Rozhodly nájezdy, v těch byl úspěšnější Frýdek-Místek

• středa 05. listopadu 2014
  • Vojtěch Konečný, Mario Schüler

Slezan nedokázal porazit v Českém Těšíně hokejisty Frýdku-Místku. Opavané se dostali do vedení zásluhou Wolfa, jenž v 18. minutě ujel obraně domácího celku a následně překonal Kubáně. Vyrovnat se povedlo ve druhé periodě Lipinovi, který svou bekhendovou střelou rozvlnil síť za Šafránkem. Třetí část byla dvougólová, nejprve se prezentoval úspěšnou dorážkou Svoboda a v poslední minutě utkání srovnal opět Lipina. Jelikož o vítězi nerozhodlo prodloužení, musely přijít na řadu samostatné nájezdy. Jediným úspěšným střelcem se stal v poslední sérii Petr Lipina, jemuž se tedy podařilo zkompletovat hattrick.

14. kolo, středa 5. 11. 2014

Frýdek-Místek

3:2sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Lipina (Stránský, Samiec), 60. Lipina (Krutil, Teper), 65. rozhodující nájezd Lipina - 18. Wolf, 47. Svoboda. Rozhodčí: Fiala - Ganger, Konvička. Vyloučení: 4:9. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 104. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.

Kubáň - Heider, Teper, Jindřich, Krutil, Černín, Podešva, Minařík - Horvát, Samiec, Lipina, Zedník, Stránský, Slovák, Sluštík, Mach, Mamula, Vacula, Kopún, Fojtík

Šafránek - Kysela, Vrabel, Tichý, Tůma, Pavelek, Mosler - Štindl, Měch, Herman, Vítek, Polok, Vaněk, Wolf, Černý, Baďura, Svoboda, Chalupa

Začátek zápasu byl vyrovnaný, ale jen na chvíli. Do první šance se dostal domácí Mamula, který dostal přesnou přihrávku mezi kruhy, ale jeho rána branku minula. Na druhé straně převedl přesný zákrok lapačkou Kubáň, který tak zastavil kus černé gumy v cestě k protější tyči. V šesté minutě se v útočném pásmu s pukem nejlépe pohyboval Vítek, ale ani jeho rána nedoputovala dále než jen do lapačky domácího brankáře. V další šanci domácích byl Jakub Mach, který zpracoval přesnou přihrávku v jízdě, ale jeho střelecký pokus trefil připraveného Šafránka. Na začátku deváté minuty byla Opava blízko branky, když se Wolfův pokus otřel o levou tyčku. Otevřít skóre zápasu mohl domácí Vacula, jenže místo střely zvolil přihrávku na Kopúna, který jeho přihrávku nedokázal zachytit. Ve 13.minutě se poprvé v zápase vylučovalo a na trestnou lavici putoval Teper. Jeho oslabení domácí družina zvládla bez ztráty kytičky. Při hře se stejným počtem hráčů zahrozili frýdecko-místečtí hned několikrát, ale Šafránek držel čisté konto. Šanci otevřít skóre zápasu dostali domácí, když Kysela usedl na trestnou lavici, ale při kombinaci v útočném pásmu puk přestal poslouchat hráče v červenobílých dresech a do samostatného úniku se dostal Petr Wolf, který v zakončení nedal Kubáňovi šanci a poslal Opavu do vedení – 1:0. Domácí i přes další šance už do závěru úvodní dvacetiminutovky vyrovnat nedokázali a tak po na tabuli svítil nepříznivý stav.

Úvod druhé tercie patřil domácím. Již v šestnácté vteřině zahrozil Zedník s Lipinou. Prvně jmenovaný poslal puk na osamoceného Petra Lipinu, který však promáchnul před poloprázdnou brankou soupeře. Šance domácích pokračovaly i nadále, ale bez gólového efektu. Na druhé straně musel Andreas Kubáň vyřešit několik šancí soupeře. Tlak domácích hráčů se zvyšoval až do devětadvacáté minuty, kdy Vít Stránský neuspěchal svou přihrávku a počkal si až si na správné místo najede Petr Lipina, který se poté natlačil před Šafránka a z bekhendu poslal puk za jeho záda – 1:1. Odpověď na vyrovnání mohla přijít o pár chvil později, kdy Lukáš Svoboda dostal do úniku, ale domácí hráči se dokázali rychle vrátit a opavskému hráči šanci překazit. Poslat frýdecko-místeckou družinu do vedení mohl Petr Lipina ve vlastním oslabení, ale jeho únik druhou domácí trefu nepřinesl. Hostující brankář udržel puk před brankovou čárou. Domácí byli herně při chuti, ale tolik očekávaný druhý gól nepřicházel a to ani v těch nejvyloženějších šancích, ve kterých se nacházel především Petr Lipina. V závěru druhé třetiny přišlo hned několik vyloučení na straně hostující Opavy a početní výhoda dvou hráčů v poli se tak přenesla ještě do závěrečné periody.

Tu začali domácí usazením v útočné třetině, jenže střelecky se neprosadili a tak ani z dlouhé početní výhody pěti proti třem nebylo nic. Ve 45.minutě už mohlo být veseleji, když Lipina dostal přesnou přihrávku Sluštíka, ale jeho zakončení k tyči zneškodnil hostující brankář vyrážečkou. Po této nevyužité šanci přišel trest na druhé straně, kdy se k odraženému puku dostal Lukáš Svoboda a poslal jej do opuštěné domácí branky – 2:1. Šanci na rychlou odpověď nabídl domácím Herman, který vyfasoval trest na 2+2 minuty, ale ani tato dlouhá početní výhoda k vyrovnání nevedla. Ve zbývajícím čase přidali domácí na obrátkách, ale vyrovnání stále nepřicházelo. Na začátku 59.minuty si domácí lavička vyžádala oddechový čas, aby si hráči rozdělili jasné pokyny při hře bez brankáře. V té byla domácí družina hodně nebezpečná a vykoledovala si nedovolený zákrok Svobody. V početní výhodě podpořené šestým hráčem v poli přišel první šok, když Petr Lipina netrefil prázdnou branku, ale v čase 59:31 to byl právě Lipina, který rozjásal stovku diváků na tribuně, když poslal puk do míst, kde Šafránek neměl šanci zasáhnout a v burácejícím Českém Těšíně bylo všem jasné, že se bude prodlužovat.

Pětiminutové prodloužení moc šancí na obou stranách nenabídlo a tak se nejen hráči, ale i samotní diváci začali připravovat na samostatné nájezdy, které už musely rozhodnout o vítězi zápasu. Samostatné nájezdy měly dva hrdiny. Jedním byl Andreas Kubáň a druhým hrdinou a zcela určitě i mužem zápasu se stal Petr Lipina, který jako jediný exekutor proměnil svůj nájezd a zajistil tak Frýdku-Místku důležité dva body.

Miroslav Kameník (trenér HC Frýdek-Místek): „Chyba v naší přesilovce, kdy jsme inkasovali, se na nás na chvíli podepsala. Od druhé třetiny jsme už ale byli lepší. Když se vyvarujeme chyb, kterých je stále ještě dost, tak budeme vyhrávat i za tři body. Na tomto vítězství mají podíl všichni hráči, tým si zaslouží pochvalu.“