Slezan podlehl Hodonínu i na domácím ledě

• pátek 12. března 2010
  • Filip Lefenda, Jan Šimek

Druhý souboj v play - off mezi Opavou a Hodonínem nabídl velmi pohlednou hokejovou podívanou. Na střetnutí dorazilo zřejmě nejvíce diváků v letošní sezoně a rozhodně se tedy nenudili. Lépe však začali hosté, když se ve 13. minutě ujali vedení, na začátku druhé třetiny však srovnal Grofek a začínalo se znovu. Drtiči pak ale třemi brankami strhli vedení opět na svou stranu. Slezanu se sice podařilo snížit, nicméně v jeho power - play pak hosté přidali do odkryté branky poslední gól a Opava tak v dneším zápase podlehla Hodonínu 2:5.

ČF2, pátek 12. 3. 2010

2:5 (0:1, 1:3, 1:1)

SHK Hodonín

Branky a nahrávky: 24. Grofek (Černý), 43. Měch (Černý, Tichý) - 13. Vrba (Jurásek, Peš), 27. Peš (Flamík), 34. Haring (Komárek, Vaškovič), 38. Jurásek (Vrba, Peš), 60. Flamík (Jurásek). Rozhodčí: Krenželok - Koliba, Mrákava. Vyloučení: 7:7 + Tůma (OPA) 10 min. OT. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 450. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:5.

Trenčan - Kukol, Vitásek, Kysela, Tichý, Měkýš, Žídek - Grofek, Měch, Černý, Kocián, Polok, Pavelek, Suchánek, Mlýnek, Tůma.

Tuček - Kaláb, Flamík, Podešva, Komárek, Šimeček, Salajka, Koktan - Hoza, Vaškovič, Korotvička, Špok, Kubica, Jurásek, Klimeš, Sajdl, Haring, Peš, Kuba, Vrba, Hollý.

Nedočkavé opavské publikum bylo zvědavé, co se odehraje na ledě. Hned od úvodního buly se hrál hokej ve stylu nahoru dolů, avšak oba celky vycházely především ze zajištěné obrany. V první vážnější šanci se zjevil hostující Klimeš, jehož nebezpečnou ránu kryl v 5. minutě Trenčan. O dvě minuty později jel dokonce hodonínský Vrba sám na opavského brankáře, ovšem mířil těsně vedle levé tyče. Poté se Slezanu naskytla více jak minutová přesilovka pěti proti třem, jenže Opavští si nedokázali vytvořit tlak, dokonce se ani pořádně neusadili v pásmu. Proto přišel zákonitý trest, když na trestnou lavici ve 12. minutě usedl urostlý bek Tichý a o minutu později si zhruba stovka fanoušků v oranžovomodrých dresech mohla poprvé zařvat "gól". Hodonín otevřel skóre hned v první přesilovce zásluhou Tomáše Vrby, který tečoval do protipohybu střelu Juráska. Bezprostředně poté měla Opava hned dvě šance na vyrovnání nepříznivého stavu. Nejprve Tuček vyzrál na Mlýnkovu dělovku, následně scházely Pavelkovi centimetříky k tomu, aby doklepl kotouč do odkryté branky. Do konce prvního dějství si Slezan zahrál ještě dvě hry v početní výhodě, ale skončily jako ty předchozí. Suchánkovi svěřenci si v přesilovkách zkrátka nevěřili a pro soupeře nepředstavovali téměř žádné nebezpečí.

Do druhé dvacetiminutovky nastoupili domácí s jednobrankovým mankem, které se rozhodli rychle smazat. Ještě než se tak stalo, ohrozil Tučka po dobré individuální akci Tůma, ale skóre se ještě neměnilo. Změnu stavu přinesla až následující akce, kdy si Tomáš Grofek vzal kotouč z rohu kluziště, sjel si s ním do mezikruží a švihem poprvé překonal Tučka. Jenže hosté bleskově odpověděli a ve 27. minutě šli Drtiči opět do vedení. Petr Peš si šikovně objel dva beky Slezanu a pohodlně zakončil - 2:1. V další fázi hry se Opava ubránila oslabení a ve 33. minutě se rovněž otevřela šance pro rozjetého Grofka, kterému se však jeho blafák nepovedl, což ocenili potleskem hodonínští fanoušci. Na stadionu vůbec po celý zápas panovala skvělá atmosféra, která se i samotným hráčům musela líbit. Tempo hry bylo v těchto momentech hodně svižné a přineslo i další branku. Ve 34. minutě zvyšoval totiž už na 1:3 hodonínský Jozef Haring. Ve 37. minutě Tuček podcenil střelu Žídka, která málem skončila až za jeho zády! Nestalo se tak, ba naopak. Už o minutu později se totiž prosadil Zděnek Jurásek a Hodonín tak vedl už o tři branky. S tímto luxusním náskokem šel Hodonín také do kabin, hráči Slezanu měli naopak jistojistě o čem přemýšlet.

V závěrečné třetině se na ledě přitvrdilo. Ve 42. minutě byl vyloučen za sekání domácí Tůma, ovšem byl to paradoxně Slezan, kdo v oslabení skóroval! Domácí fandové pro zápas připravili transparent "s Tomem Měchem za úspěchem" a šikovný útočník logicky musel reagovat! Tomáš Měch si vyjel na menší útočný výlet a efektivně překonal Tučka. V následujících chvílích byla Opava lepším týmem a diktovala tempo hry. Ve 47. minutě měl na hokejce další snížení Polok, ale místo technického řešení svého zakončení zvolil v bezprostřední blízkosti hodonínské branky střelu nápřahem, která ovšem letěla mimo. Zákon akce a reakce platil i tentokrát. Netrvalo dlouho a ve velké šanci se zjevili také hosté. Nejprve Trenčan vyrazil střelu Vrby, následně zlikvidoval také dorážku Juráska. Za katr poté usedl hostující Hollý a Opava hrála přesilovou hru. V ní si největší příležitost ke skórování vytvořili Grofek s Polokem, jenomže ani jeden z obou jmenovaných nedokázal zasunout touš za záda dezorientovaného Tučka. V 55. minutě se po zákroku Kubici na Tůmu strhla menší potyčka a oba jmenovaní tak putovali na trestnou lavici, když se provinili hrubostí. Obzvláště Radek Tůma cítil oprávněně křivdu, což dával rázně najevo také při pobytu na trestné lavici. Vraťme se však ke hře. Ještě v téže minutě se tvrdou ránou prezentoval opavský Měch, avšak Tuček stál připraven na místě. Tlak Slezanu rostl, ovšem nedařilo se v koncovce. Objevovaly se navíc logicky skulinky v opavské defenzívě. V 58. minutě jel sám na bránu Vrba, jenže Trenčan jeho střelu bravurně vyrazil. Rovných 71 vteřin před koncem pak opavský gólman opustil svou klec a Slezan zkoušel hru v šesti. Ta sice branku přinesla, jenomže přesně do opačné brány, než si přítomní opavští fandové přáli. Dílo dokonal hostující Boris Flamík.

Opava se tak dostala do velmi těžké situace, když pro postup do semifinále musí vyhrát všechny tři případné následující duely, z nichž dva by byly na půdě soupeře. Věřme, že se tak stane a že Drtiči v neděli svůj prozatimní "mečbol" nepromění.

Karel Suchánek (trenér, Opava): Dnes jsme viděli kvalitní utkání, ve kterém rozhodlo, že jsme nedokázali proměňovat přesilovky. Hodonín má velmi kvalitní tým a do ničeho nás nepouštěl. Za stavu 4:2 netrefil Polok prázdnou branku. Kdyby se tak stalo, hned to mohlo nakonec dopadnout jinak, jelikož jsme v té době měli poměrně tlak. Hodonín ukázal, že je silný jak doma, tak venku. Tento mančaft má velmi zkušené hráče, kteří dokáží proměňovat přesilovky a hrají velmi dobrý hokej. Bude to hrozně těžké, ale s nepříznivým stavem série se ještě popereme.

Tibor Janás (trenér, Hodonín): Odehráli jsme dobré utkání a vedeme 2:0 na zápasy. V neděli se budeme snažit tuto sérii na domácím ledě ukončit. Opava nedokázala proměnit nabídnuté přesilovky, zatímco my jsme udeřili v první třetině z té jediné. S výkonem mužstva jsem spokojen.