelců málem zapsali Řezáč a Kukla, ale jeden mířil z mezikruží vedle a pro ránu druhého se pohotově natáhl Klestil. Ve 12. minutě si rozhodčí Klimecký právě nenaklonil domácí příznivce, když vyloučil Guldu za zastrčený dres. Celý další průběh zápasu mu to diváci připomínali, hlavně když se stejného přestupku dopouštěli hosté. A právě v této početní výhodě otevřel skóre Soudek tečí Heindlovy střely.

Záhy mohl zvýšit Rezek, ale Feferleho chytrou přihrávku zpoza branky namířil jen do gólmana. Za dvě minuty se radovali také Slezané. Blaga od mantinelu nabil na modrou Plánovskému, jehož projektil se zastavil až v síti - vyrovnáno. Jakoby se obě mužstva s tímto stavem prozatím spokojila, a tak se v první dvacetiminutovce už nic zajímavého neudálo.

Ve 24. minutě se Mlýnek pokusil vyzrát na Klestila bekhendovým objetím branky, ten se ale překvapit nenechal. V této fázi zápasu je Slezan aktivnější a tlačí soupeře. Ten si pomáhá dvěma fauly, které od sebe dělí necelá minuta, a tak Slezan dostává možnost dvojnásobné přesilové hry. V ní se chvíli nestrážený Blaga zmocnil v kruhu útočného pásma puku, vybruslil s ním doprostřed a mazácky jej taháčkem poslal pod víko jihočeské svatyně. Skórovat mohli Opavští i při vlastním oslabení, ale Mlýnek s Dohnalem v přečíslení zakončovali jen do brankáře. Svůj nedůraz z 36. minuty si za rámeček jistě nedá Plánovský, který tak dovolil pohodlně dorážet a srovnat na 2:2 Stejskalovi. Poslední šancí druhé třetiny se prezentoval českobudějovický Ježek, když z kruhu trefil Kučeru do prsou.

Závěrečná část přinesla asi nejplodnější a dramatickou podívanou. Ve 44. minutě si rozjetý Mlýnek šikovně obhazoval Heindla, ale byl při tom nedovoleně zadržen, a tak se opět vylučovalo. V této přesilovce se Opavští do Jihočechů opravdu s vervou zakousli a málem mohli opět do vedení. Po dorážce Halásze se domácí sice radovali, ale rozhodčí puk za čárou neviděl, a když už jej tam napodruhé další z hráčů opravdu dotlačil, dostala se branková konstrukce ze svého řádného postavení. Ještě v téže převaze se ocitli Blaga s Čermákem úplně sami před Klestilem, ale nedovedli nad úroveň ležícího brankáře puk zvednout. V 52. minutě už ruce nad hlavu domácích borců letět mohly, když se nejlépe zorientoval v chumlu dorážejících hráčů opět Blaga. Za takového stavu se pochopitelně přesunuly útočné choutky na českobudějovické hokejky. Ferebauerovy rány vedle a do Kučery však k vyrovnání nevedly. Pojistit opavský náskok a završit hattrick mohl tři minuty před koncem Blaga, ale jeho ránu z křídla zastavila Klestilova blesková lapačka. Za chvíli Slezanům při střele Ježka do břevna hodně zatrnulo, a také při power-play musel k záchraně výsledku předvést Kučera řadu výborných zákroků, ale to vše domácí přestáli a získávají cenné dva body.

Josef Doboš (HC Slezan Opava): Bylo to vydřené vítězství, jelikož České Budějovice byl kvalitní soupeř. Kluci hráli zodpovědně, udělali pro výsledek maximum, a proto si zasloužili vyhrát.

Karel Soudek (HC České Budějovice): Varovali jsme hráče před podcenením soupeře, ale to se asi trošku po vítězství ve Vítkovicích stalo, takže nemůžeme být spokojeni. Na straně domácích byla větší bojovnost.