Marek Brada hattrickem řídil další výhru! Opava porazila i Šumperk

• středa 11. října 2023

Slezan jede! Opavští hokejisté znovu na krnovském ledě nezaváhali a na svém kontě mají po šesti kolech už patnáct bodů. Se Šumperkem přitom půl zápasu nehráli špatně a dokonce prohrávali 0:1. Výkon červenobílých se však po inkasované brance otočil o sto osmdesát stupňů a především díky bleskovému hattricku Marka Brady Slezan dokráčel k pohodlnému vítězství. Slezan Draky přehrál 7:3.

6. kolo, středa 11. 10. 2023

7:3 (0:0, 4:1, 3:2)

Draci Šumperk

Branky a nahrávky: 35. Brada (Rousek, Štěpánek), 36. Brada (Kadula), 37. Vojtovič (Štindl, Häring), 38. Brada (Káňa, Šindelář), 44. Häring (Štěpánek), 48. Jak. Ludvík (Thiel, Beránek), 51. Vašenka (Hendrych, Štěpánek) – 29. Minařík (J. Horký), 55. Tomeš (Jaroš), 56. Scheuter (Polách, J. Horký). Vyloučení: 5:3. Využití: 2:1. Rozhodčí: Kapitanov – Bartek, Klimek. Diváci: 173.

Slíž (Nowak) – A. Holík, Šindelář (C), Štěpánek, Ervasti, Thiel, Jak. Ludvík, Hendrych, Pachula – Rousek (A), Stuchlík, Krupa – Kadula, Káňa (A), Brada – Häring, Štindl, Kotásek – Vojtovič, Beránek, Vašenka. Trenér: Pavel Zdráhal.

Ryšavý (38. Kacbunda) – Cibuzar, P. Kubíček, Minařík, Rutar (A), P. Hohl, Jaakkola – Vachutka (A), Šišolák, Jaroš (C) – J. Horký, Polách, Scheuter – Nilsson, Pitkänen, Danielčák – Tomeš, Skopal, Izák. Trenér: Tomáš Sedlák.

Duel v Krnově se už od prvních minut hrál v poměrně vysokém tempu a hostující Šumperk neodstartoval vůbec špatně. Byť hrála první přesilovku Opava, výraznější příležitost si jako první vytvořil Šumperk. Slezan ztratil puk ve vlastní třetině, ten se následně dostal mezi kruhy k nikým nehlídanému Danielu Vachutkovi a ten prudce vypálil jen těsně vedle. Vzápětí vymyslel skvělou zadovku Tomáš Káňa, jmenovec Rousek však zblízka trefil Ryšavého v brance Šumperka. Nebezpečný byl v prvních dvaceti minutách také ještě vloni hráč Opavy Jozef Danielčák, Marek Slíž ale v potřebných chvílích své spoluhráče podržel a na druhé straně recept na brankáře Draků nenašli ani střelci Opavy. Z prvních dvaceti minut ještě musíme zmínit gesto fair play Tadeáše Jaroše. Kapitán hostů na konci sedmnácté minuty odvolal signalizované vyloučení na svou osobu.

Po změně stran vypadala hra velice podobně a na první branku se poměrně dlouho čekalo. Jakmile však přišla, začaly se na ledové ploše dít věci. Až v čase 28:29 otevřel gólový účet utkání z přesilovky Tomáš Minařík. Ten za záda Marka Slíže dorazil nahození od modré, které opavskému brankáři vypadlo z lapačky. Kdo by to byl v tu chvíli čekal, že to ze strany Šumperku bude de facto vše.

Poté už totiž na ledě existovalo po zbytek druhé části hry pouze jedno mužstvo. Na začátku 35. minuty taktéž v početní výhodě srovnal zblízka Marek Brada. Tentýž hráč Ryšavého překonal o minutu a půl později znovu, tentokrát po rychlé střele z levého kruhu. Slezan na konci druhé třetiny vyučoval a třetí branku přidal z dorážky Jan Vojtovič. Čtvrtý zásah Opavy a zároveň hattrick zkompletoval v čase 37:54 Marek Brada. Draci byli rázem na ručník a červenobílí vedli 4:1.

V poslední části hry se zápas logicky víceméně už pouze dohrával, Draci síly na zvrat neměli. Na konci 44. minuty vstřelil po průnikové přihrávce Štěpánka pátou branku domácích ranou pod víko Daniel Häring, za další tři minuty skončila ve vinklu dělovka Jakuba Ludvíka z první. V čase 50:27 zvyšoval už na 7:1 střelou z mezikruží Jan Vašenka a ve vzduchu pomalu začínala viset potupná desítka.

Ta se však ani omylem nekonala, Šumperku se naopak v posledních deseti minutách podařilo skóre alespoň kosmeticky upravit. Nejprve doklepl za Slížova záda Tobias Tomeš, pět minut před koncem zápasu pak na 7:3 uzavřel z protiútoku Adam Scheuter.

Trenére, než jsme začali nahrávat na diktafon, zmiňoval jste, že dnes "máte nervy". Do jakého stavu jste tedy byl nervózní?

Pavel Zdráhal (trenér Opavy): Vlastně jsem ani nebyl nervózní, spíše naštvaný. Nevidím hráčům do hlavy, ale v první třetině jsme s Šumperkem předvedli stejný výkon, jako v přípravě. Soupeř nás opět přebruslil, byl aktivnější a vypadalo to, že my jsme poslední a oni druzí. Díky Markovi (Slížovi, pozn.) jsme udrželi vzadu nulu a přesto, že byl v kabině po první třetině průvan, hra se nezměnila. Zaslouženě jsme inkasovali a prohrávali 1:0. Udělali jsme nějaké změny v sestavě, nakopli jsme se a zápas se nám podařilo otočit. Mrzí mě však, že za stavu 7:1 jsme soupeře nechali zbytečně hrát. Mrzí mě to, protože Marek nás každý zápas drží a úplně zbytečně dnes dostal dvě branky. Nechali jsme jej na holičkách.

Jak přesně se tedy změnil po inkasované brance výkon týmu?

Dostali jsme tou brankou jakousi bombu, ale paradoxně nás to nakoplo. Najednou jsme zjistili, že se něco děje, že musíme začít hrát. Třikrát nám to tam spadlo a najednou jsem na nás viděl jakousi euforii. První polovina zápasu z naší strany ale byla nejhorší od začátku soutěže. Líp jsme možná hráli i v Novém Jičíně.

Sestava byla dnes minimálně na papíře velice silná. Bylo to to nejlepší, co máte momentálně k dispozici?

Já si myslím, že by tam ještě někdo mohl být. Uznávám, že v útoku máme velkou sílu, ne všichni jsou možná se svým vytížením spokojení, taková je ale holt nyní realita a teď je to takto. Může přijít zranění, ztráta formy a další věci, rázem může šanci dostat někdo jiný. Jsem rád, že máme konkurenci v týmu. Pořád trošku pošilháváme po někom do obrany, na tréninku totiž momentálně mívám pouze šest beků, což je málo.

Za dveřmi kabiny padlo také něco o dobrovolném tréninku…

Rozhodl jsem se takto už v pondělí, ale klukům jsem to řekl až po zápase. Vyhodnotil jsem si to takto, protože minulý týden se nám to v Kopřivnici vyplatilo. Po dvou třetinách jsem za stavu 3:1 pro domácí řekl, že pokud uhrajeme alespoň bod, bude na druhý den dobrovolný trénink. Nakonec jsme tam body uhráli tři. Na trénink přišlo deset lidí, ale mělo to velký náboj a v sobotu jsme vyhráli 6:1. Proto jsem se k tomu rozhodl sáhnout znovu.

Budete muset vzhledem k vydařenému vstupu do sezony mužstvo nějakým způsobem držet nohama na zemi, nebo tomu necháváte volný průběh?

Nenechávám, s Jardou Plánovským jsme v pozoru. Víme, že to kluci v hlavách mají. Je ale začátek sezony, nějaké body máme, kdykoliv ale mohou přijít tři, čtyři prohry a rázem se dostaneme do křeče. Potřebujeme hrát poctivě s tím, že nejsme favorit, kdykoliv ale můžeme překvapit. Tuto mentalitu musíme mít. Ještě bych chtěl zmínit fair play gesto Tadeáše Jaroše, který v první třetině odvolal faul. Za to před ním smekám klobouk.