Slezan veze ze Žďáru dva body, mohl však mít všechny tři

• sobota 28. října 2023

Před zápasem by je brali všema deseti, po utkání jsou z nich možná lehce zklamaní. Opavští hokejisté se ze Žďáru nad Sázavou vrací se dvěma body. Ještě dvě minuty před koncem přitom vedli nad Plameny o dvě branky. Žďárští však nejprve snížili a následně při hře šesti proti čtyřem srovnali krok. Rozhodnout nakonec musely až nájezdy, ve kterých byla o fous úspěšnější Opava. Ta si tak připisuje důležité dva body.

11. kolo, sobota 28. 10. 2023

SKLH Žďár nad Sázavou

4:5sn (0:1, 2:0, 2:3 - 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Dušek (Půhoný, Štola), 38. Čejka (Kadleček), 59. Pleva (Kukla), 60. Půhoný (Dušek) – 1. Rousek, 41. Stuchlík (Rousek, Pachula), 48. Dobša (Káňa, Brada), 56. Kadula (Štěpánek), rozh. náj. Brada. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. Diváci: 535. Rozhodčí: Held - Tichý, Kučera.

Maleček (Sláma) – Kulhánek, Adam, Kukla, Pleva (C), Půža, Jar. Ludvík, Grauer – Půhoný (A), Štola, Dušek – Čejka, Wasserbauer (A), Kadleček – Jícha, T. Ludvík, Maštera – Chlubna, Gregar. Trenér: Milan Řehoř

Slíž (Nowak) – Šindelář (C), Pachula, Ervasti, Štěpánek, Thiel, Jak. Ludvík – Krupa, Stuchlík, Rousek (A) – Kadula, Brada, Dobša – Kotásek, Štindl (A), Beránek – Buršík, Vašenka, Káňa – Häring. Trenér: Pavel Zdráhal

Opavští na Vysočině odstartovali zápas nejlepším možným způsobem. Už po sedmadvaceti sekundách je do vedení poslal po chybě domácích ranou z mezikruží Tomáš Rousek. Tentýž hráč pak o chvíli později pálil z první z levého kruhu, tentokrát ale Maleček zasáhnul. Následně bylo k vidění několik vyloučení na obou stranách a s nimi také hromada šancí. Za domácí nejprve neúspěšně na zadní tyč pálil Chlubna, následně Slezan přežil skrumáž po nahození Půži a pak ještě mohl přidat druhou branku hostů z dorážky Jan Štindl. Do kabin se nicméně odcházelo za stavu 0:1.

Po změně stran měl na hokejce druhou branku Slezanu Radim Štěpánek, jeho ránu od modré ale zastavila tyč. Ve 24. minutě červenobílí kapitulovali. Půhoný našel mezi kruhy Dominika Duška a ten zamířil přesně nad Slížovo levé rameno. Vrátit Opavským vedení mohl o deset minut později Martin Buršík, jenže ten v úniku nedokázal umístit kotouč mezi Malečkovy betony. O několik momentů později podruhé v zápase navíc orazítkoval tyč Radim Štěpánek. V čase 37:31 šly Plameny do vedení. Slezané vyrobili hrubku ve vlastní třetině, čehož využil Jakub Čejka - 2:1.

Ve třetí části hry tak Opava musela dohánět jednobrankové manko. Srovnání však přišlo už po pouhých sedmnácti sekundách. Napadající Tomáš Rousek získal kotouč, před branku poslal hrací předmět na úplně volného Kryštofa Stuchlíka a ten bekhendem překonal Malečka. O sedm minut později dokonce hosté vedli. David Dobša nahodil puk z levé strany a domácí brankář měl dokonale zakrytý výhled – 2:3. V čase 55:52 úspěšně zakončil únik Kryštof Kadula a zdálo se, že je o vítězi rozhodnuto. Jenže ejhle. Minutu a půl před koncem hrál Žďár bez brankáře a v herní situaci pět na tři Slíže propálil Martin Pleva. Domácí hráli bez brankáře i nadále a v čase 59:25 zakončil kombinaci do prázdné branky Jiří Půhoný. Rozuzlení nepřineslo ani prodloužení, o vítězi tak nakonec musely rozhodnout až nájezdy. V nich Opavě druhý bod přisoudil Marek Brada.

Trenére, před zápasem byste dva body určitě bral, ale není to spíš tak, že jsme dnes ztratili bod?

Pavel Zdráhal (trenér Opavy): Bohužel je to tak, že jsme dnes ve Žďáru bod ztratili, byť před utkáním bychom asi dva brali. Je to škoda. V závěru byly zbytečné emoce a kvůli vyloučením v závěru jsme to nakonec nedotáhli ke třem bodům. Když to shrnu, první třetina byla z naší strany parádní, ve druhé jsme se trošku dostali pod tlak, ale úvod třetí části jsme znovu měli povedený. Bohužel, před koncem jsme se nechali poslat do tří a domácí mají zkušené útočníky, kteří tohle umí vyřešit.

Je tohle vítězství důležité i po psychické stránce? V předchozích dvou kolech jsme prohráli...

Trošku jsem se bál, aby na nás porážky nezanechaly stopy, protože ani poslední tréninky nebyly úplně optimální. Nejde mi ani tak o porážku v Havířově, ale pořád mě mrzí prohra s Technikou, ke které nemělo dojít.

Zápas v Havířově dochytal Jakub Urbisch. Neuvažoval jste, že byste jej v brance pro dnešek nechal chytat?

Marka jsme v Havířově vyndali po první třetině a čtyřech brankách, nechtěli jsme, aby toho na něj bylo moc. Kuba je samozřejmě kvalitní brankář, ale momentálně mu chybí zápasové tempo. I proto jsme tam nechali Marka Slíže, který chytá celou sezonu výborně. Může se však stát, že si ho Poruba vytáhne do Chance ligy a my musíme být připravení na všechny varianty. Jak Kuba, tak Tonda však na trénincích pracují výborně, takže v tomto směru se o nás nebojím.