Na Spartě držel Slezan krok jen první třetinu

• čtvrtek 24. listopadu 2005
  • Tomáš Kubánek

P r a h a - Pouze první třetinu dokázali opavští dorostenci odehrát se Spartou výkonostně i výsledkově vyrovnaně. Poté se projevila větší kvalita Pražanů, kteří třemi slepenými brankami v prostřední třetině výsledek i hru strhli jednoznačně na svou stranu.

24. kolo, čtvrtek 24. 11. 2005

HC Sparta Praha

5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Branky: 20. Kafka (Sladký), 26. Kafka (Cicvárek, Karpov), 27. Morkes (Pekárik, Pacovský), 30. Pekárik (Morkes, Pacovský), 49. Malý (Pekárik, Pacovský) - 4. Vítek (Szewczyk), 59. Gulda (Vítek, Čermák). Rozhodčí: Lacina - Sekula, Ledinský. Vyloučení: 9:7, navíc 10 min Hegedüš OT. Využití: 1:1. Diváci: 50.

Pucholt - Vošmík, Hanzl, Cicvárek, Dvořák, Malý, Čížek - Trojan, Bessonov, Pacovský, Kafka, Pekárik, Karpov, Morkes, Sladký, Slaba, Bříza, Forman.

Kroček (30. Kučera) - Mrkva, Gulda, Žídek, Kukla, Michálek, Čermák, Gorčák - Hudečka, Koschatzký, Kotala, Vítek, Hegedüš, Szewczyk, Mlýnek, Baďura, Blaga, Halász, Dietrich.

Do utkání vstoupili lépe hosté z Opavy, když už ve 4. minutě proměnil Vítek přečíslení dva na jednoho. Povzbuzení Slezané se dále snažili o zteč Pucholtovy brány, ale k žádné výraznější příležitosti se nepropracovali. Na opačné straně v přesilové hře nejprve Morkes nastřelil břevno, o chvíli později mířil ještě výš. V 15. minutě předvedl opavský Gulda ukázkový bodyček, kterým nabral pronikajícího Pekárika. Toho jakoby chtěl brankou pomstít Slaba, ale jeho pokus z mezikruží obrana Slezanu nepropustila. Podobný obrázek nabídla situace při signalizovaném vyloučení Trojana, kdy se před jediným sparťanským obráncem ocitla dvojice Mlýnek - Gulda, domácí bek však střelu Guldy vykryl, a tak se stav 0:1 neměnil. Tak tomu však nebylo už v poslední minutě prvního dějství, kdy Kafka dorážkou zužitkoval domácí přesilovku.

První minuty druhé třetiny nic vzrušujícího nepřinesly, a tak trochu překvapily tři slepené akce, které rázem znamenaly vedení Sparty 4:1. Nejprve s vyrovnaným stavem pohnul Kafka, který střelou nad lapačku proměnil svůj průnik obrannou dvojicí Opavy. Poté Pekárik naznačil objetí Kročkovy brány, ale místo toho chytře nahrál Morkesovi, který neměl se zakončením problémy. V polovině zápasu dovršil šťastnou pětiminutovku domácích Pekárik, když se nejlépe orientoval v nepřehledné situaci před Kročkem. Na tento příděl reagovala opavská lavička střídáním gólmanů, a tak se mezi tyče postavil Kučera. O chvíli později mohlo být pro Opavské ještě hůř, ale Karpov svůj úprk ve vlastním oslabení v gól nepřetavil. Snížit mohl ve 37. minutě Szewczyk, ale na proháčkování mezi soupeři spotřeboval až příliš mnoho síly, než aby mohl razantně zakončit. Nevedlo se ani Blagovi, a tak se šlo do kabin za stavu 4:1.

Sparta mohla svého soupeře definitivně odrovnat na začátku poslední části, ale dvojnásobná přesilovka ke gólu nevedla. Když už se Pražané sami do šance nepropracovali, nedovolovali totéž ani soupeři, takže další minuty přinesly jen platonickou převahu domácích. Až ve 49. minutě se po skončené početní výhodě podařilo Malému přehodit ležícího Kučeru - 5:1. Svou nemohoucnost dostali Opavští šanci dokumentovat v posledních minutách. V 56. minutě viděl rozhodčí hned dva nedovolené zákroky Morkese, a tak se Slezanu naskytla možnost čtyřminutové přesilovky. Tu však hosté hráli prachbídně, dokonce mohli znovu inkasovat. Pomohlo až další vyloučení. Převaha dvou mužů už branku přinesla; od modré zamířil přesně Gulda. Jen co se po Sladkém na trestné lavici jedno místo uvolnilo, hned jej obsadil Čížek. Dobře bránicí sparťané však už další korekci stavu nepřipustili.

Sparta: "Myslím si, že to bylo pro nás povinné vítězství, protože Opava je níž než my, a taky zasloužené."

Opava: "V první třetině jsme bojovali a vytvářeli si šance, takže stav 1:1 byl zasloužený. Poté však už byla Sparta jednoznačně lepší ve všech činnostech. Blahopřeji soupeři k vítězství."