Zubři poraženi! Slezan zůstává na domácím ledě i nadále bez klopýtnutí

• sobota 15. října 2011

/AKTUALIZOVÁNO/ - Opava si před bouřlivou domácí kulisou, o kterou se starali fanoušci Slezanu, poradili se silným Přerovem a dostali se tak v tabulce před svého soupeře. V duelu, který měl velice svižné tempo, Slezan dvakrát prohrával, ale vždy dokázal zásluhou Radka Tůmy srovnat. Ve třetí dvacetiminutovce se navíc Opavané dostali po trefě Tichého do vedení a v poslední minutě bylo o třech bodech definitivně rozhodnuto, když gólovou pojistku přidal Černý.

11. kolo, sobota 15. 10. 2011

4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

HC ZUBR Přerov

Branky a nahrávky: 27. Tůma (Chalupa, Kukol), 37. Tůma (Kysela, Měch), 49. Tichý (Kocián), 60. Černý (Grofek) - 17. Goiš (Blinka, Pospíšil), 33. Kotásek (Blinka). Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. Diváci: 650. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2.

Šafránek - Bednárek, Kysela, Vrábel, Tichý, Tůma, Kukol, Jurčík - Džemla, Měch, Herman, Polok, Pavelek, Kocián, Koschatzký, Černý, Grofek, Vítek, Chalupa, Mlýnek

Tihlář - Pala, Ferenc, Vlček, Faltýnek, Pospíšil, Krajíček, Sklenář - Blinka, Hanák, Kotásek, Sedlák, Kolařík, Kundrátek, Goiš, Brančík, Ditrich, Černý

Utkání nabídlo velkou řadu šancí na obou stranách. Výjimkou nebyla ani úvodní dvacetiminutovka, kterou začali lépe domácí. První pokus zaznamenal Pavelek, po něm přišli se svými střelami také Polok s Mlýnkem. A právě Mlýnek měl ve 12. minutě asi do té doby největší šanci, když se pěkně proháčkoval až před Tihláře, avšak hostující gólman byl pozorný. Dalo by se říci, že od tohoto okamžiku se hra pomalu měnila. Do 12. minuty byl Slezan lepším a aktivnějším týmem, ve zbytku dvacetiminutovky však diktovali tempo spíše Zubři. V 15. minutě se musel vytasit se skvělým zákrokem Šafránek, jenž ve stoprocentní tutovce vychytal Ditricha. Krátce poté pálil z bezprostřední blízkosti Šafránka Brančík, ale i tentokrát byl úspěšnější opavský brankář. Přerov měl v těchto minutách velký tlak a jeho snahu o vsítění vedoucí branky podpořilo vyloučení na domácí straně, když se hákováním provinil Tůma. Dlouho to vypadalo, že Slezan přečká oslabení bez ztráty kytičky, jelikož Zubři byli zpočátku hodně bezzubí. Nakonec však udeřili. Blinka našel před bránou dobře postaveného Jiřího Goiše a ten poslal kotouč za Šafránkova záda. V 19. minutě mohlo vedení Přerova narůst na dva góly. Z pravé strany přihrával Kundrátek na druhou tyč najíždějícímu Kolaříkovi, jenže Šafránek se stačil neskutečně rychle přemístit a ukázal, že patří mezi nejlepší gólmany soutěže.

Do druhého dějství šli Slezané s mankem jednoho gólu. Hra se po přestávce vyrovnala, padaly šance na obou stranách. Jednu obrovskou měli hosté, když ve 27. minutě netrefil Ditrich odkrytou branku. Domácí tak ještě v téže minutě trestali. Od modré čáry napřáhl Radek Tůma a bylo vyrovnáno. Opavě vlilo vyrovnání novou krev do žil a stala se opět aktivnějším mančaftem, jenže studená sprcha přišla na konci 33. minuty. I tentokrát se v roli nahrávače prezentoval Blinka, jehož nahrávku zužitkoval ve vedoucí gól Martin Kotásek. O dvě minuty později rozezvonil přerovský Pala tyčku Šafránkovy klece. Obrovskou šanci evidovali také domácí hráči, konkrétně Grofek, který ujel ve vlastním oslabení, položil si Tihláře, ale následně poslal kotouč jen do betonu zubřího gólmana. O chvíli později ale jásot na opavském zimním stadionu vypukl naplno. Střelu Měcha vyrazil Tihlář před sebe do míst, kde stál Kysela. Ten zvolil přihrávku na Radka Tůmu, který svou druhou přesnou trefou v zápase opět srovnal stav. V posledních sekundách měli domácí borci ještě jednu velkou příležitost. Pavelek nahrál z prostoru za bránou Polokovi, který byl před brankou hostů faulován. Rozhodčí však vylučovat nehodlal, stalo se tak až po Polokových protestech, které sudí Fiala ocenil osobním trestem do konce utkání.

Na programu třetí periody bylo tedy závěrečné rozuzlení. Slezan dostal možnost zahrát si hru v početní výhodě po faulu Brančíka, ta ale zužitkována nebyla. To už se ale nedá říct o té přesilovce, která přišla po faulu Paly. Tradičně tvrdou dělovku vykouzlil Josef Tichý a Tihlář neměl nárok. V 52. minutě přišla další přesilová hra Slezanu, ve které se zrodily nebezpečné akce. Od modré čáry střílel třeba Kukol, proti jehož pokusu musel vytáhnout své mrštné betony Tihlář. Krátce poté střelu jednoho z opavských hráčů přerovský gólman vyrazil na volného Kukola, který bekhendem trestuhodně netrefil odkrytou klec. V 58. minutě se Opava musela naopak bránit přesilovce soupeře. A málem ji to stálo vedení. Obrovský závar před Šafránkem však vyrovnávací trefou neskončil, při Slezanu tentokrát stálo štěstí. Gól visel prakticky ve vzduchu, nejblíže k němu měl Pospíšil, ale skvělá práce Šafránka a jeho spoluhráčů v obraně pohromě zabránila. V poslední minutě tak přišla definitivní pojistka. Grofek přihrál Lukáši Černému, který špičkou hokejky doklepl kotouč za Tihlářova záda. Nutno podotknout, že Černý byl dnes jediným skórujícím útočníkem. Ostatní gólové momenty obstarali výhradně beci.

Opava si tak připsala další tři body do tabulky a i nadále hájí svou domácí neporazitelnost. Přerov odjíždí domů s prázdnou. V dalším kole čeká na Slezan Uherské Hradiště, Přerov ve středu hostí Vsetín.

Michal Piskoř (trenér, HC Slezan Opava)
Byl to těžký zápas, protože jsme museli dvakrát dotahovat. Prohrávali jsme 0:1 a pak 1:2, což nás stálo hodně sil. První třetinu jsme nehráli dobře, to byl soupeř lepší. Myslím si ale, že ve druhé třetině už jsme byli lepší my, bohužel jsme za stavu 1:1 dostali docela náhodný gól, ale naštěstí jsme dokázali zase vyrovnat a ten zápas dovést do vítězného konce.

Lubomír Václavíček (trenér, HC ZUBR Přerov)
V první třetině jsme měli soupeři jednoznačně odskočit více, než jen o ten jeden gól. I přesto jsme měli utkání rozehrané dobře, ale naší obrovskou neukázněností a velkými chybami jsme si ho ve třetí třetině sami prohráli. Snad deset minut jsme byli v oslabení a takhle se ten zápas zvládnout nedá.