Slezan se v Hradci držel až do 50. minuty

• středa 02. února 2005
  • Jaroslav Šindelář, Daniel Višňák

O p a v a - Až do 50. minuty prohrávala Opava v Hradci 4:2, ale pak přišla smršť tří gólů během pěti minut, na které nová opavská jednička Radek Masný nestačila reagovat. Bohužel rozhodl opavský nešvar, v první i druhé třetině inkasovali Slezané gól v první minutě. Nejlepší opavský hráč Jakub Langhammer sice ještě v první třetině snížil stav na 3:2, ale to bylo ze strany hostí vše. Na mužstvu se podepsala i absence potrestaného Luďka Lhotského, který byl vyloučen v Havířově trestem ve hře. Opavě se navíc v tabulce výhrou 3:1 v Písku vzdálila Olomouc, ale díky domácí prohře Třebíče 0:1 s Č. Budějovicemi žije naděje na záchranu dál. Podpořit by se dala výhrou v sobotním derby na domácím ledě se Sarezou Ostrava.

47. kolo, středa 2. 2. 2005

Královští lvi Hradec Králové

7:2 (3:2, 1:0, 3:0)

Branky: 1. Beck (Roubík), 5. Potůček (Volráb, Cetkovský), 6. Martinec (Kacíř, Cetkovský), 21. Fořt (Roubík), 50. Cetkovský (Evan, Potůček), 56. Roubík (Mečiar, Beck), 57. Volráb (Potůček, Cetkovský) – 3. Langhammer (Procházka), 19. Langhammer (Boháč, Suchánek). Rozhodčí: Palášek – Dřínovský, Klein. Vyloučení: 8:6, navíc Procházka OPA 10 min. Využití: 1:1. Střely: 38:21. Diváků: 1758.

Hylák - Mečiar, Kolafa, Suchý Petr, Linhart, Evan, Hendrich - Fořt, Roubík, Beck - Kacíř, Martinec, Vondráček - Cetkovský, Volráb, Potůček.

Masný - Kramný, Wantulok, Mocek, Procházka, Přibyla, Vnenk, Sadloň - Lhotský T., Harazim, Adamčík - Kříž, Boháč, Langhammer - Suchánek, Kašík, Martiník - Měch.

První, na branky bohatá třetina skončila výsledkem 3:2 pro domácí, kteří se dostali do vedení v zápase s Opavou už hned po 40 vteřinách, když překonal bekhendovou dorážkou Radka Masného hradecký Patrik Beck. Slezan dokázal ale s hradeckými držet krok, přesně za dvě minuty využil přesilovou hru střelou mezi Hylákovy betony Jakub Langhammer a bylo vyrovnáno. Energetiky jako by vyrovnávací gól Opavy nabudil a Masný byl v jednom ohni střel. Krásnou akci založil novic v hradeckém dresu Daniel Volráb na začátku páté minuty, projel opavskou obranou a i bez hole stihl protlačit puk na Ondřeje Potůčka, který prostřelil hostujícího brankáře podruhé. Za další minutu si už trenérský tandem Hulva-Doboš bral oddychový čas, protože po průniku Tomáše Martince to bylo už 3:1. Brankový účet první třetiny uzavřel opět Jakub Langhammer, který snížil na 3:2.

Do druhé třetiny měli domácí ještě rychlejší nástup než do té předešlé a to když svítilo červené světlo za brankářem Masným už po odehrání 15 vteřin. Hostující gólman neměl šanci proti bezprostřední střele Patrika Fořta, který využil opavské zaváhání. Zajímavé momenty byly k vidění i v polovině utkání, to nejprve neuspěl před Hylákem v gólové příležitosti David Kříž, poté smetl padající Langhammer Hyláka do jeho branky, což se nelíbilo hradeckému obrovi Hendrichovi a ukázal jasně Langhammerovi, co si smí dovolit. Východočeský obránce za boxerskou vložku vyfasoval trest 2+2 minuty, opavský hráč pouze trest dvouminutový. Opava v přesilové hře sice branku vstřelila, ale ta nemohla být uznána pro dřívější přerušení hry hlavním sudím. Saša Hylák stejně musel ve zbývajícím čase tohoto oslabení předvést několik parádních zákroků, aby svůj tým podržel a neinkasoval třetí branku. Krásnou akci viděli diváci v Hradci Králové ještě v závěru třetiny na druhé straně, to se vytáhl i Masný proti gólovce Mariána Kacíře.

V závěrečné dvacetiminutovce trvalo dlouho, než se utkání definitivně zlomilo. Hradečtí vzdorovali nepříjemnému soupeři až do 50 minuty, kdy se puk šťastně odrazil do moravské branky od Jiřího Cetkovského a bylo to 5:2. Po pátém gólu Hradec převzal definitivně otěže utkání a na ledě byl už pouze jeden tým. Když Jaroslav Roubík využil v 56. minutě přesilovou hru, začala hradeckým stadionem kolovat mexická vlna a diváci doslova bouřili nadšením. To vyslyšel o další minutu později Daniel Volráb a z otočky přidal sedmý gól. Skvělá hokejová podívaná na východě Čech pokračovala i v závěrečných minutách zápasu, kdy domácí hráli ještě přesilovou hru a k osmému gólu jim chybělo velmi málo, nakonec se Opava ale ubránila a utkání tak skončilo 7:2 pro hradecké, ti si díky prohře Kadaně v Brně už definitivně zajistili účast v letošním ročníku play-off, které začíná 18.února.

Ladislav Kolda (trenér Hradec Králové): Měl jsem z dnešního utkání obavy, protože Opava nás několikrát v sezóně už porazila a navíc hraje o záchranu. Nám hodně pomohlo, že jsme dali na začátku první i druhé třetiny gól, škoda, že jsme v první třetině neudrželi vedení 3:1, pak se to za stavu 4:2 zbytečně dramatizovalo i díky několika vyloučením. Musím mužstvu poděkovat, že se i za tohoto stavu dokázalo ubránit v dlouhém oslabení 5 na 3 a pak jsme Opavu dorazili. Byla opět výborná kulisa, diváci nám moc pomohli. Bylo skvělé, že nás diváci burcovali a hnali dopředu jako v minulém utkání doma s Olomoucí. Třetí formace hrála dnes s velikým důrazem, dala i dva góly, i když se na led nedostávala tak často, tak odehrála velmi dobré utkání. Chtěl bych pochválit vůbec všechny hráče za dnešní výkon.

Pavel Hulva (trenér Opavy): Výsledek je jednoznačný. Krom první třetiny, když jsme s Hradcem drželi ještě krok za stavu 3:2, tak jsme hned z kraje druhé dostali na 4:2 a neměli už sílu zápas otočit. Odehráli jsme opravdu pro nás velmi těžký zápas v Havířově, kde jsme dostali v poslední sekundě nebo víceméně šedesáté minutě branku na 2:2, což nás trošku psychicky zlomilo a dnes jsme na Hradec prostě neměli.