Slezan první finále prohrál smolně v prodloužení

• úterý 18. března 2008
  • Michal Berg

Až ve třetí minutě prodloužení podlehli dorostenci Slezanu favorizované Plzni v prvním zápase finále dorostenecké extraligy. Opava v zápase po brance Vítka vedla, domácí ale otočili, když si slabší chvilku vybral brankář Slezanu Machovský. Po vyrovnaném průběhu zápasu nakonec tři minuty před koncem vstřelil také po zaváhání domácího gólmana svůj druhý gól Kamil Kinkor a za stavu 3:3 se prodlužovalo. V prodloužení se stala Opavě osudná přesilovka domácích, při které zapadla do branky Petruškova teč Pacandovy střely. Odveta se hraje ve čtvrtek od 17:30 v Opavě a hráči Slezanu si jistě budou chtít vítězstvím zařídit sobotní cestu do Plzně.

FIN, úterý 18. 3. 2008

HC Plzeň 1929

4:3p (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 5. Petruška (Jeřábek, Matějka), 18. Hrbas, 42. Hošťálek (Hrbas), 63. Petruška (Pacanda, Růžička) - 3. Vítek (Chvostek, Džemla), 38. Kinkor (Vítek), 57. Kinkor (Trčka). Rozhodčí: Bolina - Svoboda, Bejček. Vyloučení: 5:9. Využití: 2:0. Diváci: 627. Střely na branku: 40:32

Mazanec - Ruprecht, Růžička, Karpíšek, Hrbas, Jeřábek, Blumentrit - Petruška, Štrunc, Strnad, Mainer, Hošťálek, Baxa, Culek, Matějka, Mrázek, Pacanda, Hájek, Straka, Herm

Machovský - Faksa, Lebeda, Roupec, Kysela, Rýpar, Chvostek, Dohnal - Vaněk, Piskoř, Wittek, Novák, Vítek, Zona, Trčka, Otipka, Mach, Džemla, Koschatzký, Kinkor, Baďura.

První finálové utkání vůbec nemělo nějaký oťukávající nebo rozehřívající začátek. Oba týmy nastoupily s chutí po hokeji i po gólech. Hned ve 3. minutě také padla první branka. Jakub Vítek ujel plzeňské obraně a prostřelil Mazance mezi vyrážečkou a betonem - 0:1. Vedení hostů ale netrvalo dlouho. Už v čase 4:40 vyrovnával Patrik Petruška když dorazil střelu Matějky za bezmocného opavského gólmana. V 7. minutě mohl další gól přidat Pacanda, ale jeho dorážka nebyla tak prudká, jak potřeboval, aby zapadla za záda Machovského. V 15. minutě předvedl hezkou akci plzeňský Matějka. V pádu zakončoval, jeho střela však minula branku. O pár minut později přišla další nebezpečná situace před hostujícím gólmanem. Jeřábkovu střelu však ukrotil ještě v náručí. Na konci 18. minuty ale z půlky hřiště vystřelil Marek Hrbas, Machovský nedával pozor a puk skončil za jeho zády - 2:1.

Do druhé třetiny nevlítli hráči tak vehementně jako do té první. Ve 23. minutě se sice do samostatného úniku dostal Pacanda, ale stejně jako na konci první třetiny i tentokrát přestřelil branku. Ve 27. minutě se do obrovské šance dostala Opava. Snad do největší v dosavadním průběhu zápasu. Ale Koschatzký naprosto selhal před zcela odkrytou bránou. Ve 30. minutě ujížděli Culek s Matějkou v akce 2 na 1. Jenže Culek nezpracoval přihrávku, nevystřelil ani nepřihrál zpět a celá akce byla zmařená. Další šanci si Culek vypracoval o chvíli později. Ale ani on ani jeho spoluhráči z útoku neuspěli. A přišel trest. V čase 37:11 využila Opava přečíslení dvou proti jednomu a Kamil Kinkor vyrovnal. Plzeň ve druhé dvacetiminutovce mohla navýšit svůj náskok, šancí měla dostatek. Ale nedokázala je zužitkovat, takže stav byl po 40 minutách nerozhodný.

Třetí třetinu otevřel svým gólem Ondřej Hošťálek. Dostal krásnou přihrávku zpoza branky a už měl jednoduchou práci. Ve 46.minutě vyslal na Mazance jedovatou střelu Chvostek, ale plzeňská opora v brance puk zkrotila v lapačce. Když se Plzni naskytla další možnost navýšit náskok, opět neuspěla a místo toho hrozili hosté – konkrétně Džemla, Vítek a Koschatzký. Opava stupňovala svůj tlak. V 52. minutě nastřelil při přesilovce Kysela dokonce horní tyčku plzeňské branky. V téže přesilovce sice opavským unikl Matějka, ale svojí akci nedotáhl do konce. Opava pak ještě měla dost šancí na vyrovnání, ale při Mazancovi stálo štěstí. To ho opustilo v 57.minutě, když šouravá střela Kamila Kinkora od modré čáry po brankářově chybě prošla až za jeho záda - 3:3. To bylo skóre i po závěrečné siréně, Plzeň tedy čekalo prodloužení.

Nastavený čas netrval příliš dlouho. Od první vteřiny měla jasně navrch domácí Plzeň. Hrálo se téměř jen před Machovským. V čase 62:54 utnul zápas v přesilovce Patrik Petruška svým druhým a zároveň rozhodujícím gólem ve finálovém utkání - 4:3.

Kamil Konečný: "Popravdě řečeno jsem zklamán. A to ne výsledkem, jako výkonem mužstva. Ve většině utkání play-off jsme byli my tím, kdo chtěl zdánlivě více vyhrát, tentokrát to bylo opačně. Ne že by byli herně lepší, ale chtěli víc. Projevovalo se to tím, že jsme nechodili do soubojů, bruslili jako krasobruslaři, všude jsme byli o chvilku později, protože jsme chtěli hrát chytrý hokej místo agresivního. Takhle se v play-off hrát nedá!"