Slezan v Prostějově vedl, nakonec se ale vrací bez bodu

• středa 13. listopadu 2013

Opavští hokejisté na ledě prostějovských Jestřábů začali skvěle a díky dvěma slepeným brankám se ujali dvoubrankového vedení. V prostřední části ale Prostějov snížil a ve třetí dvacetiminutovce strhl vedení na svou stranu. Zápasy rozhodly využité přesilovky domácího týmu, který v nich nastřílel tři góly.

18. kolo, středa 13. 11. 2013

HK Jestřábi Prostějov

3:2 (0:2, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 24. Stejskal (Luňák, Venkrbec), 41. Stejskal (Luňák, Venkrbec), 48. Luňák (Stejskal) – 5. I. Kocián (L. Černý, Tichý), 5. Chalupa (Galvas). Rozhodčí: Slavka – Linhart, Lošťák. Vyloučení: 9:10 navíc Belay (Prostějov) a Tichý (Opava) 10 min. OT. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1230. Průběh utkání: 0:2, 3:2.

O. Kocián – Veselý, Kořínek, Kaluža, Jedlička, Kumstát, Malý, Kolibár, Švaříček – Antončík, Belay, Kučera, M. Černý, Šebek, J. Jurík, D. Jurík, Luňák, Coufal, Indra, Venkrbec, Stejkal.

Šafránek – Galvas, Vrabel, Tichý, Pavelek, Mosler, Kysela – L. Černý, Měch, I. Kocián – Vítek, Polok, Svoboda – Vlašánek, Baďura, Wolf – Chalupa, Herman.

Jakoby už první vhazování nasvědčovalo, kdo bude mít v úvodu zápasu navrch. První střely vyslal Lukáš Černý, jeho jmenovec Michal se zase postaral o rozruch na druhé straně hřiště. Aktivnější však byli hosté a po zásluze se dočkali úspěchu. Na začátku páté minuty se totiž po odrazu puku od mantinelu za Kociánovou brankou dostal kotouč k Ivovi Kociánovi, který neměl problém do poloodkryté brány zakončit. Uběhlo půl minuty a skóre se měnilo znovu, na dva nula po pomalém vystřídání Jestřábů zvyšoval nikým nehlídaný Petr Chalupa na 2:0.

Domácím Jestřábům jakoby ztěžklo peří. V soubojích byli slabší než soupeř, stejně tak byli pomalejší a střel se příliš nedostávalo. Slezané naopak opakovaně ohrožovali Kociána a jen díky němu se skóre přes úpornou snahu Baďury, Vrabela či Wolfa neměnilo. Prostějov se očividně trápil a zmar dovršil ve dvanácté minutě, kdy Matouš Venkrbec vůbec nezakončil své trestné střílení. Naštěstí pro Prostějov se hostům vůbec nedařilo v nestandartním počtu hráčů na ledě, jak hra čtyř na čtyři, tak přesilová hra Slezanů vyzněla naprázdno. Na konci třetiny sice ještě zahrozil Svoboda, na toho si však počíhala Kociánova lapačka.

Druhé dějství přineslo nejdříve vyloučení ale také se opakoval scénář z úvodní části zápasu, tedy rychlá branka. O tu se tentokrát postaral domácí útočník, konkrétně Vladimír Stejskal, který po tom, co Luňák zaměstnal obranu, obstaral zásahem k horní tyčce nedal Šafránkovi šanci a po další půlminutě hry se málem nejproduktivnější Jestřáb prosadil podruhé, tentokrát však puk usměrnil mimo tři tyče. Dvě velké šance pak připravila také 28. minuta, kdy se nejdříve musel proti tutové šanci Měcha zaskvět Kocián a následně se dostal do zakončení také Michal Černý, který nastřelil spojnici branky. Stadionem to jenom zahučelo.

Hra se během prostřední části navíc vyrovnala a Jestřábi postupně přebírali iniciativu. Se štěstím mohl o brusli soupeře dostat puk za Šafránka Indra, o změnu skóre se také pokoušel po kombinaci s Černým Šebek. Stejně tak se vedlo v samostatném úniku Antončíkovi. Prim v útočení ale hrál útok kapitána Lukáše Luňáka, který obstarával většinu střel Prostějova a hosty dostával opakovaně pod tlak. Ten však i přes sérii pěti vyloučení na konci třetiny nebyl přetaven ve vyrovnávací branku ač byli mnohdy Jestřábi nebezpeční i ve svém vlastním oslabení.

Nakonec se však domácí dravci dočkali a do třetice se skóre měnilo brzy po zahájení třetiny. Vladimír Stejskal dobře odhadl, kam jeho spoluhráč pošle puk a u tyčky byl včas na to, aby ho poslal za záda Šafránka. A jak se ukázalo on a jeho dva kolegové v útoku Matouš Venkrbec a Lukáš Luňák se stanou klíčovými hráči zápasu. Byl to totiž prostějovský kapitán, kdo po Stejskalem vyhraném vhazování prostřelil hostujícího brankáře potřetí, potřetí v přesilové hře. Jestřábi mohli navíc zpečetit osud zápasu ve vlastním oslabení, Antončík se však střelou k tyči prosadit nedokázal.

A drama pokračovalo i nadále, Jestřábi se totiž sice hnali často do útoku, branky však nepřibývaly a to i přes řadu pokusů, znovu především z holí Luňákova útoku. A tak se znovu začali hlásit o slovo hosté. Po pěstním souboji, kdy se Šebek postavil urostlejšímu Moslerovi, začali Slezané zle dotírat na Kociána a ten měl co dělat, aby udržel těsné vedení svého týmu. To se mu však povedlo, a Hanáci se tak mohli radovat z vydřeného vítězství.

Petr Zachar (trenér Prostějova): Mně se to hodnotí těžce, protože prvních patnáct minut jsme odehráli tragicky. Opava nás přehrávala, měla aktivnější bruslení, měla šance. My jsme jenom třikrát vystřelili na bránu a nemohli jsme se z toho dostat. Pak o přestávce jsme si něco řekli, stáhli jsme hru na tři lajny, zrychlili jsme střídání, zrychlili jsme pohyb a pak se to vyrovnalo a měli jsme více štěstí v přesilovkách.

Karel Suchánek (trenér Opavy): Do utkání jsme vstoupili velice dobře, v první třetině jsme měli převahu, jen je škoda, že jsme neodskočili na větší gólový rozdíl. Hokej je bohužel takový, myslím si také, že od druhé třetiny začal pomáhat domácím rozhodčím, pískl nám fauly, které nebyly. Hlavně za stavu 2:1 jsme jeli sami na bránu a hráč dostal sekeru do ruky, což se ovšem nepískalo. Myslím si, že to mělo být trestné střílení a byl to zlomový moment utkání. Myslím si však, že jsme až do konce byli důstojným soupeřem.