První duel Opavy s Prostějovem skončil lépe pro domácí Jestřáby

• sobota 01. prosince 2012
  • Filip Lefenda

Překvapení se nekonalo. Slezan podlehl svému prostějovskému soupeři potřetí v sezóně, když domácí Jestřábi zvítězili 5:2. O výsledku rozhodla zejména prostřední fáze hry, ve které si Prostějov vytvořil dvoubrankový náskok, který poté ve třetí periodě ještě navýšil. Po šedesáti minutách svítilo na světelné tabuli skóre 5:2. Slezan má šanci na odplatu už ve středu, kdy se bude hrát v Opavě.

21. kolo, sobota 1. 12. 2012

HK Jestřábi Prostějov

5:2 (0:0, 4:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Berčák, 26. Berčák (Ševčík, Kryl), 35. Šebek (Zachar, Černý), 39. Duba (Jedlička, Novosad), 60. Duba (Novosad, Jedlička) - 30. Vlašánek (Kukol, Polok), 33. Tichý (Měch, Černý). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 871. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 5:2.

Vrba (Vydržel) - Kolibár, Jedlička, Kumstát, Arnošt, Tomiga, Finkes, Kaluža - Handl, Novosad, Duba - Černý, Šebek, Zachar - Kryl, Ševčík, Berčák - Novák, Stráněl

Šafránek (Novák) - Vrabel, Galvas, Tichý, Tuma, Kukol, Mosler, Bednárek, Mlýnek, Džemla, Měch, Herman, Vitek, Polok, Vlašánek, Pavelek, Kocián, Wolf, Černý, Chalupa

Takové malé play-off čeká na hokejisty Opavy a Prostějova v následujících dnech. Trenér Petr Zachar již nemůže počítat se službami Lubomíra Korhoňě. Jeho místo v první formaci zaujmul Pavel Handl, do třetí pětky pak nastoupil po boku Kryla a Ševčíka od začátku Tomáš Berčák, tento tah se domácímu kouči ukázal jako správný.

Úvodní minuty zápasu přinesli velmi opatrný hokej, oba týmy hrály hlavně ze zabezpečené obrany. I když mírně měli navrch domácí hokejisté, první gólovou příležitost si vypracovala Opava. Jaromír Bednárek z bezprostřední blízkosti Jestřábí svatyně nastřelil břevno. Chvíli na to mohl otevřít skóre, Tomáš Polok, Adam Vrba však ukázal fanouškům výstavní zákrok.

Po bezbrankové první třetině, která nenabídla příliš hokejových momentů, se začali fanoušci bavit v prostřední části. U zadního mantinelu si Tomáš BERČÁK vybojoval kotouč, dostal se před Šafránka a poprvé v zápase rozjásal domácí publikum – 1:0.

Neuběhla ani minuta hry a Berčák se mohl radovat podruhé, odkrytou branku však netrefil. Důvěra, kterou mladému útočníku Prostějova dal Petr Zachar, se vyplatila v čase 25:24 znovu. Tomáš BERČÁK si za brankou po vzoru Fina Granlunda zpracovával kotouč, nevolil však efektivní zakončení jako on, ale obkroužil branku a na dvakrát překonal ležícího Šafránka – 2:0.

Těsně před polovinou utkání mohlo být ještě veseleji. Zdeněk Novosad se ocitl nejdříve v samostatném úniku, následně pálil z mezikruží, ani jednou však dobře chytajícího Šafránka nepřekonal. A jak to tak v hokeji bývá, potvrdilo se pravidlo – „Nedáš, dostaneš!“. Radek VLAŠÁNEK se dostal k odraženému kotouči a z mírného úhlu uklidil touš za ležícího Vrbu – 1:2.

Po vstřelené brance se dostali hosté na koně, na trestnou lavici šel pykat Jedlička a Slezan trestal. Josef TICHÝ měl čas na střelu, natáhl a se štěstím překonal Adama Vrbu – 2:2.

Touto brankou se ještě zvýšila aktivita hostí, avšak misky vah se převážili přeci jen na stranu Hanáků. Ukázalo se, že útočník David Zachar opravdu patří mezi nejšikovnější útočníky v lize. Čtyřiadvacítka domácích se proháčkovala obranou hostů a střílenou přihrávkou na protější tyč trefil Zachar hůl Davida ŠEBKA, který už měl lehkou úlohu – 3:2. Nutno napsat, že tato akce však spadá plně na bedra Davida Zachara.

Rozhodující moment zápasu pak přišel těsně před druhou sirénou. Prostějov dostal možnost přesilové hry. Nejdříve se zdálo, že bude nevyužita, pak ovšem zaúřadovala první formace Jestřábů. Robert Jedlička nahodil kotouč na Šafránka, před ním se kotouč odrážel mezi několika holemi, až se objevil v síti – 4:2. Za šťastného autora byl nakonec označen kapitán Prostějova Lukáš DUBA.

Závěrečná třetina, jako by připomínala svoji první sestřičku. Domácí tým neměl kam spěchat, s přehledem drželi Jestřábi kotouč na svých hokejkách, a když se hosté dostali do šance, stál na správném místě spolehlivý Adam Vrba. Vyloženější šance si vypracoval v posledních minutách Prostějov. Po několikáté v zápase neproměnil samostatný únik Michal Černý, stejně tak neskončila brankou dělovka Kolibára. Tečku za utkáním udělal 44 vteřin před koncem opět Lukáš DUBA. Ten se dostal do přečíslení 2-1 a místo přihrávky na kolegu Novosada zvolil střelu a udělal dobře – 5:2.

Jestřábi se tak radují po dvou zápasové odmlce ze tří bodové výhry. Opava naopak potřetí v sezóně na Prostějov recept nenašla. Odveta se hraje ve středu ve Slezsku a tým trenéra Suchánka již bude chtít tuhle nepříznivou sérii prolomit.

Petr Zachar (trenér Prostějova): Myslím si, že jsme neodehráli špatný zápas, měli jsme hodně šancí, což měla i Opava, ale nevyužila je. Také oba gólmani potvrdili své kvality, na góly jsme se hodně nadřeli ale s vítězstvím můžeme být spokojeni. Rozhodující byla rychlá branka na 3:2, protože v tu dobu na tom byla lépe psychicky Opava.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava): Myslím, že jsme především nedodrželi to, co jsme si před utkáním řekli, já mám představu o naší hře úplně jinou. Domácím jsme dnes zápas hodně usnadnili.