Slezan nestačil na Orlovou a prohrál 6:1

• sobota 12. prosince 2009
  • Petr Sobol, Filip Lefenda

Zápas v Orlové byl pro opavské hokejisty naprosto věrohodnou reprízou úvodního zápasu letošního ročníku 2.ligy. Stejně jako v 1.kole, tak i dnes si domácí Orlová připsala nejen tři body, ale zvítězila rovněž shodným výsledkem 6:1. Domácí kráčeli za úspěchem už od úvodních minut a v první dvacetiminutovce si Slovan vypracoval dvoubrankové vedení. Nejlepší střelec Slezanu Glabazňa poté jedinou brankou druhé třetiny zdramatizoval stav. Jenže závěrečné dějství bylo v režii pouze jednoho mužstva. Byl jím celek Orlové, který ve třetí třetině přidal ještě další čtyři branky a naložil tak Opavě debakl.

23. kolo, sobota 12. 12. 2009

HC Orlová

6:1 (2:0, 0:1, 4:0)

Branky: 15. Kraft (Stránský), 18. Ovšák (Stránský, Grygar), 41. Rozum (Golab), 50. Stránský (Grygar), 57. Urbánek (Kraft), 59. Stránský (Kraft, Grygar) - 36. Glabazňa (Černý). Rozhodčí: Kočí - Tuizal, Řezáč. Vyloučení: 5:7, navíc Černý a Měch 10 min OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 400. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1.

Šafránek (Kolář) - Urbánek, Grygar, Kraft, Dušek, Ovšák, Prokop, Červenka, Rozum, Hegegy, Vydra, Stránský, Samiec, Valchař, Golab, Galgonek, Kotásek, Hanzl, Sznapka

Trenčan (Ilaš) - Vitásek, Tichý, Kukol, Schreier, Tůma, Měch, Glabazňa, Polok, Pavelek, Kocián, Wolf, Černý, Grofek, Suchánek, Chalupa, Tošenovjan

V sobotním utkání na sebe narazily dva celky, které měly určitě co napravovat. Třetí Orlová nezvládla poslední dva duely, když padla v Hodoníně a v přímém souboji o čelo tabulky nestačila na Valašské Meziříčí. Avšak také hostující Slezan poslední zápas v Břeclavi nezvládl. A podle toho také souboj na ledě Orlů zpočátku vypadal. Jen čtyři stovky diváků viděly hned v první minutě šance na obou stranách, poté se ale kvalita hry na čas vytratila. Orlové se ale postupně dostávala do hry, než se rozehrála k výbornému výkonu, který jí kromě vysokého výsledku zařídil také zasloužené tři body. Hlavním tahounem Orlů se stal Vít Stránský, který si připsal čtyři kanadské body.

Duel Orlové s Opavou zahajoval letošní sezonu. Orli zápas tehdy vyhráli 6:1. Je paradoxem, že také dnešní zápas skončil stejným poměrem. Po rychlém úvodu z obou stran však hra začala postrádat přesnost. Orlová se brzy dostala do dvojnásobné početní výhody, kterou ale absolutně nezvládla. Po pískotu domácích fanoušků, kterým se nelíbilo neustálé vyměňování a následné ztracení kotouče od domácích beků, přesilovku ukončil Vydra, který odjel na trestnou lavici a větší počet hráčů na ledě se najednou překlopil na stranu Opavy. Když se nepovedla přesilovka ani Slezanu, zničehonic udeřili domácí. Zpoza obránce vystřelil Daniel Kraft, který překvapil Trenčana a poslal Orlovou do vedení. První šance si sice začali vytvářet i hosté, ale další gól přidala Orlová. Tři minuty po první brance se dostal k puku Stránský, který obešel obránce kličkou, kdy si kotouč prohodil mezi nohami a našel zcela volného Milana Ovšáka, pro kterého už nebyl problém zvýšit na 2:0. Také u této branky asistoval Stránský. Prakticky z protiútoku se mohla radovat i Opava. Tichý střílel na Šafránka, který kotouč vyrazil jen před sebe, ale nikdo z hostujících hráčů se k dorážce nedostal. Konec třetiny patřil Jakubovi Duškovi. Ten se snažil dotírat na hostující branku, až jej hráči Opavy tvrdě odrazili na mantinel.

Orly jakoby tato situace nabudila a na hosty v úvodu druhého dějství doslova vlétli. Avšak převaha se začala vytrácet a led začali ovládat hosté, kteří byli po celou druhou třetinu lepším celkem. Orlová ale mohla vsadit na brankářskou oporu Šafránka, který domácí hned několikrát podržel. Z ničehonic pak mohl do prázdné branky střílet Dušek, ale vystřelil příliš slabě. O pár chvil později dokonce Hegegyho nahození zastavila až tyč. Následující chvíle ale patřily soubojům Šafránka s Grofkem. Ten se v první velké šanci ocitl po chybné rozehrávce domácích, ale Šafránek v pádu vyrazil kotouč hokejkou. Za pár chvil se situace v opavském oslabení opakovala, ale 2:0 pro orlovskou brankářskou jedničku. Grofek si to ale nechtěl nechat líbit a na Šafrának to zkoušel snad ze všech pozic. Ani jednou ale neuspěl. Ve velké šanci se poté ocitl jeho spoluhráč, ale v rozhodující chvíli netrefil puk. Podobně na tom byl i na druhé straně Vydra, vracející se z trestné lavice. Když se hra začala uklidňovat, udeřil poprvé Slezan. Zpoza obránce vystřelil Kamil Glabazňa, Šafránek sice chytil kotouč do lapačky, ale neudržel jej a Opava gólem do šatny vykřesala naději. V poslední minutě třetiny se ještě ve velké šanci ocitl Kraft, ale stejně jako tu první, tak i druhou třetinu ukončil konflikt. Ten byl ukončen dvouminutovým trestem na každé straně.

Pokud si Opava myslela, že by mohla vytěžit z gólu do šatny, rychle byla vyvedena z omylu. Orli měli totiž opět raketový nástup a hned po buly dvě šance. V těch ještě domácí střelci selhali, po třiceti vteřinách ale Golab střílel od mantinelu a Petr Rozum, jenž byl vyhlášen nejlepším Orlem, krásně tečoval puk za záda Trenčana. Tato branka dala na hokejky domácího ceku tolik potřebný klid a Orlová jasně začala ovládat kluziště. Za minutu se mohl opět po individuální akci radovat Rozum, ale jeho střele chyběl kousek. Trápení Opavy pak dokumentovaly následující okamžiky. Nejprve Vitásek, vyhlášen nejlepším hráčem hostí, ohrozil nechtěně domácího gólmana, jeho spoluhráč poté při rozehrávce ve vlastním pásmu upadl na led a dal domácím šanci. Když se pak sám před Šafránkem ocitl Měch, v rozhodující chvíli minul. Opava poté dostala domácí do obranného pásma, ale větší šance si nevytvořila. Ve vlastním pásmu se přestalo líbit Grygarovi, který vystihl hostující rozehrávku na modré a uháněl na opavskou branku. Před brankou přihrál volnému Vítu Stránskému, který krásnou akci korunoval kličkou na Trenčana, kterého si položil na led a zvyšoval už na 4:1. Opava se pak ještě pokusila vrátit do hry ve vlastním oslabení, ale i tyto šance zastavil Šafránek. Podobně se na druhé straně vyznamenal Trenčan, který dokonce v leže nadvakrát vychytal Galgonka. Vypadalo to, že zbytek zápasu se odehraje ve středu pásma, ale ještě se přiostřilo. Když Opava dostala možnost přesilovky, nezvládla ji a Černý byl za protesty poslán na deset minut na trestnou lavici za nesportovní chování. Následně ho napodobil za stejný přestupek také Měch. Ten neunesl akci Krafta, který sice neuspěl, ale poté předložil před branku Tomáši Urbánkovi, který doslova protlačil puk mezi betony hostujícího gólmana a přidal pátý gól. A za další dvě minuty se domácí fanoušci zvedali ze sedadel znovu. To po krásné kombinaci Grygara s Kraftem uzavřel do prázdné branky nejkrásnější akci zápasu opět Vít Stránský. Konec zápasu se dohrával už v klidu a pohodu domácího celku dokázal také Šafránek, který po úspěšném zákroku sám mezi protihráči vyvezl puk daleko od své branky. Poté už Orli mohli slavit, po dvou zápasech konečně vyhráli, naopak Opava si připsala čtvrtou prohru z posledních pěti zápasů.

Utkání se zřejmě zlomilo už v první třetině. Poté, co oba celky začaly hodně nepřesnostmi, se dostali Orli do dvougólového vedení. Ve kvalitně hraném duelu sice Slezan v prostřední části vykřesal naději, o tu ale v úvodu třetí třetiny rychle přišel. Od této doby ovládli hru s přehledem Orli, kteří uvolnění začali předvádět krásné akce a zápas dovedli k zaslouženému vítězství 6:1.

Petr Česlík (Orlová)
Naše mužstvo bylo po předešlých dvou porážkách trochu nervózní. První třetina byla nervózní z obou stran, bylo dobré, že jsme v ní dali dvě branky. Postupem času jsme však přebrali taktovku nad celým utkáním a ve třetí třetině jsme to rozhodli důležitým gólem Petra Rozuma. Ten před brankou krásně tečoval kotouč a dal na 3:1. Poté už jsme dohráli zápas do vítězného konce.

Vladislav Kincl (Opava)
Já budu stručný. Rozhodlo to, že jsme dostali dvě hloupé a laciné branky. Naproti tomu ale byla spousta našich šancí, které jsme si vypracovali, ale neproměnili. Tím pádem utkání dopadlo, jak dopadlo. Bohužel, myslím si, že za stavu 0:2 a 1:2 jsme mohli utkání otočit. Víc k tomu nemám co říct